Jubileusze WFDiF i WFO podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

poniedziałek, 2 września

Jubileusze WFDiF i WFO podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych swoje 70-lecie obchodzić będą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych. Z okazji jubileuszów obu wytwórni Festiwal przygotował specjalne sekcje filmowe. 

70 lat WFDiF na 44. FPFF

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie to legendarna instytucja, w której od 70 lat powstają polskie filmy. Jubileusz jest okazją do prezentacji podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych najważniejszych osiągnięć, bogatego dorobku filmowego i historii Wytwórni.

W trakcie FPFF odbędą się cztery wyjątkowe pokazy – każdy złożony z innych, wybranych filmów dokumentalnych i fabularnych, powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Projekcje w Gdyńskim Centrum Filmowym wzbogacone zostaną przedmową red. Andrzeja Bukowieckiego.

Założona w 1949 roku, początkowo jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, WFDIF szybko stała się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego. Obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce i prężnie funkcjonującą instytucją kultury. Obchody 70-lecia WFDiF współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Blok I, łączny czas projekcji: 119 minut

Warszawa 1956”, film dokumentalny, 1956, reż. Jerzy Bossak i Jarosław Brzozowski, 9 minut 

Muzykanci”, film dokumentalny, 1960, reż. Kazimierz Karabasz, 9 minut 

Narodziny statku”, film dokumentalny, 1961, reż. Jan Łomnicki, 9 minut 

Płyną tratwy”, film dokumentalny, 1962, reż. Władysław Ślesicki, 19 minut 

To jest jajko”, film dokumentalny, 1965, reż. Andrzej Brzozowski, 14 minut 

Szkoła podstawowa”, film dokumentalny, 1971, reż. Tomasz Zygadło, 17 minut 

Siedem kobiet w różnym wieku”, film dokumentalny, 1978, reż. Krzysztof Kieślowski, 16 minut 

Egzamin dojrzałości”, film dokumentalny, 1979, reż. Marcel Łoziński, 16 minut 

35 lat z kamerą”, PKF 39B/79, 11 minut 

Blok II, łączny czas projekcji 88 minut 

Dziewczyna z szafy”, film fabularny, 2012, reż. Bodo Kox, 88 minut 

Blok III, łączny czas projekcji 119 minut 

Na Chełmskiej”, film dokumentalny, 1979, reż. Ludwik Perski i Józef Gębski, 13 minut 

Ogród Luizy”, film fabularny, 2007, reż. Maciej Wojtyszko, 106 minut 

Blok IV, łączny czas projekcji 118 minut 

Na Planie”, film dokumentalny, 1968, reż. Jerzy Ziarnik, 18 minut 

Teatroteka – „Zakład Doświadczalny Solidarność”, 2015, reż. Adam Sajnuk, 90 minut 

Teatroteka Młodego Człowieka – making of, 10 minut 

Wszystkie pokazy jubileuszowe filmów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych odbędą się w sali kinowej Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego. Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.

70 lat WFO na 44. FPFF

Wytwórnia Filmów Oświatowych pełni swą misję nieprzerwanie od końca lat czterdziestych XX wieku, niezmiennie pod tym samym adresem przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi. Jej dorobek to 4500 filmów o różnorodnej tematyce, zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców. Z okazji jubileuszu uczestnicy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych mogą zobaczyć wybrane krótkie metraże WFO. 

- Bardzo się cieszę, że podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podsumowany będzie bogaty dorobek łódzkiej „Oświatówki”. Serdecznie zapraszam kinomanów na dwa pokazy z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Wytwórni Filmów Oświatowych. I choć wybór repertuaru był arcytrudny – jak wybrać kilkanaście produkcji spośród 4,5 tysiąca? – to z całą pewnością zobaczą Państwo niezwykłe filmy dokumentalne i przyrodnicze wspaniałych twórców związanych z WFO – mówi Rafał Jóźwiak, prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

W „Oświatówce” rozpoczynali swoją karierę wybitni twórcy polskiego filmu, m.in.: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak, Jerzy Zieliński, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Grzegorz Królikiewicz, Marek Koterski i Maciej Drygas (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej FELIX za film „Usłyszcie mój krzyk” wyprodukowany w WFO).

Muzykę do powstających w Wytwórni filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan A.P. Kaczmarek. Wiele tytułów zaliczanych jest dziś do klasyki filmu polskiego. Obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

Z okazji 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych odbędzie się pokaz jubileuszowy, na którego program składa się osiem filmów krótkometrażowych:

Mężczyźni”, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1969, 9 minut 

Bykowi chwała”, reż. Andrzej Papuziński, 1971, 12 minut 

Pięciobój nowoczesny”, reż. Bogdan Dziworski, 1975, 9 minut 

Elementarz”, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976, 9 minut 

Mrówcze szlaki”, reż. Stanisław Kokesz, 1952, 13 minut 

Cudów nie ma”, reż. Antoni Krauze, 1968, 16 minut 

Dziewcę z ciortem”, reż. Piotr Szulkin, 1975, 16 minut 

Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas, 1991, 50 minut 

Zaprezentowany zostanie również blok wybranych filmów Włodzimierza Puchalskiego, prekursora polskiego filmu przyrodniczego, w 110. rocznicę jego urodzin.

Pokazy jubileuszowe WFO odbędą się w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów na seanse.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Powrót do strony głównej