Wystawa "Kalina Jędrusik w podróży"

piątek, 1 lipca 2011

Telewizja Kino Polska zaprasza na wystawę Kalina Jędrusik w podróży. Organizatorami wystawy są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Fundacja Artystyczna im. Kaliny Jędrusik Kalinowe Serce. Ekspozycję autorstwa Zbigniewa Dzięgiela (scenariusz) i Michała Budnego (projekt plastyczny) będzie można zwiedzać do października w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Istotnym elementem wystawy poświęconej Kalinie Jędrusik w 20. rocznicę śmierci i 80. rocznicę urodzin aktorki będą nieznane fotografie, m.in. zdjęcia z jej dzieciństwa, ze ślubu ze Stanisławem Dygatem, z planów filmowych i telewizyjnych, fotosy ze spektakli teatralnych, fotografie z podróży (Kalina uwielbiała podróżować), fotografie Kaliny w kuchni, a także ostatnie zdjęcie artystki z 4 sierpnia 1991 r.
Na wystawie znajdą się też inne przedmioty należące do Kaliny, a wśród nich m.in.: sweter Marylin Monroe (kupiony w Ameryce w 1973 roku), dwa portrety, które przez lata wisiały w salonie Dygatów (jeden jest autorstwa Lucyny Legut, drugi pędzla Zofii Góralczyk); listy Kaliny do Stanisława Dygata; osobisty notatnik; czy też krzyżyk z rubinami – „kultowy” ozdobnik dekoltu Kaliny.
Przestrzeń wystawy podzielona została tematycznie, lecz bez widocznych granic. Na przykład, w części „podroży" eksponatami są fotografie z podróży i slajdy z wypraw kulinarnych zebrane wokół pamiątkowego globusa, umieszczone na umownej formie okrągłego blatu stołu. W części „sentymentalnej", tuż przy zmęczonym wiklinowym fotelu Kalinowych zwierzaków, leniwie przelewa się na „huśtawce" miękki, wełniany sweter, pamiątka po Jędrusik, ale też po Marylin Monroe, która była jego wcześniejszą właścicielką. Serdecznie zapraszamy.

Kalina Jędrusik w podróży
Wystawa: lipiec – październik 2011, Galeria Instytutu Teatralnego, ul. Jazdów 1, Warszawa

Powrót do strony głównej