WAJDA – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

czwartek, 4 kwietnia

Pierwszą na świecie monograficzną wystawę Andrzeja Wajdy będzie można oglądać od 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. To multimedialny spektakl nie tylko przypominający, ale także interpretujący twórczość wybitnego reżysera. Na wystawie będzie można zobaczyć również nagrania wywiadów z Wajdą zrealizowane przez Kino Polska. 

– Mogliśmy zrobić wystawę biograficzną, mogliśmy na końcu ustawić wielki ekran
i wyświetlać filmy w całości – ale po co? Naszym celem było pokazanie geniuszu Andrzeja Wajdy w procesie tworzenia, jego talentu w kierowaniu zespołem uzdolnionych pracowników, umiejętności łączenia różnych sztuk w medium filmowym
– mówi kurator ekspozycji dr hab. Rafał Syska.

Do zbudowania imponującej wystawy, którą zaprojektował dr hab. Tomasz Wójcik, wykorzystano pozostawione przez reżysera scenariusze, szkice, rysunki, zapiski i dokumenty produkcyjne. O autentyczności ekspozycji decydują archiwalne dokumenty i fotografie, listy pisane i otrzymywane przez Andrzeja Wajdę, a także kostiumy, fragmenty scenografii i najważniejsze nagrody ze statuetką Oscara na czele. Sztukę reprezentują m.in. polskie i zagraniczne plakaty. Nie brak multimediów: mappingów, projekcji, wideoesejów. Najsłynniejsze, a czasem zaskakujące sceny z filmów Andrzeja Wajdy wyświetlane są na dużych ekranach, poszczególnym sekcjom towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka.

Wystawę można oglądać do 8 września w Gmachu Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1.

Telewizja Kino Polska objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym.

https://mnk.pl/wystawy/wajda

Powrót do strony głównej