Czerwony dywan, wyjątkowe kreacje, największe gwiazdy światowego kina – a w centrum tego wszystkiego najważniejsze święto filmowe roku. Zanim w nocy z 2 na 3 marca poznamy tegorocznych laureatów Oscarów, Kino Polska zaprasza na wyjątkowy seans z polskimi klasykami, które w latach 60. zdobyły międzynarodowe uznanie. W sobotę 23 lutego widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwa wielkie dzieła: „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza oraz „Potop” Jerzego Hoffmana. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie filmy, które zapisały się w historii Oscarów.
Statuetka Oscara to 4 kg czystego prestiżu, pokrytego 24-karatowym złotem. To najbardziej wyczekiwana nagroda w świecie kina, o której marzą aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Pierwsza ceremonia wręczenia nagród Akademii Filmowej odbyła się w 1929 roku, choć początkowo nie wzbudziła dużego zainteresowania. Sama nazwa „Oscar” zyskała popularność dzięki aktorce Bette Davis, która stwierdziła, że statuetka przypomina jej wuja o tym imieniu. Oficjalnie funkcjonuje ona od 1939 roku.
Polskie filmy od lat walczą o uznanie w oscarowym wyścigu. Dotychczas polskie produkcje zdobyły 13 nominacji do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Pierwszym polskim laureatem Oscara był Leopold Stokowski, nagrodzony w 1941 roku za muzykę do „Fantazji”. W 2000 roku wielkim sukcesem okazała się statuetka dla Andrzeja Wajdy za całokształt twórczości, a w 2015 roku „Ida” Pawła Pawlikowskiego jako pierwszy polski film zdobyła Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nominacje w przeszłości otrzymali m.in. Roman Polański („Nóż w wodzie”), Jerzy Kawalerowicz („Faraon”), Jerzy Hoffman („Potop”) i Jerzy Antczak („Noce i dnie”). W tym roku polska kinematografia również zaznacza swoją obecność – w kategorii najlepszy film międzynarodowy nominowany jest duński film „Dziewczyna z igłą”, współtworzony przez polskich twórców, a także nakręcony w Polsce „Prawdziwy ból”.
W sobotę 23 lutego Kino Polska zaprasza na seanse polskich produkcji, które na stałe wpisały się w historię kina:
„Faraon” (23 lutego, godz. 10:45)
Jeden z najbardziej widowiskowych polskich filmów historycznych, nominowany do Oscara w 1966 roku. Reżyser Jerzy Kawalerowicz przez trzy lata pracował nad tą epicką adaptacją powieści Bolesława Prusa, tworząc monumentalne dzieło, które zdobyło uznanie na całym świecie. Film opowiada historię młodego faraona Ramzesa XIII, który musi stawić czoła wyzwaniom władzy i wojnie z Abisynią. W głównej roli wystąpił Jerzy Zelnik, a w obsadzie pojawiły się także gwiazdy polskiego kina, takie jak Barbara Brylska czy Ewa Krzyżewska.
„Potop” (23 lutego, godz. 13:50)
Monumentalna ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, nominowana do Oscara w 1974 roku. Film przenosi widza w realia XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, łącząc wątki historyczne z dramatem miłosnym. Daniel Olbrychski w roli Andrzeja Kmicica stworzył jedną z najbardziej pamiętnych kreacji w polskim kinie. Dzięki starannemu odwzorowaniu historycznych wydarzeń oraz widowiskowym scenom batalistycznym, „Potop” do dziś uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł rodzimej kinematografii.
Zapraszamy na wyjątkowy seans z polskimi klasykami w Kino Polska!