13 października 2017 roku (piątek) Instytut Lotnictwa organizuje „8. Noc w Instytucie Lotnictwa”, największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp jest wolny dla wszystkich gości.

Hasłem tegorocznej edycji, która odbędzie się w piątek, trzynastego jest „Noc żywych maszyn”. Na tę okazję, w programie znalazły się pokazy z dreszczykiem, zwiedzanie mrocznych przestrzeni laboratoryjnych oraz ożywione roboty i ekstremalne maszyny. W tle słychać będzie ryk silników, a w powietrzu unosić się będzie zapach prawdziwej przygody.
„Noc w Instytucie Lotnictwa” to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce. Do tej pory w wydarzeniu wzięło udział ponad 180 firm i instytucji związanych z przemysłem lotniczym, kosmicznym i nowymi technologiami. To, co najmocniej przemawia do wyobraźni to rosnąca z roku na rok frekwencja. W zeszłym roku Instytut Lotnictwa odwiedziło ponad 30 000 osób. Organizatorzy liczą jednak na pobicie tego rekordu. Pomóc w tym mają wyjątkowe atrakcje, nowości oraz bogata oferta pokazów na żywo.
– Podczas tegorocznej edycji pokażemy ponad 70 nowych atrakcji, w tym kilka nowych, wojskowych samolotów. Jest to możliwe dzięki naszej owocnej współpracy z jednostkami wojskowymi, które jak zawsze chętnie wspierają naszą imprezę. W tym roku, oprócz myśliwca MiG-29 i samolotu transportowego CASA C-295, będzie można zobaczyć, po raz pierwszy: śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8, samolot transportowy M-28 B/PT (popularna Bryza) oraz śmigłowiec W-3WA SAR Sokół. Łącznie, dzięki naszym partnerom, pokażemy ponad 30 maszyn. Do lądowania u nas szykują się też m.in. dwa śmigłowce Robinson, należące do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz firmy Salt Aviation oraz wiele samolotów cywilnych. Prawdziwą gratką dla fanów lotnictwa będzie możliwość spotkania podniebnego duetu: Artura Kielaka i porucznika Jacka Stolarka, którzy będą pozować przy swoich maszynach. Swoją lotniczą historią, podczas wyjątkowych wykładów, podzielą się piloci akrobacyjni i sportowi oraz pierwsza kobieta pilot doświadczalny, Paulina Różyło. Dla gości o mocnych nerwach czeka specjalny pokaz ratownictwa drogowego z przecinaniem samochodu, przygotowany przez Straż Pożarną. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą także pokazy latających bezzałogowców. Na specjalnych stoiskach będzie można zobaczyć łaziki marsjańskie oraz roboty do działań rozpoznawczo-pirotechnicznych. Fanów lotnictwa i motoryzacji na pewno zaciekawi przepiękny samochód Aston Martin w barwach Spitfire’a. Będzie można obejrzeć pamiątki po lotnikach Dywizjonu 303 oraz zobaczyć unikatowe filmy z wystawy NASA. Wszystkich fanów lotnictwa będziemy namawiać także do wypróbowania symulatorów lotu i wirtualnej rzeczywistości. Wyjątkową atrakcją dla dzieci będzie interaktywny robot Photon, z którym będzie można wykonać masę doświadczeń i eksperymentów. Tradycyjnie udostępnimy także nasz taras widokowy dla fanów nocnego spottingu i astrofotografii. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o fotografii lotniczej przygotowaliśmy spotkania ze Sławkiem „Hesją” Krajniewskim i Maćkiem Margasem – wyjaśnia Marek Gospodarczyk, szef imprezy.
„Noc w Instytucie Lotnictwa” to wyjątkowa okazja do zwiedzania, niedostępnych na co dzień laboratoriów oraz do zapoznania się z zakresem prac badawczych prowadzonych na rzecz lotnictwa, i nie tylko. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną dwa tunele aerodynamiczne, w tym największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje podwoje otworzą także jedne z najlepiej wyposażonych laboratoriów badawczych w Polsce i Unii Europejskiej.
Wydarzeniem specjalnym, organizowanym po raz pierwszy przez Engineering Design Center (centrum inżynieryjne utworzone w ramach współpracy strategicznej Instytutu Lotnictwa i General Electric) będzie pierwszy w Polsce hackathon związany z platformą Predix 2.0 – EDC Industrial IoT Hackathon. Wydarzenie skierowane jest do programistów zafascynowanych nowymi technologiami, a szczególnie tematyką lotniczą oraz koncepcją IIoT (Industrial Internet of Things). W ciągu 24 godzin kilka zespołów tworzyć będzie oprogramowanie, które pozwoli na rozwiązanie konkretnego problemu inżynieryjnego. Do dyspozycji uczestników będzie platforma software’owa Predix 2.0 oraz rzeczywiste dane z symulatora turbiny.
– Swoje atrakcje zaprezentują także najważniejsze firmy związane z przemysłem lotniczym oraz aerokluby. To właśnie u nas swoje 90-lecie będzie świętować Aeroklub Warszawski. Przygotowane atrakcje i wystawa będą częścią obchodów tego jubileuszu. Po raz pierwszy będziemy gościć także firmę Pratt&Whitney, która na Nocy pokaże m.in. model silnika turbośmigłowego PT6A-28. Naszym wystawcą będą także Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 ze swoją ofertą bezzałogowców. Uwagę zwrócą na siebie na pewno wozy gaśnicze oraz pojazdy służby utrzymania nawierzchni, które pokażą nasi sąsiedzi zza płotu. Będzie można dowiedzieć się także więcej o specyfice zawodu mechanika lotniczego. Swoją wiedzę będzie można sprawdzić także na licznych stoiskach studenckich kół naukowych, a wiedzę historyczną poszerzyć u naszych partnerów z Muzeum Lotnictwa Polskiego – dodaje Marek Gospodarczyk.
Jak co roku na czas imprezy przygotowana zostanie specjalnie zaprojektowana iluminacja świetlna całego terenu. O dobry nastrój będzie dbał DJ Bujas, a dla zmęczonych przygotowane zostaną punkty gastronomiczne z piknikowymi specjałami. Wydarzenie zakończy oficjalne afterparty pt. „Polish Aviators Night”, które rozpocznie się o godz. 22:00 w klubie Rozrywki na ul. Mazowieckiej 6/8.

ATRAKCJE 8. NOCY W INSTYTUCIE LOTNICTWA
1.Skrzydło Lotnictwa Taktycznego (23. Baza Lotnictwa Taktycznego, Mińsk Mazowiecki)
3.Skrzydło Lotnictwa Transportowego
- Samolot CASA C-295M
- Śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8
- Samolot transportowy M-28 B/PT (PZL M28 Skytruck/Bryza)
3.Skrzydło Lotnictwa Transportowego (2.Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Mińsk Mazowiecki)
- Śmigłowiec W-3WA SAR (Sokół)
Aeroklub Warszawski
- Statyczna prezentacja samolotów AT3 (2 sztuki)
- Szybowiec PW-5 Smyk
- Spotkania: doświadczeni skoczkowie, uczestnicy rekordów Polski, instruktorzy Aeroklubu Warszawskiego, świeży adepci spadochroniarstwa
- Kosz balonowy
- Sprzęt spadochronowy (możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia)
- Modele latające (Suchoj Su-26MX, P-38 Lichting, CIRRUS SR22T)
- Prezentacja różnych sekcji AW (spadochronowa, balonowa, modelarska)
- Fragmenty wystawy: „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze” – wystawa Domu Spotkań z Historią i Aeroklubu Warszawskiego przypomina zapomnianą historię lotnictwa i jej legendy – pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy godne niejednego filmu. Jest to efekt zebrania i uporządkowania rozproszonych materiałów fotograficznych, filmowych i eksponatów oraz wiedzy o rozwoju przedwojennego i powojennego lotnictwa – tego, co zachowało się dzięki wysiłkowi różnych osób i instytucji. Ekspozycję tworzą niepokazywane dotąd szerokiej publiczności zbiory Aeroklubu Warszawskiego, prywatne kolekcje Krzysztofa Kowalczuka, Marka Masalskiego, dr. inż. Andrzeja Glassa, Pawła Ruchały i zbiory rodzinne – Witolda Rychtera, Antoniego Kocjana, Stefanii Wojtulanis częściowo zachowane w zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz zdjęcia ze zbiorów NAC, PAP, Forum i Ośrodka KARTA PO RAZ PIERWSZY!
Przygotowane atrakcje oraz wystawa są częścią obchodów jubileuszu 90 lat działalności Aeroklubu Warszawskiego.
Aeroklub Polski
- Prezentacja działalności
- Motoparolotniowa Kadra Narodowa
Pratt&Whitney
- Model silnika turbośmigłowego PT6A-28
- Stoisko Pratt&Whitney Poland
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2
- Prezentacja bezzałogowych statków powietrznych: DROZD, DRAGONFLY, SOWA
- Fotel katapultowy
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy
- Prezentacja samochodu gaśniczego i samochodu specjalnego, wykorzystywanych do działań przez warszawską Państwową Straż Pożarną, wraz z wyposażeniem.
- Prezentacja wozów bojowych:
– kierunki rozwoju zabudowy pojazdów pożarniczych;
– ergonometria zabudowy pojazdu pożarniczego;
– nowinki techniczne w pojazdach pożarniczych.
- Elementy wyposażenia, które służąc do codziennej pracy ratownikom poprawiają ich bezpieczeństwo w ekstremalnych warunkach pracy: wykrywacze wielogazowe, sygnalizatory bezruchu, ubrania wielowarstwowe, aparaty powietrzne itp.
- 21:00 – 21:30 – Pokaz ratownictwa drogowego – wóz bojowy w akcji (pokaz na parkingu przy budynku X)
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”
- Wóz ratowniczo-gaśniczy LSP – PANTERA
- Pojazdy Służby Utrzymania Nawierzchni – OVERAASEN i BOSCHUNG
SkyartXtreme Sp. z o. o.
- Inicjatywa zespołu Skyforce
- Statyczny pokaz samolotu Artura Kielaka
Salt Aviation
- Prezentacja śmigłowca Robinson R44
- Prezentacja działalności firmy
Silvair
- Pokaz statyczny samolotu TS-8 Bies (opcjonalnie C 152) oraz samolotu TECNAM 2002
- Prezentacja szkoły lotniczej oraz kompleksu lotnisko–pole golfowe Sobienie
Goldwings Flight Academy
- Statyczny pokaz samolotu PA-42
- Pokazy multimedialne
- Symulator
ENTERAIR
- Samolot Harvard II B
- Samolot Jak-3
SprintAir S.A.
- Modele samolotów Saab 340 i ATR72
- Prezentacja firmy
Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła
- Samolot An-2
- Samolot AT-3
- Prezentacja placówki
Samolot DHC-1 CHIPMUNK
- Pierwszy Chipmunk z polską rejestracją – samolot Jacka Mainki
Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha
- Samochód Aston Martin oklejony na wzór legendarnego Spitfire’a
- Pamiątki po lotnikach Dywizjonu 303
- Mundury historyczne
- Samolot dla dzieci
Politechnika Warszawska
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
- Samolot
- Symulator lotu
- Przekroje części lotniczych
- Oferta edukacyjna w zakresie specjalności lotniczych: Mechanika lotnicza i Pilotaż
Lotnicze Technikum nr 9
- Symulator lotu szybowca PIRAT
- Symulator lotu X – PCANE
- Symulator samolotu CESSNA
Szkoła Sportów Obronno-Wojskowych
- Projekcja 24 filmów oświatowych z wystawy NASA
- Zdjęcia
- Modele rakiet
- Osprzęt kosmiczny
Aviation Artur Trendak
- Prezentacja firmy
- Wiatrakowiec
uAvionics
- Bezzałogowiec S-410 TIGUAR (nowa wersja systemu bezzałogowego S-380 BARACCUDA)
- Wielowirnikowiec INSPECTOR
Samoloty bezzałogowe o dużej długotrwałości lotu, jak i do inspekcji przemysłowych
- Osprzęt wykorzystywany w bezzałogowym lotnictwie
Air Dron Polska S.C.
- Pokazy platform wielowirnikowych oraz samolotów bezzałogowych (pokazy w rotundzie) POKAZ NA ŻYWO!
- Propagowanie świadomego i odpowiedzialnego użytkowania dronów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa lotniczego
- Promocja szkoleń dla operatorów UAV
- Symulatory lotu bezzałogowym statkiem powietrznym
DRONPORT
- Wielowirnikowce oparte na własnych konstrukcjach ram MULTI F w różnych kategoriach wagowych
- Prezentacja wersji BSP do szkoleń UAVO VLOS i BVLOS oraz kompletnie wyposażonych zestawów do filmowania z powietrza
- Własne konstrukcje gimbali 3D do urządzeń wykonawczych
- Prezentacja możliwości wykorzystania wielofunkcyjnej koncepcji zespołów platforma latająca + urządzenia wykonawcze
- Prezentacja poszczególnych modeli w locie (pokazy w rotundzie)
UAVO Academy
- modele zdalnie sterowane, spalinowe i elektryczne (drony, quadrocoptery, haxacopter, oktocopter, modele Heli klasy od 250 do 700, samoloty zdalnie sterowane, dwa modele drogowe)
- stanowisko z symulatorami
- atrakcje dla maluchów: krzyżówki, kolorowanki, ciasteczka w kształcie samolotów, orgiami lotnicze
- promocja modelarskiego hobby (budowa modeli, latanie, roboty LEGO i ich programowanie)
- bezpieczne korzystanie z przestrzeni powietrznej (punkt informacyjny dotyczący przepisów dla użytkowników bezzałogowców)
UAVS Poland
- bezzałogowiec DC-01 MUCHA
PZL Świdnik S.A.
- Modele śmigłowców: W-3PL GŁUSZEC i W-3RM ANAKONDA
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych
- Pokaz produktów (bezzałogowe statki powietrzne)
- Prezentacja placówki
Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej
- Prezentacja podstawowych i uzupełniających szkoleń dla pilotów różnych typów statków powietrznych oraz szkoleń prowadzonych w zakresie medycyny i ratownictwa medycznego
- Pokazy multimedialne prezentujące działalność WIML jako ośrodka naukowo-badawczo-szkoleniowego oraz kliniczno-diagnostycznego specjalizującego się w medycynie lotniczej. Podczas spotkania zostanie przedstawiona wyjątkowa infrastruktura badawcza, którą dysponuje Instytut
Centrum Nauki Kopernik
- „Co widzisz przez teleskop?”
Aby korzystać z teleskopu, trzeba najpierw poznać zasady jego obsługi. Nauczymy się ich i przetestujemy urządzenie. Jeśli pogoda pozwoli, przyjrzymy się kosmicznym obiektom. Uczestnicy warsztatu otrzymają imienny certyfikat, potwierdzający umiejętność obsługi teleskopu amatorskiego z pieczątką planetarium Niebo Kopernika.
- „Poleć do granic Galaktyki”
Poznamy arkanom działania planetarium Niebo Kopernika. Każdy będzie mógł eksplorować Układ Słoneczny, pobliskie planety, gwiazdy i krańce Wszechświata. Podczas lotu opowiemy o mijanych obiektach niebieskich.
- „Wrzuć planetę na orbitę”
Przy planszy z nadrukiem Układu Słonecznego oraz odległej gwiazdy wokół której krąży planeta będziemy rozmawiać o Kosmosie. Zadaniem zwiedzających będzie przyczepienie modeli planet na odpowiednie orbity, tak aby planety były ustawione w poprawnej kolejności.
Ośrodek Przetwarzania Informacji, Państwowy Instytut Badawczy
- Wirtualny spadochroniarz – interaktywna aplikacja dla dzieci i młodzieży sterowana za pomocą wzroku – upominki dla najlepszych!
- Publikacja popularno-naukowa „Jak promować naukę?”
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
- Prezentacja robotów do działań rozpoznawczo-pirotechnicznych
- TRM (Taktyczny Robot Miotany) – małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu
- PIAP GRYF – mobilny robot pirotechniczny
- IBIS – robot do działań pirotechnicznych i rozpoznania
- Na specjalnie przygotowanym torze będzie można spróbować swoich sił podczas pokonywania przeszkód terenowych
Symulatory VREAL
- Symulator samolotu bojowego
- Symulator Octopus 7D VR
SimOn Solution (SKB Consulting)
- Symulator lotu samolotu klasy Boeing 737
Muzeum Lotnictwa Polskiego
- Replika Mięśniolotu – wiropłatu wykonanego przez Mikołaja Surmanowicza
- Plansze przedstawiające historię lotniska Rakowice-Czyżyny i obecnego Muzeum
- Pamiątki po pilocie, ppłk. Felicjanie Sterbie (bohatera walk o niepodległość w czasie I wojnie światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej) pozyskane dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Prezentacja działalności placówki
HYPER POLAND
- Pokaz modelu nowego środka transportu HYPERLOOP będącego połączeniem technologii lotniczej oraz kolejowej
Photon Entertainment
Robot Photon – pierwszy na świecie interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem. Kiedy wyciągamy go z pudełka robot nie potrafi nic. W aplikacji dowiadujemy się, że robot przyleciał do nas z innej planety, ale przed lądowaniem zderzył się z asteroidą i stracił wszystkie swoje możliwości. Dzieci muszą pomóc mu je odzyskać. Wykonują z robotem masę doświadczeń i eksperymentów, żeby dowiedzieć się jak działają czujniki zamontowane w robocie. Kiedy zrozumieją jak działają one w praktyce, muszą nauczyć robota jak z nich korzystać. A robią to pisząc proste programy w języku blokowym.
Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy Aeromodelklub BCM
- Wystawa dużych fotografii prezentujących dorobek Aeromodelklubu w okresie 38 lat działalności
- Zaprezentowanie systemu szkolenia modelarskiego dzieci i młodzieży stosowanego w Aeromodelklubie BCK (w tym m.in. duża ekspozycja modeli latających różnych klas i konkurencji – od najprostszych do wyczynowych, którymi nasi reprezentanci startowali w Mistrzostwach Świata)
- Pokazanie rodzajów modelarstwa lotniczego, tzn. wyświetlanie Flipbooka prezentującego poszczególne kategorie i klasy modeli oraz stronę organizacyjną modelarstwa w Polsce i na świecie. Zainteresowane osoby będą mogły samodzielnie przeglądać Flipbook ilustrowany dużą ilością zdjęć, prezentowany na ekranie dużego monitora.
- Pokazy modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki. Konkurencja modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki – F3K jest stosunkowo „młodą” dyscypliną modelarstwa, która zdobywa coraz większą popularność – także wśród ludzi „po pięćdziesiątce”. Status klasy mistrzowskiej nadano jej w roku 2007, a już 4 lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata
- Warsztaty dla najmłodszych zwiedzających, pn. „FABRYKA LATAWCZYKA”. Każde dziecko samodzielnie lub przy wsparciu rodzica będzie mogło zbudować sobie latawiec o konstrukcji bambusowo-papierowej, który świetnie lata i sprawia wiele radości
Koło Naukowe Lotników Politechniki Warszawskiej
- Symulator lotu szybowcem PIRAT
- Symulator lotu samolotem CESSNA 150
Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej
- Prezentacja pojazdu KROPELKA 2.0 (pojazdu, który jest w stanie przejechać 600 km na 1 litrze paliwa)
Koło Naukowe Awioniki MelAVio Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej
- Prezentacja modeli bezzałogowych statków powietrznych wykorzystywanych przez KNA MelAvio
- Przygotowane platformy użyte zostały podczas wydarzeń, takich jak ogólnopolskie zawody akademickie Droniada, czy też organizowane w Australii międzynarodowe zawody UAV Challenge Medical Express
- Odwiedzający stanowisko będą mogli m.in. zobaczyć autorską konstrukcję samolotu pionowego startu i lądowania M7-Murena, będącą połączeniem płatowca z wielowirnikowcem
- Zaprezentowane będą użytkowane quadrocoptery oraz model latającego skrzydła
Koło Naukowe Fizyków przy Politechnice Warszawskiej
- Prezentacja modeli bezzałogowych statków powietrznych wykorzystywanych przez KNA MelAvio
- Ramię hydrauliczne
- Prąd z ziemniaka
- Generator figur Chladniego
- Warsztaty: robienie dłoni robota ze słomek i sznurka
Koło Naukowe Studentów Lotnictwa i Kosmonautyki, Wydział Mechatroniki i Lotnictwa, Instytut Techniki Lotniczej, Wojskowa Akademia Techniczna
- Dwa symulatory General Aviation
- Prezentacja prac prowadzonych w Instytucie Techniki Lotniczej, Zakładzie Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego
- Bieżąca działalność koła naukowego
Koło Naukowe Napędów Melprop Politechnika Warszawska
- 2 x silnik pulsacyjny
- Silnik zaworowy
- Silnik bezzaworowy
- 2 x silnik rakietowy (paliwo ciekłe i hybrydowy)
- Budowa silników, zasady działania, symulacje
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej
- Łazik Ares
- Robot mobilny Gaja
- Model naddźwiękowy rakiety H1
- Modele sztucznych satelitów Pw-Sat i Pw-Sat 2
- Gondole balonowe: Strzybóg, Capella
Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE Aerodesign
- Pokaz konstrukcji startujących w Aero Design w USA
- Prezentacja działalności koła
Instytut Pamięci Narodowej
- Pokaz wielkoformatowych gier lotniczych IPN
- Gwiaździsta Eskadra: 303
- 111: Alarm dla Warszawy
- 7: W obronie Lwowa
- Wojtek
- Awans
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział Warszawski
- Obserwacje nieba przez teleskop (taras widokowy budynku X)
- Fastron – astrofotografia amatorska
- Samodzielne wykonanie spektroskopu
- Zegar astronomiczny 3D
- Model ilustrujący sterowanie satelitą LEM
LOT AIRCRAFT MAINTENANCE SERVICES
- Konkursy z nagrodami w quizie wiedzy lotniczej dla dorosłych i młodzieży
Zasady konkursu: odpowiedzi na pytania na krótkim formularzu konkursowym. Co pół godziny losowanie małego zestawu gadżetów, co godzinę losowanie dużego zestawu gadżetów. Do wygrania – notesy, kubki i przywieszki Remove Before Flight, długopisy i inne (11 losowań, ostatnie o godzinie 22:30)
- Prezentacja programu stażowego Zostań Mechanikiem Wyższych Lotów – czyli, jak pokierować swoją ścieżką zawodową, by móc pracować w lotnictwie jako Mechanik Lotniczy. Prezentacja prowadzona przez pracowników LOTAMS oraz uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, kierunku technik mechanik lotniczy, którego Spółka jest patronem.
- Dla najmłodszych – Spotkanie z Amsikiem – małym robotem – maskotką LOTAMS. Amsik to mały pomocnik mechaników lotniczych, który bardzo lubi się uczyć i czytać dokumentację techniczną samolotów. Dla dzieci przygotowane zostaną plany lekcji z Amsikiem oraz przypinki do wygrania w konkursie wiedzy lotniczej dla dzieci. Losowania nagród w konkursie dla dzieci, co pół godziny od 17:30 do 19:30.
- Prezentacja przez uczniów kierunku technik mechanik lotniczy Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu modelu silnika tłokowego AI-14 w przekroju, model tłokowego silnika samochodowego w przekroju – ruchomy, oraz wyposażenie kabiny samolotu TS-11 Iskra.
Airpoint
- Symulator lotu Boeinga 737
Wystawa fotografii lotniczej „Odloty Hesji 4”
- Wystawa 100 zdjęć Sławka „Hesji” Krajniewskiego – autora najbardziej uznanych w polskim środowisku lotniczym zdjęć lotniczych (patio, budynek X)
Maciej Margas
- Wystawa fotografii lotniczej (budynek X)
- Stoisko WarsawGift Shop – album fotografii lotniczych Warszawy
Telewizja Kino Polska – pokaz powojennych filmów związanych z lotnictwem
- Na Okęciu, reż. Studziński Piotr, 3 min. 1976
Film przedstawia obsługę ruchu pasażerskiego na lotnisku,oraz problemy jakie wynikają ze zbyt dużego nasilenia ruchu na Okęciu
- Catering, czyli gastronomia lotnicza Studziński Piotr, 4 min. 1975
Usługi gastronomiczne LOT-u od kuchni.
- Woła wieża Warszawa, rez. Studziński Piotr, 4 min. 1975
Międzynarodowy port lotniczy Okęcie. Znajduje się tu główny ośrodek dyspozycyjny dla samolotów cywilnych. Film opowiada o odpowiedzialnej pracy operatorów ruchu lotniczego.
- Zielona bariera, reż. Jankowski Bohdan, 09 min. 1959
Film dokumentujący pracę komory celnej na lotnisku w Warszawie pod koniec lat 50. Celnicy udaremniają próby przemytu różnorodnych towarów, które podróżni usiłują nielegalnie przewieźć przez granicę.
- PKF 9A/79 Polskie skrzydła 1979 30 min.
"Kronika monotematyczna. Polskie skrzydła”.
Historia polskiego lotnictwa cywilnego i wojskowego, rozwój polskich pasażerskich linii lotniczych."
ComaroN
- Dwa żyroskopy – symulacja warunków pracy pilota
Stoisko Uniwersytetu z Brasilii
- Prezentacja placówki partnera naukowego Instytutu Lotnictwa
Szkoła Podstawowa nr 87 z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” oraz Gimnazjum nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi
- Prezentacja klas realizujących innowację lotniczą
- Strategiczne gry planszowe
- Wystawa modeli
- Składanie modeli samolotów papierowych
- Malowanie twarzy
MILWomen.pl – Technology and Science of Security e-Magazine
- Multimedialna prezentacja kobiet pilotek
- Udział kobiet na rzecz bezpieczeństwa i pokoju na świecie
- Prezentacja książki „Kobiety w kokpicie. Zapomniane bohaterki drugiej wojny światowej”
Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Ochota
- Stoisko informacyjne promujące poszczególne rodzaje form służby wojskowej tzn. służby zawodowej i przygotowawczej, NSR, służby kandydackiej oraz terytorialnej służby wojskowej (TSW)
Niebo bez granic
- Pomnik lotniczy na 100-lecie Sił Powietrznych
- Dom kultury z retro-kawiarnią i izbą pamięci mjr pil. Ludwika Idzikowskiego na dawnej skoczni narciarskiej
Promocja imprezy „POLISH AVIATORS NIGHT”
- Oficjalna impreza klubowa 8.Nocy w Instytucie Lotnictwa
Na evencie zagrają znani z poprzednich edycji DJ Bierny oraz DJ Bujas. Impreza odbędzie się w klubie Rozrywki przy ulicy Mazowieckiej 6/8 w Warszawie o godz. 22:00. Oczywiście nie zabraknie na niej postaci ze świata lotnictwa ; atrakcyjnych nagród oraz atrakcji. Serdecznie zapraszamy!
Sener
- Prezentacja mechanizmów rozkładających, podtrzymujących oraz mechanicznych, naziemnych urządzeń wspomagających wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym.
- Model URM dla ExoMars 2020 (wydruk 3D, wersja 1:1)
- Modele elementów MGSE dla Euclid i podobne.
Semicon Sp. z o. o.
- Prezentacja oferty: moduły laserowe, taśmy przemysłowe, płytki PCB, preparaty chemiczne
Dreamline
- Interaktywny kurs języka angielskiego (techniczno-lotniczego)
Nikon CEE GMBH
- Pokaz produktów obserwacyjnych: lornetki i lunety
- Pokaz produktów fotograficznych: aparaty i obiektywy
- Porady fotograficzne
Spot Group
- Odzież i akcesoria z akcentami polskich lotnisk
Wykłady w auli (budynek X)
17:30 pil. Łukasz Wójcik – gość Air Sports Promotion, zawodnik Szybowcowej Kadry Narodowej
18:00 profesor Romana Ratkiewicz-Landowska, Instytut Lotnictwa „Wielkie misje kosmiczne: historia sond Voyager, Ulysses i IBEX”
18:30 Maciej Margas, WarsawGiftShop.com, „WARSAW ON AIR – o fotografii wysokich lotów ze śmigłowca bez drzwi”
19:00 pil. Wojciech Bógdał – gość Air Sports Promotion, zawodnik Motoparalotniowej Kadry Narodowej
19:50 dr Natalia Zalewska, Instytut Lotnictwa „Człowiek na Marsie: najnowsze badania NASA, plany i nadzieje ludzkości”
20:20 pierwszy oficer Paulina Różyło, Wizzair, „Wznieść się ponad chmurami: jak zostać kobietą pilot?”
20:40 Sławomir Krajniewski – prelekcja i warsztaty fotograficzne „Odloty Hesji”
21:20 profesor Piotr Wolański, Instytut Lotnictwa „Rozwój technologii napędów rakietowych w Instytucie Lotnictwa”
21:50 pil. Artur Kielak – pilot akrobacyjny, reprezentant zespołu Xtreme Sky Force
22:20 Drone Radar – prezentacja aplikacji
*Godziny oraz program prelekcji mogą ulec zmianie.
PUNKTY INSTYTUTU LOTNICTWA I GENERAL ELECTRIC
ENGINEERING DESIGN CENTER
EDC – Let’s Digit-All
- EDC Industrial IoT Hackathon PO RAZ PIERWSZY!
- Pierwszy w Polsce Hackathon związany z platformą Predix 2.0
- drukarki 3D, które w czasie rzeczywistym będą drukować kopie prezentowanych obok metalowych części maszyn
- symulator ROV (Remotely Operated Vehicle), czyli zdalnie sterowany pojazd podwodny służący do inspekcji podwodnej infrastruktury technicznej, na którym będzie można przeprowadzić symulację interwencji na urządzeniu zainstalowanym na dnie oceanu
- multimedialna wystawa, na której będzie można zobaczyć prawdziwą część maszyny, np. fragment struktury kompozytowej skrzydła czy łopatki silnika oraz film, który pokaże jak dana część działa
- kącik programowania robotów
- wystawa miniaturowych kolejek
- stoły dotykowe z inżynieryjną grą Memory
- wiele innych cyfrowych atrakcji
Laboratorium Testów
- wyposażone w profesjonalny sprzęt umożliwiający wykonywanie testów dla przeprowadzania kwalifikacji urządzeń oraz produktów stosowanych w przemyśle wydobywczym oraz przetwórczym ropy i gazu, a także testów dla obsługi przemysłu lotniczego i energetycznego
Laboratorium Materiałoznawstwa
- jedno z najlepiej wyposażonych laboratoriów badawczych w Polsce i w UE. Głównymi zadaniami laboratorium są testy materiałowe silników komercyjnych, turbin gazowych, parowych i wiatrowych, sprężarek tłokowych i elementów pokryć dla przemysłu lotniczego, energetycznego i wydobywczego.
Laboratorium Silnikowe
- miejsce, w którym inżynierowie EDC poznają z bliska budowę silników. To tu prowadzone są szkolenia teoretyczne i warsztatowe. Laboratorium wyposażone jest w sprzęt audiowizualny i materiały dydaktyczne przeznaczone dla początkujących i zaawansowanych inżynierów.
Zespół Utrzymania i Rozwoju Laboratoriów
- zaprezentuje wykorzystanie kamer szybko klatkowych w badaniach lotniczych (filmy kalibracyjne przy testach Strzału Ptakiem – Bird Strike, wyznaczanie prędkości lotu pocisków oraz szybkości zachodzenia zjawisk fizycznych)
CENTRUM TECHNOLOGII KOMPOZYTOWYCH
System zrobotyzowanego układania taśm kompozytowych w akcji (pokaz cięcia)
Prasa do przetłaczania kompozytów termoplastycznych w akcji
Nowa generacja łopat do śmigłowca ILX-27
Próbki i przyrządy do badań materiałowych
Zaplecze technologiczne do wytwarzania struktur kompozytowych
Pokaz technologii skanowania 3D
CENTRUM TRANSPORTU I KONWERSJI ENERGII
Stanowisko poświęcone bezzałogowcom
Laboratorium Badań Podwozi Lotniczych
Wirnik współosiowy
CENTRUM TECHNOLOGII KOSMICZNYCH
Zakład Napędów Lotniczych
- Silniki odrzutowe SO-3, K15 i D18
Laboratorium Środowiskowe
- Termobarokomory
- Komory klimatyczne
- Wstrząsarki
- Mobilny Cleanroom
Zakład Teledetekcji
CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII
Zakład Aerodynamiki
- Największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej (pokaz wlotu do silnika turbowentylatorowego/ pasażerskiego)
- Trisoniczny tunel aerodynamiczny
CENTRUM BADAŃ MATERIAŁÓW I KONSTRUKCJI
Działo DPZ250
- Działo służące do miotania obiektami o masie do około 15 kg z prędkościami do około 300 m/s – ekspozycja statyczna
INNE ATRAKCJE
Modelarnia Ligii Przyjaciół Polskiego Lotnictwa
Ruchome laboratorium Prodera 1 do badań rezonansowych
Wydawnictwa Naukowe Instytutu Lotnictwa
- Wystawa książek o tematyce lotniczej oraz historycznej
- Prezentacja działalności
Samoloty i statki powietrzne Instytutu Lotnictwa – ekspozycja na całym terenie imprezy
- Samolot szkolno-treningowy PZL TS-11 „Iskra”
- Samolot szkolno-bojowy PZL I-22 „Iryda”
- Samolot szkolno-treningowy PZL TS-8 „Bies”
- Samolot odrzutowy Jak-23
- Myśliwiec Lim-5
- Śmigłowiec Mi-2
- Samolot wielozadaniowy PZL-104 „Wilga”
- Samolot wielozadaniowy AN-2
- Samolot badawczy MOSUPS (stanowisko poświęcone bezzałogowcom – Centrum Transportu i Konwersji Energii)
Taras widokowy (III piętro, budynek X)
- Nocne obserwacje nieba dla fanów astronomii (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział Warszawski)
- Punkt dla spotterów: widok na startujące i lądujące samoloty na lotnisku im. F. Chopina na Okęciu
Sprężarkownia
- Prezentacja urządzeń sprężających powietrze do tunelu naddźwiękowego
- Iluminacja świetlna industrialnych wnętrz
DJ Bujas
Podświetlona fontanna
Więcej na:
www.nocwinstytucielotnictwa.pl
www.facebook.com/nocwinstytucielotnictwa
