Telewizja Kino Polska patronem 75. urodzin Romana Wilhelmiego w Poznaniu

piątek, 27 maja 2011


6 czerwca z okazji 75 urodzin Romana Wilhelmiego w jego rodzinnym Poznaniu po raz czwarty zorganizowane będą Dni Romana Wilhelmiego. W tym roku poznaniacy uczczą aktora nadając jego imię skwerowi tuż przy Scenie na Piętrze – teatrze w którym Wilhelmi występował.


Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:00. W ceremonii  nadania imienia wezmą udział  m.in. przedstawiciele lokalnych władz, rodzina aktora,, miłośnicy teatru. Pod tablicą Romana Wilhelmiego widniejącą na ścianie teatru Scena na Piętrze zostaną złożone kwiaty


W  galerii Sceny na Piętrze otwarta zostanie wystawa zdjęć Romana Wilhelmiego. Unikatowe fotografie pochodzą z archiwum rodzinnego aktora, zostały też udostępnione przez Teatr Ateneum. Uroczystości zwieńczy spektakl  „Życie to nie teatr” Jacka Różańskiego zaprezentowany na deskach Sceny na Piętrze.


Tradycyjnie Poczta Polska wyemituje z okazji Dni Romana Wilhelmiego kartę pocztową. W tym roku ozdobiona jest ona grafiką Dariusza Łabędzkiego, prezentującą najpopularniejsze role filmowe aktora.  W lokalnym dzienniku „Polska Głos Wielkopolski” ukaże się specjalny dodatek poświęcony Dniom Romana Wilhelmiego.


Uroczystościom towarzyszy wydarzenie w zaprzyjaźnionym od początku obchodów Dni Romana Wilhelmiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. 4 czerwca odbywa się tam dzień otwarty. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazł się też pokaz stojącego w tamtejszym  Muzeum Broni Pancernej filmowego czołgu „Rudy 102”.

Dni Romana Wilhelmiego odbywają się w Poznaniu od 2008 roku. Wówczas na budynku Sceny na Piętrze odsłonięto tablicę „Roman Wilhelmi Wybitny Aktor Obywatel Poznania 1936 – 1991”. Cyklicznym wydarzeniom rokrocznie towarzyszą m.in. pokazy filmów, wystawy, spotkania z bliskimi i współpracownikami aktora, oraz prezentacje sceniczne. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja sceny na piętrze Tespis.

Telewizja Kino Polska przygotowała jubileuszowy przegląd filmów z okazji urodzin aktora. Widzowie przez cały miesiąc będą mogli zobaczyć aktorskie kreacje Wilhelmiego w filmach „Zaklęte rewiry”, „Okolice spokojnego morza”, „Zapach psiej sierści”, oraz „Odwet”.

Więcej informacji na www.romanwilhelmi.pl
Patroni medialni: Radio Merkury,  TVP Poznań, Twój Tydzień Wielkopolski, Filmweb, Polska Głos Wielkopolski, Telewizja Kino Polska, e-teatr.pl
 

Powrót do strony głównej