Nominacje do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2016

piątek, 24 lutego

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2016

Znamy już nominowanych do Nagrody im Zbyszka Cybulskiego za 2016 r. O prestiżową wśród młodych aktorów statuetkę powalczą tym razem Julia Kijowska, Marta Nieradkiewicz, Dawid Ogrodnik, Filip Pławiak i Piotr Żurawski. Laureata poznamy na początku kwietnia.

Nagroda imZbyszka Cybulskiego przyznawana jest od 1969 roku młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Do 1995 nagrodę przyznawało pismo „Ekran”. W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO”, wydawca miesięcznika „KINO”).

Laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2016 poznamy w kwietniu br. podczas gali w warszawskim kinie Elektronik. Podczas uroczystości wręczona zostanie również Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2015/2016.

 

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2016:

- Julia Kijowska za rolę w filmie „Zjednoczone Stany Miłości”,

- Marta Nieradkiewicz za role w filmach „Kamper” i „Zjednoczone Stany Miłości”,

- Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina”,

- Filip Pławiak za rolę w filmie „Czerwony Pająk”,

- Piotr Żurawski za rolę w filmie „Kamper”.

 

Partnerem konkursu kolejny raz jest Telewizja Kino Polska.

 

Dodatkowe informacje:

www.NagrodaCybulskiego.pl

http://www.facebook.com/nagrodacybulskiego

 

CZŁONKOWIE KAPITUŁY NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich),

Jan Englert (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie),

Krystyna Janda (aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury),

Bożena Janicka (krytyk filmowy),

Maja Komorowska (aktorka),

Agnieszka Odorowicz (członek zarządu Cyfrowego Polsatu),

Piotr Reisch (członek rady nadzorczej Kino Polska TV S.A.), 

Witold Sobociński (operator filmowy),

Magdalena Sroka (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej),

Joanna Szczepkowska (aktorka),

Piotr Wojciechowski (prozaik, krytyk filmowy),

Jerzy Wójcik (operator filmowy, reżyser),

Zbigniew Zamachowski (aktor),

Krzysztof Zanussi (reżyser, dyrektor Studia Filmowego „Tor”),

Piotr Zygo (prezes zarządu Multikino S.A.).

 

DOTYCHCZASOWI LAUREACI NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

1969 (za 1968)

DANIEL OLBRYCHSKI

1970 (za 1969)

MARIAN OPANIA („Skok”, „Sąsiedzi”)

1971 (za 1970)

OLGIERD ŁUKASZEWICZ („Brzezina”)

1972 (za 1971)

MAJA KOMOROWSKA

1973 (za 1972)

JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK („Trzeba zabić tę miłość”)

1974 (za 1973)

FRANCISZEK TRZECIAK („Na wylot”)

1975 (za 1974)

MACIEJ GÓRAJ („Ciemna rzeka”)

1976 (za 1975)

MAŁGORZATA POTOCKA („Hubal”, „Jarosław Dąbrowski”, „Orzeł i reszka”)

1977 (za 1976)

GABRIELA KOWNACKA („Trędowata”, teatry tv)

1978 (za 1977)

KRYSTYNA JANDA („Za błyskotliwy debiut w filmie fabularnym i teatry tv”)

1979 (za 1978)

MAREK KONDRAT („Zaklęte rewiry”, „Smuga cienia”, teatry tv)

1980 (za 1979)

KRZYSZTOF MAJCHRZAK („Aria dla atlety”, „Wolne chwile”)

1983 (za 1982)

LAURA ŁĄCZ („Krab i Joanna”, „Wierne blizny”, „Filip z konopi”, „Białe tango”),

PIOTR BAJOR („Ryś”, „Limuzyna Daimler-Benz”)

1984 (za 1983)

HANNA MIKUĆ,

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

1985 (za 1984)

MAREK WYSOCKI

1986 (za 1985)

MAŁGORZATA PIECZYŃSKA,

JAN JANKOWSKI

1987 (za 1986)

MARIA PAKULNIS („Jezioro Bodeńskie”, „Weryfikacja”, „Zygfryd”),

EDWARD ŻENTARA („Karate po polsku”, „Siekierezada”, „Trzy młyny”)

1988 (za 1987)

MARIA GŁADKOWSKA („Magnat”),

PIOTR SIWKIEWICZ („Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”)

1989 (za 1988)

ADRIANNA BIEDRZYŃSKA („Schodami w górę, schodami w dół”, „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, „Borys Godunow”, „Komediantka” i teatry tv)

1990 (za 1989)

ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

1992 (za 1991)

ANNA MAJCHER,

ARTUR ŻMIJEWSKI

1993 (za 1992)

KATARZYNA SKRZYNECKA,

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI („Pierścionek z orłem w koronie”)

1994 (za 1993)

MARIA SEWERYN,

RAFAŁ OLBRYCHSKI

1995 (za 1994)

DOROTA SEGDA,

MAREK BUKOWSKI

2005 (za sezon 2005/06)

Nagroda Jury: MARCIN DOROCIŃSKI („Pitbull”),

Nagroda Publiczności: BORYS SZYC („Symetria”),

Nagroda redakcji „KINA”: MAJA OSTASZEWSKA („Przemiany”)

2006 (za sezon 2006/2007)

Nagroda Jury: KINGA PREIS („Komornik”),

Nagroda Publiczności: TOMASZ KOT („Skazany na bluesa”)

2007

Nagroda Jury: SONIA BOHOSIEWICZ („Rezerwat”),

Nagroda Publiczności: MARCIN BRZOZOWSKI („Aleja Gówniarzy”, „Chaos”)

2008

Nagroda Jury i Nagroda Publiczności: MACIEJ STUHR („33 sceny z życia”)

2009

Nagroda Jury: ERYK LUBOS („Moja krew”)

Nagroda Publiczności: AGATA BUZEK („Rewers”)

2009

Nagrody Specjalne przyznane z okazji 40-lecia Nagrody:

JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie „Matka Królów"
i BOGUSŁAW LINDA za role w filmach „Gorączka", „Kobieta samotna", „Przypadek"

2010

Nagroda Jury: MATEUSZ KOŚCIUKIEWICZ („Matka Teresa od kotów”)

Nagroda Publiczności: WOJCIECH ZIELIŃSKI („Chrzest”, „Huśtawka”)

2011

Nagroda Jury: MAGDALENA POPŁAWSKA („Prosta historia o miłości”)

Nagroda Publiczności: JAKUB GIERSZAŁ („Sala samobójców”)

2012

Nagroda Jury: MARCIN KOWALCZYK („Jesteś Bogiem”)

2013

Nagroda Jury: PIOTR GŁOWACKI („Dziewczyna z szafy”)

Nagroda Kapituły: AGNIESZKA GROCHOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

2014/2015

Nagroda Jury: AGNIESZKA ŻULEWSKA („Chemia”)

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2016 - organizatorzy, partnerzy, sponsorzy

Powrót do strony głównej