JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA na podstawie książki Kapuścińskiego w kinach o 2 listopada

piątek, 2 listopada 2018

Od dziś w kinach adaptacja książki Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule "Jeszcze dzińe życia". Ta animowana międzynarodowa koprodukcja została nominowana do prestiżowej nagrody Europejskiej Akademiii Filmowej. W polskiej wersji językowej usłyszymy Marcina Dorocińskiego, Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź i Tomasza Borkowskiego. 

 „Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

„Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. Światowa premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes.

Jeszcze dzień życia” został nominowany do nagród Europejskiej Akademii Filmowej i ma szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany. Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm. Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyła się polska festiwalowa premiera filmu. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian (21-29.09) „Jeszcze dzień życia”  zdobył Nagrodę Publiczności (analogiczne wyróżnienia otrzymał na festiwalach El Gouna w Egipcie i WAMA w Olsztynie).

Powrót do strony głównej