Kochaj kino z Telewizją Kino Polska!

piątek, 1 lipca 2011

Jeśli los polskiego kina spędza Ci czasem sen z powiek, a poza oglądaniem filmów starasz się także śledzić wartki nurt rodzimej kinematografii, zarezerwuj chwilę na podsumowanie sezonu. 2 lipca w Telewizji Kino Polska relacje z najważniejszych filmowych imprez ostatniej wiosny: magazyn „Na ekranie i na planie” – z gorącymi materiałami z festiwalu w Gdyni; nowa, rozszerzona wersja „Nostalgicznego Studia Festiwalowego” i gala nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nie przegap!

Zaczynając od godziny 13:10, fani polskiego filmu znajdą co najmniej pięć powodów, by w sobotę nie odchodzić od telewizora. Pierwszy z nich to magazyn „Na ekranie i na planie”, z materiałami nagranymi podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Przed ustawioną w Gdyni kamerą Telewizji Kino Polska zasiedli między innymi: Jerzy Skolimowski (Złote Lwy za „Essential Killing”), Jan Komasa (Srebrne Lwy za „Salę samobójców”), Bartek Konopka („Lęk wysokości” – nagroda za debiut), Marcin Dorociński (nagroda za główną rolę męską w „Róży”) oraz Greg Zgliński (nagroda za scenariusz i debiut, czyli film „Wymyk”, ex aequo
z Bartkiem Konopką).

W „Na ekranie i na planie” nie mogło też oczywiście zabraknąć ważnych głosów w dyskusji o przyszłości gdyńskiej imprezy. W tej sprawie posłuchamy Michała Chacińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu, a także uznanych twórców, takich jak Andrzej Wajda czy Andrzej Żuławski. Jak odważną zmianę kursu oceniają oni z perspektywy wypracowanej w trakcie festiwalu? Warto sprawdzić.

Drugim powodem, by spędzić popołudnie z Telewizją Kino Polska, jest magazyn „Stopklatka poleca”, w którym 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych podsumuje Krzysztof Spór, redaktor naczelny serwisu Stopklatka.pl. Początek programu o godzinie 14:00.

Powód trzeci to nadawana o 14:20 retransmisja Gali Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dla osób, wydarzeń oraz instytucji szczególnie zasłużonych w promocji polskiego kina. Prezentując to wydarzenie, Telewizja Kino Polska składa zarazem symboliczne gratulacje wszystkim wyróżnionym. – Bardzo im na co dzień kibicujemy! – zapewnia Joanna Rożen-Wojciechowska, szefowa stacji. Widzowie docenią też z pewnością fakt, że galę PISF-u z właściwym sobie humorem wyreżyserował Krzysztof Materna.

Punktualnie o 15:55 czas na powód czwarty, czyli „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”. W ponad godzinnym programie o historii i kulisach festiwalu w Gdyni opowiadają Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Cezary Pazura, Grażyna Szapołowska, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski… i wiele innych osobowości, które specjalnie dla widzów Telewizji Kino Polska zaprosiła do rozmowy Magdalena Juszczyk. Jak zmieniał się festiwal na przestrzeni lat? Które z nagrodzonych filmów można uznać za punkty zwrotne w historii polskiego kina? I dokąd dzisiaj zmierza Gdynia? Odpowiedzi na te pytania podsuwa „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”, nie zapominając przy tym o ważnych wątkach obyczajowych. Bo festiwal to przecież także wydarzenie towarzyskie, a jego historia – jak mówi Grażyna Torbicka – zapisana jest w skandalach. Co za szczęście, że nie wszystkie udało się organizatorom zamieść pod czerwony dywan! Odkrywane po latach, pokazują nam barwny obraz czasów, w których co prawda nie było jeszcze celebrytów i paparazzich, za to artyści nadawali ton całemu społeczeństwu.

 

Jeśli więc los polskiego kina naprawdę leży ci na sercu, daj temu wyraz! W sobotę 2 lipca, między 13:10 a 17:10.


Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: +48 602 553 182
E: alapinska@kinopolska.pl
www.kinopolska.pl

Powrót do strony głównej