Rewolucja w Telewizji Kino Polska!

środa, 31 sierpnia 2011

Rewolucja w październiku? To już było! Telewizja Kino Polska ogłasza wrześniową rewolucję w ramówce! Jesienią w programie nowe pasma tematyczne z filmami na każdą pogodę i każdy dzień tygodnia. Jedno pozostaje bez zmiany: od poniedziałku do niedzieli w tej telewizji znajdziesz dobre, polskie kino!

Zawsze bogaty program stacji za sprawą nowej ramówki zyskuje na porządku i klarowności. Przede wszystkim organizują go nowe pasma tematyczne, dzięki którym widz otrzymuje jasny komunikat, czego może się spodziewać o określonej porze w danym dniu tygodnia.

Zmiana pierwsza: od poniedziałku do piątku o godzinie 18:00 Telewizja Kino Polska serwuje „Filmowy podwieczorek”, złożony z popisowych dań polskiego kina. W menu na wrzesień znalazły się między innymi apetyczne „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka, bogaty w witaminy „Upał” Kazimierza Kutza oraz prawdziwa kaloryczna bomba: „Mocne uderzenie”, czyli Niebiesko-Czarni i Skaldowie w komedii muzycznej z 1966 roku.

W porze kolacji, o 20:15, czeka na nas pięć nowych pasm filmowych. W poniedziałki, na dobry początek tygodnia – „Komedie wieczorową porą”. Obok popularnych tytułów, takich jak „Przygoda z piosenkąStanisława Barei z Polą Raksą, Bohdanem ŁazukąZdzisławem Maklakiewiczem, w programie na wrzesień znalazły się tu filmy, które większa część widowni dopiero odkryje. Na przykład „Fetysz”, komedia z 1984 roku, w której tytułową rolę koncertowo odegrał popularny mały fiat.

Wieczór wtorkowy to z kolei „Kino w kostiumie” i filmowa podróż przez epoki w zmieniających się dekoracjach. Jako pierwszy za przewodnika posłuży nam w tej wyprawie „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana, z niezapomnianymi rolami Tadeusza Łomnickiego, Magdaleny Zawadzkiej i Daniela Olbrychskiego – emisja już 6 września! Mocnym punktem w programie na wtorek są też na pewno „Chłopi”. Rekwizyt i kostium grają w nich szczególną rolę: film zrealizowano pod Skierniewicami w opisanych przez Władysława Reymonta Lipcach, a ekipę wsparli miejscowi gospodarze, przynosząc na plan przechowywane w domach autentyczne przedmioty i stroje.

Kolejna z wieczornych propozycji to środowe seanse pod hasłem „Polka w kinie”, na które Telewizja Kino Polska zaprasza widzów wspólnie z magazynem „Wysokie Obcasy”. Co miesiąc w programie pasma znajdzie się nowy cykl tematyczny i zestaw filmów, które na polskie kobiety pozwolą spojrzeć z nietypowej perspektywy. Jakie są? Jak na przestrzeni lat zmieniał się ich obraz w kinie? I czego mogą się z filmów dowiedzieć o sobie dzisiaj? Wbrew pozorom kobiecość po polsku ma naprawdę wiele odcieni!

Między stereotypem matki Polki a ikoną dziewicy-bohatera mieszczą się na przykład „Pyskate!” – polskie dziewczyny z charakterem; bohaterki pierwszego z cyklów prezentowanych w środowym paśmie. Dorota Stalińska w „Krzyku”, Barbara Kwiatkowska-Lass w „Jowicie”, Elżbieta Czyżewska w „Żonie dla Australijczyka” oraz Ina Benita w przedwojennej komedii „Ja tu rządzę” udowadniają, że kobieta to tak naprawdę mocna płeć.

Po środzie przychodzi czas na „Kryminalny czwartek”. – W tradycji polskiej telewizji z tym dniem tygodnia nierozerwalnie wiązała się sensacja – tłumaczy Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – W nowej ramówce postanowiliśmy przywrócić ten ponadczasowy porządek.

Cytując klasyka – choć nikt tu widza pod pistoletem nie trzyma, za próby wymigania się od tych projekcji powinien grozić kryminał. We wrześniu w propozycjach na czwartek znalazła się między innymi polska wersja przygód Jamesa Bonda w filmie „Orzeł i reszka”, „Koniec sezonu na lody” z Wojciechem Pokorą w roli funkcjonariusza MO i świetni „Hazardziści” z 1975 roku – film o tym, jak i dlaczego zwykły człowiek staje się przestępcą.

Ostatnie z nowych pasm to piątkoweOblicza wojny”. – Prezentujemy w nim filmy, które w różnych okresach o rozmaitych wydarzeniach z polskiej historii mówiły w skrajnie różny sposób – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska. We wrześniu będzie to między innymi „LotnaAndrzeja Wajdy, „Jeszcze tylko ten las” ze świetną rolą Ryszardy Hanin i kameralny „Dzień czwarty”, w którym Krzysztof Pieczyński zagrał poetę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Film o tyle niezwykły, że na powstanie warszawskie pozwala patrzeć bez patosu; ze zrozumieniem dla tych, którzy – zanim stali się ikonami bohaterstwa – byli po prostu młodzi.

Wrzesień w Telewizji Kino Polska to także nowa odsłona autorskiego cyklu Stanisława Janickiego pod tytułem „W Iluzjonie”. Do tej pory pokazane w nim zostały prawie wszystkie spośród zachowanych polskich filmów fabularnych sprzed wojny. W najbliższym czasie zbiór ten uzupełnią dwie rewelacyjne premiery: „Dziesięciu z Pawiaka” z 1931 roku i „Kłamstwo Krystyny”, z roku 1939.

Po raz pierwszy na antenie Telewizji Kino Polska zobaczymy też we wrześniu „Amatora” i „Przypadek”, wybitne filmy Krzysztofa Kieślowskiego, przypominane w ramach dużego przeglądu twórczości tego autora, w 15 lat po jego śmierci. Razem z „Bez końca”, „Krótkim filmem o miłości” i mocnym zestawem zrealizowanych przez Kieślowskiego dokumentów są one dla widza programem absolutnie obowiązkowym!

Specjalnie dla miłośników seriali we wrześniu powraca też bohater, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. A jednak spróbujmy: panie, panowie – inżynier Stefan Karwowski; lat czterdzieści. Stan cywilny: żonaty, z dwójką dzieci. Stan posiadania: M-4 i fiat 126 p. Stan wewnętrzny: niepokój na myśl, że wszystko już za nim. Kultowy „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy to świetny scenariusz i niezapomniane role Andrzeja Kopiczyńskiego oraz Anny Seniuk. Jako kobieta pracująca – fenomenalna Irena Kwiatkowska (żadnej pracy się nie boi).

Filmy na każdy dzień tygodnia, nasi ulubieni bohaterowie i wielcy aktorzy w niezapomnianych rolach – jesienna rewolucja w Telewizji Kino Polska to nowa ramówka i stare, dobre kino!

Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

Powrót do strony głównej