Janusz Majewski. Film - kobieta jego życia

czwartek, 19 stycznia 2017

1 lutego br. nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się pierwsza biografia Janusza Majewskiego – wybitnego twórcy kina, pisarza i wyjątkowego człowieka. Autorką książki zatytułowanej "Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia" jest Zofia Turowska.


Janusz Majewski. Film - kobieta mojego życia

"Królowa Bona", "C.K.Dezerterzy", "Zaklęte rewiry', "Sprawa Gorgonowej" i najnowszy film – nagrodzony w 2015 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" - to tylko kilka tytułów z jego bogatej  filmografii. On sam mawia tak: "Może te moje filmy nie są doskonałe, ale jak mówi Woody Allen, nie pracuję w NASA, tylko robię filmy." Miłość do kina odkrył w sobie już w dzieciństwie i to uczucie trwa do dziś.

Zofia Turowska opowiada:

"Jest człowiekiem świata wartościowego – nie powierz­chownego, nie goniącego za efektem, błahostką, świata, w którym doceniane jest myślenie abstrakcyjne. „Artysta nie­zwykły, w poprzek nurtów, mód, schematów – opisuje Majewskiego filmoznawca Piotr Pławuszewski. – Niebanalny twórca, wszystko przemyślane. Do każdego nowego tematu podchodzi z podnieceniem, wręcz entuzjazmem, przekonaniem, że to ta właściwa do filmowego opowiedzenia historia, warta prezen­tacji dla widza, nie dla własnego dorobku”.

Zaprzyjaźniona od lat z rodziną Majewskich, Zofia Turowska koncentruje się na artystycznej biografii reżysera, ale nie pomija też ważnych wątków z życia osobistego, które kształtowały go nie tylko jako artystę, ale przede wszystkim jako człowieka.  

Styczeń w Kino Polska należy do  Janusza Majewskiego, który jest bohaterem Filmowej Ligi Mistrzów. W ramach cyklu stacja wyemituje wywiad oraz jego filmy. Zapraszamy do obejrzenia "Programu Obowiązkowego" na antenie Kino Polska w dniu 8 stycznia o godz. 19.30. Gościem Magdaleny Juszczyk będzie oczywiście Janusz Majewski!

Tytuł: Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia
Autor: Zofia Turowska

Premiera: 1 lutego 2017
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 416
Oprawa: twarda
Cena: 49,90 zł
Książka dostępna także w wersji e-book

Pierwsza biografia Janusza Majewskiego – reżysera, scenarzysty i pisarza.

W ruchomym obrazie zadurzył się, potem zakochał, wreszcie rozmiłował i trwa w tej miłości, z którą jest mu dobrze. To kobieta jego życia... Od dzieciństwa towarzyszy mu przeczucie, że kino to będzie jedna z najlepszych rzeczy, jakie go spotkają. W zasadzie jego drugie życie. Jako siedmiolatek dostał na gwiazdkę dziecięcy projektor filmowy, później chciał zdawać do filmówki, ale skończył architekturę w Krakowie. Miłość do kina okazała się jednak silniejsza. W 1960 ukończył wydział reżyserii w Łodzi. Dziś ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą „Orła” w kategorii „Za Osiągnięcia Życia”, a w 2013 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Bez niego kinematografia polska byłaby smutniejsza, gorsza. To on dał nam Zbrodniarza, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycynę (1973), Zaklęte rewiry (1975), Sprawę Gorgonowej (1977), C.K. Dezerterów (1985), serial Siedlisko (1998), Małą maturę 1947 (2010) czy Excentryków (2015).

O wyjątkowym uczuciu jest ten portret. Biografia, a może jedynie zarys skutku talentu oraz charakteru artysty i człowieka różnych czasów: ustrojów, nurtów, mód, upodobań. Z takim twórcą filmu, słowa i życia jak Janusz Majewski warto podróżować...

Książka uzupełniona jest o bogaty materiał fotograficzny.

Fragment:

„Od pierwszego seansu w lwowskim kinie „Chimera” urzeka mnie atmosfera sali kinowej. Gaśnie światło, widzowie wstrzymują oddech, następuje więź wspólnego oglądania: wszyscy się razem śmieją, boją, są uczestnikami tajemnicy i magii ruchomego obrazu. Od tamtego czasu należę do grupy tych, którzy wierzą, że filmy warto robić, pokazywać, oglądać. Złapaliśmy wirusa kina, tę infekcję, która wtrąciła nas w przewlekłą, odporną na leczenie chorobę. Oczywiście jest to choroba psychiczna, a nas, wariatów, obłąkańców, zakażonych wirusem gorszym od aids nie da się izolować. Dlatego filmy są wciąż potrzebne, to jedyne lekarstwo dla zarażonych wirusem kina. Zakosztowałem tej przyjemności, magii kręcenia filmu, która dla mnie balansuje na granicy doznań zmysłowych. Film pozwolił mi też stworzyć samego siebie: stałem się tym gościem z amerykańskich tygodników, które czytywałem jako chłopiec. I do dziś mi z tym dobrze.”

O autorce:

Zofia Turowska – absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka „Magazynu Filmowego”, łódzkiego oddziału „Trybuny Ludu”, Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego
i Krajowej Agencji Wydawniczej. Członkini ZAiKS. Autorka bestselleru Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką i sagi rodziny Onyszkiewiczów Gniazdo; współautorka kultowego reportażu – dokumentu
o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku Kto tu wpuścił dziennikarzy?, faktograficznych powieści: o łódzkiej Szkole Filmowej Filmówka oraz Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz Nie wszystko na sprzedaż. Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej Fotobiografia, a literacką opieką otoczyła książkę Magdaleny Zawadzkiej Gustaw i ja.

Janusz Majewski –  ur. w 1931 roku, lwowiak, arystokrata polskiego kina, reżyser wielu kultowych filmów, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, prezes honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, pisarz. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969–1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski. W 2001 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą Orła w kategorii „Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane tytuły z filmografii: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966), Markheim (1971), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Królowa Bona (1980), C.K.Dezerterzy (1985), Mała matura 1947 (2010), Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (2015), nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w  Gdyni.

W wydawnictwie Marginesy ukazały się dotąd jego następujące książki: Mała matura (Książka roku 2011). Siedlisko, Zima w Siedlisku, Ekshibicjonista, Glacier Express 9:15.

Powrót do strony głównej