W maju, w ramach uwielbianego przez widzów cyklu „Gwiazda w kadrze” w Kino Polska, na ekranie pojawią się wybitni aktorzy, którzy od wielu lat udowadniają, że ich kreacje aktorskie są na najwyższym poziomie, a każda rola wznosi rodzime kino na wyższy poziom, trwale zapisując się w pamięci widzów i krytyków. To artyści, którzy nie boją się wyzwań, potrafią wcielić się w każdą, nawet najbardziej wymagającą rolę, i z łatwością przechodzą od ról dramatycznych po komediowe. Cezary Pazura, Borys Szyc, Robert Więckiewicz i Kinga Preis – aktorzy, którzy swoimi kreacjami zaskakują i zachwycają kolejne pokolenia widzów, tworząc nietuzinkowe kreacje. Wśród tytułów na antenie najlepsze polskie kino.
Cezary Pazura – żadna rola mu nie straszna
Cezary Pazura to prawdziwy kameleon polskiego kina. Komedia, dramat, sensacja – żaden gatunek nie jest mu obcy. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich aktorów. Jego wszechstronność i niebywały talent komediowy uczyniły go ikoną polskiego kina. Niezapomniany w „Kilerze”, błyskotliwy w „Chłopaki nie płaczą, hipnotyzujący w „Psach” – to tylko kilka ról, które ugruntowały jego pozycję jako jednego z najważniejszych aktorów swojego pokolenia. Jest nie tylko aktorem i kabareciarzem, ale także komikiem, reżyserem i piosenkarzem. I choć mało osób wie, jego życiowa droga mogła potoczyć się zdecydowanie inaczej – ukończył szkołę muzyczną i rozważał karierę w tym kierunku. 8 maja w Kino Polska zobaczymy go w filmach „Skrzydlate świnie”, „Szczęśliwego Nowego Jorku” oraz w kultowych „Psach” – każda z tych ról pokazuje jego niezwykły talent i zdolność budowania psychologicznego wizerunku postaci.
W „Skrzydlatych świniach”, polskim dramacie obyczajowym w reżyserii Anny Kazejak, wciela się w managera drużyny piłkarskiej balansując na granicy lojalności i rywalizacji. To poruszający obraz pokazujący jak ważna w życiu jest przyjaźń, pasja i jak wiele wyzwań niesie za sobą dojrzewanie w świecie małomiasteczkowych kibiców. W „Szczęśliwego Nowego Jorku”, adaptacji filmowej powieści Edwarda Redlińskiego, Pazura wciela się w jednego z sześciu polskich emigrantów, którzy wyjechali do Nowego Jorku w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Jego pełna marzeń postać konfrontuje się z brutalną rzeczywistością. Wieczór zakończy klasyk polskiego kina akcji „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Pazura tworzy tu jedną z najbardziej kultowych kreacji lat 90., jako Waldemar Morawiec, lojalny choć nieco naiwny funkcjonariusz Służb Bezpieczeństwa, który musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości po upadku komunizmu.
Borys Szyc – aktor, który nie boi się wyzwań
Borys Szyc to aktor o niezwykłej ekranowej energii. Wielokrotnie nagradzany, od lat udowadnia, że jego niezwykły talent oraz determinacja ugruntowała jego pozycję jako jednego z najlepszych aktorów młodszego pokolenia. Szorstki, intensywny, a jednocześnie pełen wrażliwości – potrafi całkowicie zawładnąć ekranem. To zdecydowanie aktor, którego filmografia obfituje w wyjątkowe role, zarówno w serialach, jak i w większych produkcjach. Od kultowej „Wojny polsko – ruskiej” po monumentalnego „Piłsudskiego”, Szyc udowodnił, że nie boi się wyzwań. Nagrodzony Złotym Lwem za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Wojna polsko-ruska” oraz nagrodą na festiwalu w Montrealu, za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Kret”. 15 maja w Kino Polska zobaczymy go w filmach „Piłsudski”, „Kret” oraz „Enen” – każdy z tych tytułów to nie tylko popis jego aktorskiego kunsztu, ale także znaczące dzieło polskiego kina.
W „Piłsudskim” Szyc wciela się w jedną z najważniejszych postaci polskiej historii, ukazując zarówno polityczną charyzmę, jak i osobiste rozterki marszałka. Szyc jako Piłsudski jest przekonywujący, autentyczny i naturalny. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa, dla osób, które cenią sobie dobre kino, z fantastyczną charakteryzacją, ciekawymi zdjęciami i świetną pracą kamery. Następnie w thrillerze „Kret” wyreżyserowanym przez Rafaela Lewandowskiego, wciela się w Pawła, syna byłego opozycjonisty, którego rodzinny sekret burzy jego uporządkowane życie i zmusza go do zmierzenia się z cieniem PRL-owskiej przeszłości. „Enen” to trzymający w napięciu thriller, w którym Szyc zagrał z ogromnym zaangażowaniem ambitnego psychiatrę, który odkrywa szokującą tajemnicę związaną z jednym z jego pacjentów.
Robert Więckiewicz – mistrz aktorstwa
Robert Więckiewicz to aktor, którego filmografia obfituje w wyjątkowe role. Zdolny do niewiarygodnej metamorfozy, autentyczny i prawdziwy w każdej roli, od „Wałęsy. Człowieka z nadziei” po „Pod Mocnym Aniołem” w którym stworzył poruszającą kreację zmagającego się z uzależnieniem pisarza. Nagrodzony na najważniejszym polskich festiwalach, z Orłem i Złotym Lwem na koncie, aktor znany jest z udziału w licznych filmach, które stały się klasykami polskiego kina. W swojej karierze wziął udział również w produkcjach z Hollywood, wystąpił bowiem u boku Jima Carrey’a w filmie „Prawdziwe zbrodnie”. 22 maja stacja pokaże trzy superprodukcje „Ziarno prawdy”, „Jak pies z kotem” i „Wymyk”.
W „Ziarnie prawdy”, ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego, laureata Paszportów, jako prokurator Teodor Szacki prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa, które budzi demony przeszłości. W „Jak pies z kotem”, tworzy poruszającą rolę reżysera zajmującego się umierającym bratem, ukazując skomplikowane relacje rodzinne. Jedną z najciekawszych ról w dorobku Roberta Więckiewicza jest wcielenie się w Krzysztofa Urbańskiego w filmie „Wymyk” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. W tym dramacie o moralnych dylematach, bohater grany przez Więckiewicza staje przed trudnym wyborem po tragicznym zdarzeniu, jakie dotyka jego brata.
Kinga Preis – ikona polskiego kina
Kinga Preis – to aktorka o wielu twarzach i talentach, mistrzyni intensywnych emocji. Od lat zachwyca zarówno w filmach, jak i serialach. Laureatka Orłów, Złotych Lwów i wielu wyróżnień, od lat udowadnia, że potrafi poruszyć do głębi zarówno widza jak i krytyków. Popularność i powszechne uznanie zdobyła dzięki rolom w filmach „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Jak najdalej stąd” czy w nominowanym do Oscara „W ciemności”. 29 maja stacja wyemituje, trzy produkcje z jej udziałem: „Córki dancingu”, „Milion dolarów” oraz „Jak najdalej stąd”.
W „Córkach dancingu” wciela się w właścicielkę klubu nocnego, w którym rzeczywistość miesza się z surrealistycznym światem syren. Jej bohaterka to królowa estrady, która porywa do tańca całą Warszawę. Ten wyreżyserowany przez Agnieszkę Smoczyńską film łączy w sobie humor, musical i baśń. W „Milion dolarów” gra kobietę, która niespodziewanie znajduje się na życiowym zakręcie i musi zdecydować, co tak naprawdę liczy się dla niej najbardziej, a w „Jak najdalej stąd”, wciela się w postać matki, której relacja z córką jest pełna napięć i niedopowiedzeń. Film Piotra Domalewskiego to opowieść o trudnych wyborach, rodzinnych tajemnicach i próbie zrozumienia siebie nawzajem.
Maj w Kino Polska to cztery czwartki pełne aktorskich popisów, filmowych emocji i niezapomnianych historii, które poruszą każdego widza.
Szczegółowy harmonogram:
08.05.2025
„Skrzydlate świnie” – 08.05, o godz. 20:00
„Szczęśliwego Nowego Jorku”– 08.05, o godz. 22:00
„Psy” – 08.05, o godz. 00:05
15.05.2025
„Piłsudski” – 15.05, o godz. 20:00
„Kret”– 15.05, o godz. 22:10
„Enen” – 15.05, o godz. 00:25
22.05.2025
„Ziarno prawdy” – 22.05, o godz. 20:00
„Jak pies z kotem”– 22.05, o godz. 22:15
„Wymyk” – 22.05, o godz. 00:20
29.05.2025
„Córki dancingu”– 29.05, o godz. 20:00
„Milion dolarów”– 29.05, o godz. 21:50
„Jak najdalej stąd” – 29.05, o godz. 00:00