Wystawa „Moda i kino” we Wrocławiu

niedziela, 17 września 2017

Kostiumy z najbardziej znanych polskich filmów zrealizowanych w słynnej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, ich projekty, fragmenty scenografii oraz dokumentacja fotograficzna znajdą się na wystawie "Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA" w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu. Wystawę można oglądać od 17 września do 31 grudnia 2017 r.

Ekspozycję przygotowanał oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTAW Pawilonie Czterech Kopuł pokazane zostaną stroje noszone przez m.in. Zbyszka Cybulskiego, Beatę Tyszkiewicz, Kalinę Jędrusik, Leona Niemczyka, Annę Dymną w takich filmach jak Popiół i diament, Rękopis znaleziony w Saragossie, Sami swoi, czy Lalka. 

W listopadzie 2011 r. Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu została przekształcona w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), które przejęło też należące do niej magazyny kostiumów. W 2013 r., z inicjatywy dyrektora CeTA dr. Roberta Banasiaka i z pomocą finansową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęto pionierski program renowacji wybranych kostiumów, prowadzony pod kierunkiem kostiumografki Marii Duffek.  Zorganizowanie prezentacji strojów właśnie w Pawilonie Czterech Kopuł jest nieprzypadkowe. Budynekprzez kilkadziesiąt lat należał do wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W jego wnętrzach były kręcone i montowane filmy, znajdowały  się magazyny i rekwizytornie. W 2009 r. został przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, w latach 2013-2015 został odrestaurowany i odzyskał swą pierwotną funkcję wystawienniczą.

Na wystawie zaprezentowane zostaną kostiumy z filmów, które powstawały w okresie 30 lat od odwilży do schyłku PRL. Symbolicznie te ramy wyznaczają: Popiół i diament (1958),arcydzieło Polskiej Szkoły Filmowej i Klątwa Doliny Węży (1987),rodzima wersja globalnego Kina Nowej Przygody.

– Choć powstały w okresie już zamkniętym, wyznaczając często kamienie milowe polskiej kinematografii, to pozostają żywe dla współczesnej widownimówi dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy.Nie gaśnie fascynacja postacią Zbyszka Cybulskiego, którego rola Maćka Chełmickiego w Popiele i diamencie uczyniła największą gwiazdą w historii polskiego kina. Rękopis znaleziony w Saragossie stał się najbardziej znanym na świecie polskim filmem, źródłem inspiracji dla wielkich współczesnych reżyserów. Beata Tyszkiewicz jako Izabela Łęcka w reżyserowanej przez Hasa Lalce nosiła stylowe kostiumy z niezrównaną gracją. Test pilota Pirxa przeżywa renesans na międzynarodowych festiwalach filmów fantastycznonaukowych. Żywą legendą pozostaje Na srebrnym globie, którego produkcję brutalnie przerwano z powodów ideologicznych, a dekoracje i kostiumy zniszczono, poza tymi, które przetrwały we Wrocławiu.

To wyjątkowe przedsięwzięcie wystawiennicze uważa dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.Naszym celem jest przypomnienie wybitnych dzieł polskich projektantów i kostiumografów zaangażowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu  oraz ukazanie w nowym świetle niedocenianej i często pozostającej w cieniu dyscypliny artystycznej jaką jest kostiumografia.Kostium filmowy, elementy garderoby to wytwory o charakterze prawie że użytkowym, będące tylko rodzajem niezbyt trwałej dekoracji, temporalnym i okazjonalnym. Muzeum decydując się na tę prezentację bardzo świadomie dokonało symbolicznej nobilitacji kostiumu filmowego. Uczyniło go obiektem wizualnej adoracji, pozbawiło autorskiej anonimowości, przypomniało konkretnych wybitnych polskich aktorów, którzy z niego korzystali podczas odgrywania swoich pamiętnych ról, pokazało w zupełnie nowym kontekście jego materialne bogactwo oraz mistrzostwo wykonania.

Zwiedzający zobaczą prace najlepszych polskich projektantów pracujących w WFF we Wrocławiu: Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Janiny Koźmińskiej, Barbary Ptak, Magdaleny Tesławskiej, Alicji Wasilewskiej.

Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki  pod tytułem Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł.

Wydarzenia towarzyszące:

● Dla dorosłych

22 września, godz. 17.00
W piątek o piątej, oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzi Małgorzata Możdżyńska-Nawotka,
wstęp z biletem na wystawę czasową

6 i 20 października, 3 i 17 listopada, 1 i 15 grudnia, godz. 17.00
W piątek o piątej, oprowadzanie po wystawie połączone z wizytą w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA
wstęp z biletem na wystawę czasową

1 października, godz. 11.00
Sztuka projektowania kostiumów filmowych,
wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki
wstęp bezpłatny

15 października, godz. 16.00
Kostium filmowy – czym jest inspirowany, jak się go projektuje, wykład Marii Duffek,
wstęp bezpłatny

9 grudnia, godz. 18.00
Koncert muzyki inspirowanej najsłynniejszymi polskimi filmami – Wrocławscy Kameraliści

 

Dla dzieci

—zajęcia dla dzieci w wieku 3–5 lat

17 września, godz. 11.00

Modnisie i galanci, czyli modne maluchy sprzed lat, prowadzi Iwona Gołaj

24 września, godz. 11.00

Ubieramy przyszłość, prowadzi Alicja Abramowicz

22 października, godz. 11.00

Strojny warsztat, prowadzi Monika Krysztofińska

19 listopada, godz. 11.00

Kapelusze z pióropuszem, prowadzi Alicja Abramowicz

17 grudnia, godz. 11.00 i 13.00

Eleganckie panie, wytworni panowie,

prowadzi Alicja Abramowicz

—zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

23 września, godz. 11.00

Wielkie sceny, prowadzi Monika Krysztofińska

16 grudnia, godz. 11.00

Nowa kolekcja, prowadzi Monika Krysztofińska

—zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat –

tworzenie krótkiej formy filmowej technikami klasycznej animacji

14 października, godz. 11.00–15.00

Poszukiwanie zagubionego kapelusza,

prowadzi Adrian Jackowski

18 listopada, godz. 11.00–15.00

Nie-modny pantofelek, prowadzi Adrian Jackowski

● Dla szkół

—zajęcia dla młodzieży w wieku 12–15 lat

Kostium filmowy – ważny element wspomagający aktora w budowaniu roli, spotkania z kostiumografką Marią Duffek.

Powrót do strony głównej