Hanoi-Warszawa, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej na Festiwalu Off Plus Camera

środa, 6 kwietnia 2011

Hanoi-Warszawa, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej na Festiwalu Off Plus Camera

 

Wyprodukowany przez Telewizję Kino Polska krótkometrażowy film fabularny Hanoi-Warszawa w reż. Katarzyny Klimkiewicz zagości na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

Off Plus Camera jest jedyną w Europie Wschodniej imprezą filmową dedykowaną w całości światowemu kinu niezależnemu. Tegoroczna edycja festiwalu gości filmy z Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanadę, a także Korei Południowej. Film Hanoi-Warszawa zostanie pokazany w cyklu Konfrontacje, który prezentuje najciekawsze filmy młodych twórców z całego świata.

Hanoi-Warszawa powstał w wyniku ogłoszonego przez Telewizję Kino Polska konkursu scenariuszowego Młode kadry – Debiutanci. Jego celem było wyłonienie młodych talentów oraz wzbudzenie zainteresowania krótką formą fabularną. Główną nagrodą było sfinansowanie przez Telewizję Kino Polska realizacji zwycięskiego scenariusza. Koproducentami filmu zostali Mastershot Studio, Stowarzyszenie Film 1.2, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka.

To dla nas wielki honor i utwierdzenie w przekonaniu, że nastał czas dla kreatywnych producentów. Teraz wierzę, że można w Polsce robić świetne filmy! Hanoi-Warszawa to ważny społecznie film debiutantki Kasi Klimkiewicz, a dla mnie, szefowej redakcji Kino Polska i programu Młode kadry-Debiutanci to potwierdzenie, że obrałam właściwy kierunek w promocji młodego polskiego kina, Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska, producent wykonawczy nagrodzonego Hanoi-Warszawa.

Hanoi-Warszawa zdobyło Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a aktorka Thu Ha Mai (jako Mai Anh) dostała wyróżnienie honorowe. Jest także laureatem nagród na festiwalach międzynarodowych, m.in. Grand Prix na Quest Europe, Najlepszy Film w sekcji Młodych Filmowców na Batumi Arthouse Film Festival w Gruzji, EY 2010 Nagroda Specjalna na Festiwalu w Cottbus oraz Pierwsza Nagroda "Alcine" w Konkursie Europejskim w Hiszpanii.W grudniu 2010 roku do laurów dla krótkiego metrażu Katarzyny Klimkiewicz dołączyła prestiżowa Europejska Nagroda Filmowa EFA dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego.

 

Historia wyreżyserowana przez Katarzynę Klimkiewicz opowiada historię młodej Wietnamki Mai Anh, która nielegalnie przedostaje się do Polski. Kobieta musi dotrzeć do Warszawy, gdzie czeka na nią narzeczony. Podróż przez Polskę to dla niej pasmo udręk, przemocy i upokorzeń.

 

 

Telewizja Kino Polska najlepszym kanałem filmowym w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2011

 

 

Więcej informacji udzielają:

Joanna Rożen-Wojciechowska
Dyrektor Programowy Telewizji Kino Polska
e-mail: jrozen@kinopolska.pl
tel. /22/356 74 00

Ewa Gajda
Dyrektor Marketingu i Promocji
e-mail:
egajda@kinopolska.pl
tel. 512 097 547

 

Powrót do strony głównej