Odszedł Andrzej Wajda

wtorek, 11 października 2016

Andrzej Wajda

W tym roku obchodził 90. urodziny. Zaledwie kilka dni wcześniej świętował swój jubileusz na festiwalu filmowym w Gdyni. Jego ostatni film – „Powidoki” – został wybrany polskim kandydatem do Oscara.

Jego dorobku nie sposób zamknąć listą tytułów zrealizowanych przez niego filmów i spektakli. Do ostatnich dni życia pozostał aktywny twórczo, społecznie, pedagogicznie.

Niech najpiękniejszym pożegnaniem będzie fragment listu, który z okazji 90-tych urodzin Andrzeja Wajdy napisał do niego Martin Scorsese:

 Mój drogi Andrzeju, Przyjacielu, Mistrzu.

Ty, który poświęciłeś całe swoje życie kinu, który nakręciłeś tyle filmów bliskich memu sercu, filmów, które zaskakiwały mnie i poszerzały moje pojęcie o tym, czym jest kino, które są dla mnie wciąż inspiracją i dają mi siłę i energię, by iść dalej… Za każdym razem wielkie wrażenie robiło na mnie twoje absolutne zaangażowanie i poświęcenie dla filmowego rzemiosła i etyki kina, które idą w parze. Twórca, którego przez lata poznawałem, bronił zawsze dumnie swych przekonań – jako człowiek i jako artysta. Ta stanowczość przekonań obecna jest we wszystkich twoich dziełach.

Dziękuję Ci Andrzeju za to, co od Ciebie dostałem i za to, co dałeś też wielu innym ludziom. 

Martin Scorsese

I my dziękujemy. Kino Polska żegna wielkiego mistrza polskiego kina.

W niedzielę 16 października o 16:25 obejrzyjmy wspólnie jedno z największych dzieł Mistrza, film „Człowiek z żelaza”, a zaraz po nim, o 19:30 zapraszamy na specjalne wydanie „Programu  obowiązkowego”, w którym dotychczasowi goście Magdaleny Juszczyk opowiedzą o swoim spotkaniu z Andrzejem Wajdą.

Powrót do strony głównej