AKTUALNOŚCI

31.10.2019 r.

Nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2019

Nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2019

EDYCJA 2019

W październiku 2019 Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje aktorom, spośród których Jury (powoływane spośród osobistości świata kultury) wyłoni laureata kolejnej edycji Nagrody.

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2019:

Bartosz Bielenia za rolę w filmie „Boże Ciało”,

Maria Dębska za rolę w filmie „Zabawa zabawa”,

Sebastian Fabijański za rolę w filmie „Mowa ptaków”,

Eliza Rycembel za rolę w filmie „Nina”,

Piotr Żurawski za rolę w filmie „Interior”.

Dodatkowe informacje:
www.NagrodaCybulskiego.pl
http://www.facebook.com/nagrodacybulskiego

 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Laureatkę lub laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2019 poznamy 3 grudnia podczas gali w warszawskim kinie Elektronik.

Organizatorzy: Fundacja dla Kina, Fundacja KINO, Warszawska Szkoła Filmowa

Ekipa: Jacek Cegiełka, Krzysztof Rybarczyk, Iwona Cegiełkówna
PR: Danuta Twardoch, Strefa 101

Partnerzy: Legalna Kultura, Kino Elektronik, Telewizja Kino Polska
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Współpraca: DKF Overground, EMPIK, Duravit
Patronat medialny: Onet.pl, Filmweb.pl, Wprost, Film&TV Kamera, Perspektywy

DOSSIER NOMINOWANYCH AKTORÓW

Boże ciało

Bartosz Bielenia („Boże Ciało”)

data urodzenia: 1992, Białystok

wykształcenie: PWST w Krakowie (2016)

wybrana filmografia: „Głęboka woda” (serial tv; 2013), „Disco Polo” (2015), „Na granicy” (2016), „Człowiek z magicznym pudełkiem” (2017) „1983” (serial tv; 2018), „Boże Ciało” (2019), „Ondyna” (krótki metraż, 2019), „Magnezja” (2020).

ważniejsze nagrody: Nagroda w kategorii odkrycie aktorskie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za rolę w filmie „Na granicy” (2016), Wyróżnienie Specjalne dla aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie (2016), Nagroda Onetu „Odkrycie festiwalu” i Kryształowa Gwiazda Elle na FPFF w Gdyni za rolę w filmie „Boże Ciało” (2019), Nagroda dla najlepszego aktora na El Gouna Film Festival za rolę w filmie „Boże Ciało” (2019), Nagroda dla najlepszego aktora na MFF w Chicago za rolę w filmie „Boże Ciało” (2019), Wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Warszawskim Festiwalu Filmowym za rolę w filmie „Ondyna” (2019), „Złoty Szczeniak” za pierwszoplanową kreację aktorską męską na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu za rolę w filmie „Boże Ciało” (2019), Wyróżnienie na Festival International du Film Indépendant de Bordeaux za rolę w filmie „Boże Ciało” (2019).

Zabawa Zabawa Maria Bebska
Maria Dębska („Zabawa zabawa”)

data urodzenia: 1991, Warszawa
wykształcenie: PWSFTViT, Łódź (2017)

wybrana filmografia: „Barwy szczęścia” (serial tv; 2014-2017), „Moje córki krowy” (2015), „Demon” (2015), „Wojenne dziewczyny” (serial tv; 2017-2019), „W rytmie serca” (serial tv; 2017-2019), „Cicha noc” (2017), „Zabawa zabawa” (2018), „Pech to nie grzech” (2018), „Piłsudski” (2019), „Czarny mercedes” (2019), „Jesienna dziewczyna” (2020).

ważniejsze nagrody: Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną za rolę tytułową w „Marii Stuart” i rolę Lekarza/Dygnitarza w „Laleczce”, Nagroda Publiczności i Nagroda zespołowa dla obsady „Laleczki” na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2016), Nagroda aktorska na 26. Międzynarodowym Festiwalu Szkól Teatralnych w Brnie za rolę tytułową w „Marii Stuart” (2016), Nagroda Łódzka “Złota Maska” za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2015/2016 za rolę tytułową w „Marii Stuart” na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi (2016), Wyróżnienie Specjalne dla aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie za rolę w filmie „Zabawa zabawa” (2019), „Złoty Szczeniak” za drugoplanową kreację aktorską kobiecą na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu za rolę w filmie „Zabawa zabawa” (2019).

Mowa Ptaków Sebastian Fabijański

Sebastian Fabijański („Mowa ptaków”)

data urodzenia: 1987, Warszawa
wykształcenie: Akademia Teatralna w Warszawie (2015)

wybrana filmografia: „Misja Afganistan” (serial tv; 2011-2012), „Jeziorak” (2014), „Miasto 44” (2014), „Pod mocnym aniołem” (2014), „Pakt” (serial tv; 2015-2016), „Panie Dulskie” (2015), „Belfer” (serial tv; 2016), „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (2016), „#Wszystko Gra” (2016), „Gwiazdy” (2017), „Ultraviolet” (serial tv; 2017-2019), „Kamerdyner” (2018), „Kobiety mafii” (2018), „Mowa ptaków” (2019), „Legiony” (2019), „Psy 3. W imię zasad” (2020).

ważniejsze nagrody: Nagroda na FPFF w Gdyni za debiut aktorski w filmach „Jeziorak” i „Miasto 44” (2014), Tarnowska Nagroda Filmowa za debiut aktorski w filmach „Jeziorak” i „Miasto 44” (2015).

Nina Eliza Rycembel

Eliza Rycembel („Nina”)

data urodzenia: 1992, Warszawa
wykształcenie: Akademia Teatralna w Warszawie (2019)

wybrana filmografia: „Obietnica” (2014), „Carte Blanche” (2015), „Niewinne” (2016), „#Wszystko gra” (2016), „Belfer 2” (serial tv; 2017), „Nina” (2018), „Ciemno, prawie noc” (2019), „Odwróceni. Ojcowie i córki” (serial tv; 2019), „Boże Ciało” (2019), „Piłsudski” (2019), „Osiecka” (serial tv; 2020).

ważniejsze nagrody: Nagroda dla najlepszej aktorki Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wiedniu za rolę w filmie „Obietnica” (2014), „Talent Trójki” w kategorii Film (2016), Wyróżnienie Tarnowskiej Nagrody Filmowej za rolę w filmie „Nina” (2019), Nagroda na FPFF w Gdyni za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Boże Ciało” (2019).

Interior Piotr Żurawski

Piotr Żurawski („Interior”)

data urodzenia: 1985, Bytom
wykształcenie: Akademia Teatralna w Warszawie (2007)

wybrana filmografia: „Jutro idziemy do kina” (2007), „Czas honoru” (serial tv; 2008-2014), „Opowieści z chłodni” (2011), „Chce się żyć” (2013), „Sama słodycz” (serial tv; 2014), „Kebab i Horoskop” (2014), „Hardkor disko” (2014), „Karbala” (2015), „Aż po sufit” (serial tv; 2015), „Kamper” (2016), „Bodo” (2016), „Pokot” (2017), „Chyłka. Zaginięcie” (serial tv; 2018), „Córka trenera” (2018), „Ciemno, prawie noc” (2019), „Interior” (2019), „Marcel” (krótki metraż; 2019), „Król” (serial tv; 2019).

ważniejsze nagrody: Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Kamper” (2017), nagrodę za rolę męską w filmie „Kamper” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (2017), nominacja do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Marcel” (2019).

FAKTY Z HISTORII NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

  • Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku.
  • Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli: wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”.
  • Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.
  • Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran”.
  • W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”).
  • Fundacja KINO powołała Kapitułę Nagrody, która przyznaje nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania każdorazowo powoływane Jury, złożone z osobistości świata kultury.
  • Zdobywcy Nagrody otrzymują statuetki projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

 

CZŁONKOWIE KAPITUŁY NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich),
Jan Englert (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie),
Agnieszka Holland (reżyserka)
Krystyna Janda (aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury),
Bożena Janicka (krytyk filmowy),
Maja Komorowska (aktorka),
Agnieszka Odorowicz (członek zarządu Cyfrowego Polsatu),
Maja Ostaszewska (aktorka),
Joanna Szczepkowska (aktorka),
Piotr Wojciechowski (prozaik, krytyk filmowy),
Zbigniew Zamachowski (aktor),
Krzysztof Zanussi (reżyser),
Paweł Świst (prezes zarządu Multikino S.A.).

DOTYCHCZASOWI LAUREACI NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

1969 (za 1968)
DANIEL OLBRYCHSKI

1970 (za 1969)
MARIAN OPANIA („Skok”, „Sąsiedzi”)

1971 (za 1970)
OLGIERD ŁUKASZEWICZ („Brzezina”)

1972 (za 1971)
MAJA KOMOROWSKA

1973 (za 1972)
JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK („Trzeba zabić tę miłość”)

1974 (za 1973)
FRANCISZEK TRZECIAK („Na wylot”)

1975 (za 1974)
MACIEJ GÓRAJ („Ciemna rzeka”)

1976 (za 1975)
MAŁGORZATA POTOCKA („Hubal”, „Jarosław Dąbrowski”, „Orzeł i reszka”)

1977 (za 1976)
GABRIELA KOWNACKA („Trędowata”, teatry tv)

1978 (za 1977)
KRYSTYNA JANDA („Za błyskotliwy debiut w filmie fabularnym i teatry tv”)

1979 (za 1978)
MAREK KONDRAT („Zaklęte rewiry”, „Smuga cienia”, teatry tv)

1980 (za 1979)
KRZYSZTOF MAJCHRZAK („Aria dla atlety”, „Wolne chwile”)

1983 (za 1982)
LAURA ŁĄCZ („Krab i Joanna”, „Wierne blizny”, „Filip z konopi”, „Białe tango”),
PIOTR BAJOR („Ryś”, „Limuzyna Daimler-Benz”)

1984 (za 1983)
HANNA MIKUĆ,
MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

1985 (za 1984)
MAREK WYSOCKI

1986 (za 1985)
MAŁGORZATA PIECZYŃSKA,
JAN JANKOWSKI

1987 (za 1986)
MARIA PAKULNIS („Jezioro Bodeńskie”, „Weryfikacja”, „Zygfryd”),
EDWARD ŻENTARA („Karate po polsku”, „Siekierezada”, „Trzy młyny”)

1988 (za 1987)
MARIA GŁADKOWSKA („Magnat”),
PIOTR SIWKIEWICZ („Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”)

1989 (za 1988)
ADRIANNA BIEDRZYŃSKA („Schodami w górę, schodami w dół”, „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, „Borys Godunow”, „Komediantka” i teatry tv)

1990 (za 1989)
ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

1992 (za 1991)
ANNA MAJCHER,
ARTUR ŻMIJEWSKI

1993 (za 1992)
KATARZYNA SKRZYNECKA,
RAFAŁ KRÓLIKOWSKI („Pierścionek z orłem w koronie”)

1994 (za 1993)
MARIA SEWERYN,
RAFAŁ OLBRYCHSKI

1995 (za 1994)
DOROTA SEGDA,
MAREK BUKOWSKI

2005 (za sezon 2005/06)
Nagroda Jury: MARCIN DOROCIŃSKI („Pitbull”),
Nagroda Publiczności: BORYS SZYC („Symetria”),
Nagroda redakcji „KINA”: MAJA OSTASZEWSKA („Przemiany”)

Pozostałe nominacje 2005: Kamilla Baar („Vinci”), Agnieszka Grochowska („Pręgi”), Rafał Maćkowiak („W dół kolorowym wzgórzem”).

2006 (za sezon 2006/2007)
Nagroda Jury: KINGA PREIS („Komornik”),
Nagroda Publiczności: TOMASZ KOT („Skazany na bluesa”)

Pozostałe nominacje 2006: Karolina Gruszka („Kochankowie z Marony”), Agnieszka Warchulska („Teraz ja”), Piotr Głowacki („Oda do radości”) i Łukasz Simlat („Kochankowie z Marony”).

2007
Nagroda Jury: SONIA BOHOSIEWICZ („Rezerwat”),
Nagroda Publiczności: MARCIN BRZOZOWSKI („Aleja Gówniarzy”, „Chaos”)

Pozostałe nominacje 2007: Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”), Agnieszka Grochowska („Południe Północ”), Antoni Pawlicki („Z odzysku”, „Jutro idziemy do kina”), Maciej Stuhr („Testosteron”).

2008
Nagroda Jury i Nagroda Publiczności: MACIEJ STUHR („33 sceny z życia”)

Pozostałe nominacje 2008: Małgorzata Buczkowska („0_1_0”), Rafał Maćkowiak („Senność”), Antoni Pawlicki („Drzazgi”), Lesław Żurek („Mała Moskwa”).

2009
Nagroda Jury: ERYK LUBOS („Moja krew”)
Nagroda Publiczności: AGATA BUZEK („Rewers”)

Pozostałe nominacje 2009: Małgorzata Buczkowska („Jestem Twój”), Magdalena Czerwińska („Demakijaż: Pokój szybkich randek”, „Wojna polsko-ruska”), Roma Gąsiorowska („Jestem Twój”, „Wojna polsko-ruska”).

2009
Nagrody Specjalne przyznane z okazji 40-lecia Nagrody:
JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie „Matka Królów”
i BOGUSŁAW LINDA za role w filmach „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Przypadek”

2010
Nagroda Jury: MATEUSZ KOŚCIUKIEWICZ („Matka Teresa od kotów”)
Nagroda Publiczności: WOJCIECH ZIELIŃSKI („Chrzest”, „Huśtawka”)

Pozostałe nominacje 2010: Magdalena Boczarska („Różyczka”), Urszula Grabowska („Joanna”), Agnieszka Grochowska („Nie opuszczaj mnie”, „Trzy minuty. 21:37”).

2011
Nagroda Jury: MAGDALENA POPŁAWSKA („Prosta historia o miłości”)
Nagroda Publiczności: JAKUB GIERSZAŁ („Sala samobójców”)

Pozostałe nominacje 2011: Magdalena Czerwińska („Kret”), Roma Gąsiorowska („Ki”), Leszek Lichota („Lincz”).

2012
Nagroda Jury: MARCIN KOWALCZYK („Jesteś Bogiem”)

Pozostałe nominacje 2012: Piotr Głowacki („80 milionów”), Agnieszka Grochowska („Bez wstydu”, „W ciemności”), Julia Kijowska („W ciemności”), Joanna Kulig („Sponsoring”).

2013
Nagroda Jury: PIOTR GŁOWACKI („Dziewczyna z szafy”)
Nagroda Kapituły: AGNIESZKA GROCHOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

Pozostałe nominacje 2013: Magdalena Berus („Bejbi blues”), Julia Kijowska („Miłość”), Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”), Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”).

2014/2015
Nagroda Jury: AGNIESZKA ŻULEWSKA („Chemia”)

Pozostałe nominacje 2014/2015: Agnieszka Podsiadlik („Baby Bump”), Anna Próchniak („Miasto 44”), Tomasz Schuchardt („Mur”), Justyna Wasilewska („Kebab i Horoskop”).

2016 Nagroda Jury: MARTA NIERADKIEWICZ („Zjednoczone Stany Miłości”, „Kamper”)

Pozostałe nominacje: Julia Kijowska („Zjednoczone Stany Miłości”), Dawid Ogrodnik („Ostatnia Rodzina”), Filip Pławiak („Czerwony Pająk”), Piotr Żurawski („Kamper”).

2017 Nagroda Jury: DAWID OGRODNIK („Cicha noc”)
Nagroda Kapituły: JULIA KIJOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

INNE KANAŁY

  • Filmbox Live
  • Stopklatka
  • ZoomTV
  • KinoTV
  • Kino Polska Muzyka
  • Gametoon
  • Filmbox Premium
  • Filmbox Extra
  • Filmbox Family
  • Filmbox Action
  • Filmbox Arthouse
  • Fightbox
  • Docubox
  • FashionBox
  • Fast&FunBox
  • Funbox
  • 360 TuneBox
  • Erox
  • Eroxxx
  • Filmbox Live
  • Stopklatka
  • ZoomTV
  • KinoTV
  • Kino Polska Muzyka
  • Gametoon
  • Filmbox Premium
  • Filmbox Extra
  • Filmbox Family
  • Filmbox Action
  • Filmbox Arthouse
  • Fightbox
  • Docubox
  • FashionBox
  • Fast&FunBox
  • Funbox
  • 360 TuneBox
  • Erox
  • Eroxxx