Kolejne nagrody dla filmów Kino Polska TV S.A.

środa, 18 maja 2011

W Ałma Acie i Tarnowie nagrodzono w ostatnich dniach dwa filmy z producenckiego portfolio Kino Polska TV S.A. – „Prostą historię o miłości” Arkadiusza Jakubika oraz „Hanoi – Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz. – Kolejne wyróżnienia dla naszych tytułów są potwierdzeniem, że nastał dobry czas dla kreatywnych producentów! – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, Dyrektor Programowy Telewizji Kino Polska.


W trakcie swojej wędrówki przez festiwale filmy Jakubika i Klimkiewicz zdążyły zebrać potężną kolekcję nagród. Nakręcona w koprodukcji z Kino Polska TV S.A. „Prosta historia o miłości” rok temu zdobyła Grand Prix w Konkursie Kina Niezależnego na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Natomiast w sobotę 14 maja Arkadiusz Jakubik odebrał nagrodę specjalną, przyznaną temu filmowi podczas 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

 

Dzień później w Kazachstanie Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Almaty „Shaken Stars” zdobył krótki metraż Katarzyny Klimkiewicz. Festiwal w Ałma Acie prezentuje filmy z Europy Wschodniej i Azji Centralnej. W tym roku jednym z jego jurorów był wybitny rosyjski reżyser, Aleksander Mitta. Wcześniej „Hanoi – Warszawa”, wyprodukowane przez Telewizję Kino Polska, zostało także laureatem prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej EFA, Grand Prix na Quest Europe, nagrody za Najlepszy Film w sekcji Młodych Filmowców na Batumi Arthouse Film Festival w Gruzji, Nagrody Specjalnej na Festiwalu w Cottbus i Pierwszej Nagrody „Alcine” w Konkursie Europejskim w Hiszpanii.

 

– W Telewizji Kino Polska nie tylko pokazujemy dobre polskie filmy, ale też dbamy o to, by z każdym rokiem było ich coraz więcej – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska. – Stąd nasze szczególne zainteresowanie debiutantami, wyrażone choćby w konkursie scenariuszowym „Młode kadry – Debiutanci”, który umożliwił powstanie świetnego filmu Kasi Klimkiewicz. Od lat prezentujemy też na antenie filmy młodych reżyserów oraz polskie kino awangardowe i niezależne. Nagrody dla naszych produkcji cieszą mnie więc podwójnie: jako wielkie wyróżnienie dla twórców i dla nas oraz dowód na to, że w promocji młodych polskich kadrów obraliśmy właściwy kurs!

 

„Prosta historia o miłości” jest zawieszoną między realnością a fantazją opowieścią o uczuciu dwojga przypadkowych pasażerów pociągu z Łodzi na Hel – prostym i szczerym lub tylko możliwym i zmyślonym. Z kolei film Katarzyny Klimkiewicz opowiada historię młodej Wietnamki, która nielegalnie przedostaje się do Polski, pokonując pełną rozczarowań i upokorzeń trasę między Hanoi a Warszawą.

 

Więcej:

Olga Gontarska
Specjalista ds. Promocji i Marketingu
ogontarska@kinopolska.pl
Tel: 512 097 559

Jowita Buchman
Specjalista ds. Promocji i Marketingu
jbuchman@kinopolska.pl
Tel: 517 687 423

Powrót do strony głównej