Kultura filmowa Warszawy wkracza w nową epokę!

środa, 8 maja

8 maja zainaugurowało swoją dzialalność Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Tym samym stolica zyskała własną istytucję promującą kulturę filmową. Instytucja powołana została uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy w lipcu ubiegłego roku. Działalność merytoryczną CKF rozpoczęło w maju 2019 roku.

Centrum ma służyć rozwojowi kultury filmowej, jej upowszechnianiu, ożywianiui inicjowaniu. Celem CKF jest krzewienie uznania dla kina, kształtowanie świadomej publiczności poprzez prezentację filmów oraz promowanie filmowych projektów artystycznych. Szefową CKF została Joanna Rożen - Wojciechowska, wcześniej wieloletnia Dyrketor Programowa Kino Polska. 

Koncepcja programowa łączy progresywne myślenie o kulturze filmowej i szacunek dla Patrona instytucji, autora przełomowych dla polskiej kinematografii arcydzieł, nauczyciela i mentora wielu pokoleń filmowców.

CKF w nowoczesny sposób reaguje na potrzeby współczesnego widza, aby zainspirować do udziału w kulturze filmowej, Centrum działa transmedialnie, korzystając z różnych platform i kanałów dotarcia. CKF jest miejscem, w którym możliwość obcowania z dziełami filmowymi oraz rozmowa o kinie to dobro najwyższe.

W swoich działaniach CKF nakłania do spotkań z twórcami filmów, którzy przez rozmowę o swojej pracy zaszczepiają w widzach pasję. Właśnie ona jako immanentna część światłego i pełnego życia jest dla nas priorytetem i schedą po Andrzeju Wajdzie. Mistrz był w realizowaniu swoich pasji nieugięty.

Podczas konferencji inauguracyjnej CKF przedstawiło swoje plany wydarzeń kulturalnych, których realizację rozpoczyna jeszcze tej wiosny: projekcje i warsztaty filmowe, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Instytucja zjamie się m.in. pracami badawczymi, naukowymi i wydawniczymi. W ramach CKF powstaną takie inicjatywy, jak: Dyskusyjny Klub Filmowy X, Konferencja VR, Trampolina do kina i Warsaw Film Nest, a także o Warszawskie Spacery Filmowe. Obecnie w strukturach centrum funkcjonują działy: projekcji, edukacji filmowej oraz badań i rozwoju.

Jesteśmy przekonani, że kino może być sposobem na ciekawe i szczęśliwe życie. Do takiego życia zapraszamy w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy - mówi Joanna Rożen - Wojciechowska, Dyrektor CKF.

W ramach wydarzeń inauguracyjnych odbędą się:

Premiera na bis "Słodkiego końca dnia" Jakca Borcucha w Kinie Muranó w Warszawie - 8 maja o 20:00

Premiera filmu Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman …i była miłość w getcie” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - 12 maja o 19:30.

Koncert „Pawlik - Wajda. Inspiracje” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - 14 maja o 19:30.

Więcej informacji na: http://ckf.waw.pl/

Powrót do strony głównej