Uwaga, premiera: w czwartek w Kino Polska wywiad z Kazikiem

środa, 6 kwietnia 2011

Uwaga, premiera: w czwartek w Kino Polska wywiad z Kazikiem

Ten materiał nie był jeszcze nigdzie pokazywany – wczoraj skończyliśmy go montować – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska z Telewizji Kino Polska. 7 kwietnia na antenie stacji absolutna premiera: wywiad z Kazikiem Staszewskim,
a w nim słowa dojrzałego człowieka – o ojcu, muzyce, PRL-u.

W czwartkowy wieczór w cyklu „Propaganda sukcesu” Telewizja Kino Polska przypomni świetny dokument Jerzego Zalewskiego „Tata Kazika” z 1993 roku. Tym razem będzie to emisja szczególna – do obejrzenia filmu zaprosi widzów Kazik Staszewski. Przy tej okazji powstał 15-minutowy wywiad z artystą.

Rozmowa odbyła się w marcu tego roku w warszawskim studio, w którym nagrywa Kazik. Jest tak naturalna, jakby nie było przy niej kamery. Muzyk, sfotografowany w bliskim planie, po prostu siedzi naprzeciw nas i mówi do obiektywu. Jego narrację uzupełniają archiwalne zdjęcia i nagrania piosenek Stanisława Staszewskiego. Ujmujące jest w tym materiale wrażenie kompletnego braku reżyserii – Kazik zwyczajnie mówi o rzeczach dla siebie ważnych, my – po prostu słuchamy.

Film, który stał się pretekstem do wywiadu, był punktem zwrotnym w biografii Staszewskiego, osobistej i artystycznej. To właśnie Jerzy Zalewski, reżyser tamtego dokumentu, odkrył dla niego muzykę ojca. Z tego wzięły się potem obie płyty: „Tata Kazika” i „Tata 2”. Jak podkreśla ich autor, przy okazji uświadomił też sobie nieoczywistość swojej rodzinnej historii. Wcześniej ojciec był dla niego kimś z wyboru nieobecnym (najpierw wyjechał z Warszawy, dołączając do inżynierów z płockiej petrobudowy, potem zaczął drugie życie we Francji). Po „Tacie Kazika” czarno-białą prawdę o zostawieniu rodziny zastąpił obraz, w którym mieści się także obóz koncentracyjny, wyniesione stamtąd przeświadczenie o grozie życia, poczucie własnego nieprzystosowania i niezakorzenienia, skłonność do autodestrukcji, a wreszcie
– muzyka.

Robi wrażenie droga, którą Kazik przeszedł od czasu, gdy z pomocą Zaleskiego składał to wszystko w całość – z faktów, nagrań, relacji innych osób i skrawków własnej pamięci.
W wywiadzie nagranym 9 lat po filmie stawia między sobą a ojcem znak równości.
W tym roku skończył 48 lat. Tyle miał jego ojciec, umierając. – Z każdym rokiem staję się do niego coraz bardziej podobny, chociaż całe życie przypominałem matkę – mówi, jakby sam tym zdziwiony.

Poza Kazikiem i jego ojcem trzecim bohaterem rozmowy jest PRL. Również on po latach okazuje się czymś trochę innym – bardziej oswojonym, mniej czarno-białym. W przypadku Staszewskiego jest w tym oglądzie mądrość człowieka, który z autentycznym wysiłkiem dojrzał do własnej historii – tej osobistej, rodzinnej i tej wspólnej, którą z nim dzielimy.

Wywiad z Kazikiem i dokument Jerzego Zalewskiego o jego ojcu to kolejna propozycja
w ramach naszego cyklu
„Propaganda sukcesu” – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – Przyglądamy się w nim epoce PRL-u i Gierkowskiej propagandzie sukcesu. To ujęcie satyryczne, ale niepozbawione nostalgii za czasami, kiedy dzięki towarzyszom Polska rosła w siłę, rodzima kinematografia olśniewała obrazem w odcieniu ORWO, a w kraju nad Wisłą, płynącym mlekiem w proszku
i benzyną z „cepeenu”, z fabrycznych taśm zjeżdżały pomarańczowe małe fiaty, produkowały się magnetofony Unitra i hartowały żyletki Polsilver.

To właśnie z losów obywateli tego kraju Kazik zdaje nam w wywiadzie szczerą relację. Warto jej posłuchać.

Wywiad ukaże się w Telewizji Kino Polska w najbliższy czwartek, 7 kwietnia, o godzinie 21:50. Zaraz po nim zobaczymy film Jerzego Zalewskiego „Tata Kazika”.

Więcej:

 

Olga Gontarska

Specjalista ds. Promocji i Marketingu
ogontarska@kinopolska.pl
tel. 512 097 559

 

Jowita Buchman

Specjalista ds. Promocji i Marketingu

jbuchman@kinopolska.pl

tel. 517 687 423

 

 

 

 

Powrót do strony głównej