Nagrodzony Srebrnymi Lewami „Kamerdyner” od 21 września w kinach

poniedziałek, 24 września 2018

Najnowszy film Filipa Bajona pt. „Kamerdyner” miał swoją premierę w piątek 21 września w kinach. Dzień później produkcja została nagrodzona Srebrnymi Lwami na 43 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych  w Gdyni. Nagrodę otrzymał również Adam Woronowicz za główną rolę męską. Film został nagrodzony także za muzykę i charakteryzację.

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. W filmie zobaczymy Sebstiana Fabijańskiego, Mariannę Zydek, Janusza Gajosa, Adama Woronowicza, Daniela Olbrychskiego, Borysa Szyca i in.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.  Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Powrót do strony głównej