"Więcej niż kino" - spotkanie autorskie z Bożeną Janicka

poniedziałek, 8 maja 2017

Nakładem Fundacji dla Kina ukazał się zbiór felietonów Bożeny Janickiej „Więcej niż kino”.

W środę 10 maja o godzinie 18 odbędzie się spotkanie autorki z Czytelnikami w Księgarni Autorskiej w Złotych Tarasach w Warszawie. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński.

W książce znalazły się wybrane felietony z cyklu „Ścinki”, publikowane wcześniej na łamach miesięcznika „Kino”. Pierwszy w zbiorze z datą: maj 2000, ostatnie z 2016 roku, wszystkie w wersjach zaktualizowanych na potrzeby publikacji książkowej.

Autorka, towarzysząca polskiemu kinu od lat, widzi w nim „więcej niż kino”. Tak pisała w artykule, zatytułowanym „Jest ważniejsze” (w „Kinie” nr 1/2014) komentując najliczniej oglądane polskie filmy 25-lecia oraz nowe, z roku 2013: „Zapytano mnie w pewnej audycji radiowej, czym różni się polskie kino od zagranicznego. Zanim zdążyłam powtórzyć którąś wypolerowaną od zużycia hipotezę, usłyszałam własną odpowiedź: jest ważniejsze. Rzecz jasna dla nas, jako pewnej wspólnoty kulturowej. Polskie kino żyje bowiem nie tylko na sali kinowej, po seansie wychodzimy z obejrzanym filmem na ulice naszych miast”.

W tych świetnie napisanych, błyskotliwych felietonach, wolnych od „wypolerowanych od zużycia hipotez” pojawiają się najważniejsze pytania, na które szuka odpowiedzi dzisiejsze polskie kino: czyją własnością są nasze mity narodowe, gdzie przebiega granica między autocenzurą a poczuciem odpowiedzialności, czy łamiąc kolejne tabu przed którymś trzeba się zatrzymać – i podobne.

W zbiorze znajdują się także teksty o filmach dokumentalnych oraz felietony o wybranych filmach zagranicznych, stanowiących ważny kontekst dla kina polskiego.

„Naprawdę warto po tę książkę sięgnąć. Drukowane na przedostatniej stronie „Kina” felietony Janickiej giną wśród poprzedzających je recenzji, wywiadów i szkiców. Dopiero wydrukowane razem tworzą panoramę współczesności. Tę opowieść o ludziach, sztuce i świecie, w której można się rozsmakować.” Barbara Hollender, „Rzeczpospolita” 31 marca 2017.

Patronat medialny nad książką objęła Telewizja Kino Polska.

Powrót do strony głównej