Kino, które leczy, w Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 3 października 2011

Na zgiełk wyborczych kampanii, złe kursy walut, jesienne chandry i wirusy – włącz Telewizję Kino Polska! W październiku w programie stacji najlepsze kryminały, najśmieszniejsze komedie i nowy program „Jedna scena”, z wyjątkową lekcją kina pod okiem największych mistrzów. Filmy, które leczą? Tylko w Telewizji Kino Polska!

Zacznijmy od premier: w sobotę 1 października na antenie zadebiutuje „Jedna scena”. W każdą sobotę o 20:15 bohaterką programu będzie wybrana scena z polskiego filmu. Dowiemy się, jak powstawała i jakie artystyczne zabiegi złożyły się na jej szczególny wymiar. Półgodzinne rozmowy z twórcami specjalnie dla widzów Telewizji Kino Polska przeprowadzi Michał Chaciński – dziennikarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po programie zaś, bogatsi o zdobytą wiedzę, będziemy mogli obejrzeć cały film.

1 października cykl otworzy spotkanie z Andrzejem Wajdą i jego autorska analiza najbardziej chyba kultowej sceny w historii polskiego kina: tej z „Popiołu i diamentu”, w której płoną kieliszki ze spirytusem. W kolejnych tygodniach z podobną uwagą przyjrzymy się m.in. filmom „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego i „Eroica” Andrzeja Munka. Jak podkreśla Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska, „Jedna scena” będzie nadawana w najlepszym czasie antenowym –na taki bowiem zasługują autorzy, z którymi spotkamy się w tym cyklu.

Zgodnie z ogłoszoną niedawno ramówką, w październiku stacja utrzymuje codzienne pasma tematyczne. O 20:15 w poniedziałkowych „Komediach wieczorową porą” obok hitów takich jak „Kingsajz” czy „Wyjście awaryjne” zobaczymy interesującego „Filipa z konopi”. Fabularny debiut Józefa Gębskiego, wcześniej – dokumentalisty, przedstawia jeden dzień z życia warszawskiego mrówkowca. W rolach głównych wystąpiła tu plejada polskich aktorów: Jerzy Bończak, Wiesław Gołas, Jan Himilsbach, Bożena Dykiel, Barbara Krafftówna, a także para Laskowik i Smoleń, fachowo wcielająca się w role… fachowców.

We wtorki, w paśmie „Kino w kostiumie”, powróci m.in. „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, z Anną Dymną i Jerzym Zelnikiem w roli królewskich kochanków, oraz niezwykle dopracowany w warstwie wizualnej „Pamiętnik pani Hanki” Stanisława Lenartowicza. Tytułową rolę zagrała w nim Lucyna Winnicka.

Środowy wieczór warto przeznaczyć na kolejną odsłonę pasma „Polka w kinie”, na które Telewizja Kino Polska zaprasza razem z redakcją „Wysokich Obcasów”. W październiku w programie cykl „ABC miłości”, a w nim cztery tytuły, na których w ekspresowym tempie nauczymy się miłosnego alfabetu: „Krótki film o miłości” z Grażyną Szapołowską, „Sekret” z Anną Dymną, „Szarada” z Gabrielą Kownacką i „Zygfryd” z Marią Pakulnis.

Czwartki tradycyjnie spędzamy z kryminałem. W październiku sporej porcji adrenaliny dostarczy nam w „Prywatnym śledztwie” sam Roman Wilhelmi. Powrócą też starzy znajomi: znany z roli Klossa Stanisław Mikulski jako „Ostatni świadek”, który już po wojnie demaskuje organizację byłych hitlerowców, oraz porucznik Borewicz. W filmie „Zamknąć za sobą drzwi” grany przez Bronisława Cieślaka funkcjonariusz spotyka kolegę z nowojorskiej policji (Piotr Fronczewski). Jak skończy się konfrontacja dwóch twardzieli i co chluba polskiej milicji naprawdę myśli o byciu gliniarzem w Polsce Ludowej? Kto nie sprawdzi w „Kryminalne czwartki”, powinien żałować!

Wieczory piątkowe to z kolei „Oblicza wojny”, z pełnym przekrojem wojennych tematów. Na dobry początek w październiku mamy „Zakazane piosenki” z 1946 roku; pierwszy powojenny polski film, który chyba nie mógł wtedy opowiadać o niczym innym niż właśnie wojna. Warto przypomnieć, że to w nim zadebiutowała Danuta Szaflarska, w ostatnich latach przeżywająca w polskim kinie triumfalny powrót.

Dwie zupełnie różne wizje holocaustu pokażą „Korczak” Andrzeja Wajdy i „Kartka z podróży” Waldemara Dzikiego, a świetny „Krzyż walecznych” Kazimierza Kutza przyniesie w sumie aż trzy spojrzenia na wielką historię. W tym nowelowym filmie wojna staje się doświadczeniem zwykłych, prostych ludzi, dzięki czemu jej absurd oglądamy z całą jaskrawością.

W październikowym repertuarze Telewizji Kino Polska warto też zwrócić uwagę na przegląd filmów Janusza Kijowskiego. Autor nazwy „kino moralnego niepokoju” swoją twórczością od lat konsekwentnie wpisuje się w ten właśnie nurt. W najbliższym czasie przekonamy się o tym, oglądając „Kung-fu”, „Indeks”, „Głosy” i „Maskaradę”.

Jak zawsze, doskonały zestaw fabuł uzupełnią wybitne filmy dokumentalne. W każdą niedzielę o godzinie 17:00 stacja zaprasza widzów na cykl „Mistrzowie dokumentu”. W październiku jego bohaterami będą kolejno Jacek Bławut, Grażyna Kędzielawska i Bogdan Dziworski.

W Telewizji Kino Polska nie może też oczywiście zabraknąć wyjątkowych propozycji dla miłośników starego kina. 16 października w cyklu „W Iluzjonie” zobaczymy program „Requiem dla Eugeniusza Bodo”, poświęcony tragicznej śmierci tego przedwojennego aktora. Jego zagadkowe losy stały się motywem dziennikarskiego śledztwa, które przez kilkadziesiąt lat z niesłychanym oddaniem prowadził Stanisław Janicki. Teraz wreszcie może ono zostać ostatecznie zamknięte. Dlaczego? Więcej szczegółów redakcja Telewizji Kino Polska obiecuje zdradzić już niebawem.

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: +48 602 553 182;
E: alapinska@kinopolska.pl
www.kinopolska.pl

Powrót do strony głównej