Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień

czwartek, 15 września 2016

Kieślowski po latach

Podczas  Festiwalu Filmowego  w Gdyni odbędzie się  premiera  300 stronicowej  dwujęzycznej, polsko-­angielskiej, bogato ilustrowanej książki „Kieślowski  po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień”.

Inicjatorzy i redaktorzy publikacji Stanisław Zawiśliński i Krystyna Zamysłowska prezentują  w niej  wybór różnorodnych  wspomnień  i opinii o twórcy filmowego „Dekalogu”, które pojawiły się w publikacjach  krajowych i zagranicznych na przestrzeni  ostatnich 20 lat. Przypominają ciekawe  wypowiedzi  współpracowników reżysera,  opinie znanych filmoznawców, filozofów, pisarzy, teologów - reprezentantów różnych pokoleń odbiorców sztuki filmowej.  Przywoływane są w książce m.in. refleksje ks. prof. Józefa Tischnera, Krzysztofa Zanussiego, Adama Zagajewskiego, Krzysztofa Piesiewicza,  Paula Coatesa, Marii Kornatowskiej, Marion Doering, a także fragmenty ważnych dyskusji nt. kina Kieślowskiego, które odbyły się m.in. w Katowicach (2011) oraz  podczas Berlinale 2011 (z udziałem m.in. Wima Wendersa, Petera Cowie, Agnieszki Holland, Andreasa Veiela). Specjalne teksty na potrzeby książki  przygotowały m.in. autorki cenionych książek o kinie Kieślowskiego - prof. Anette Indsdorf  z Uniwersytetu Columbia i dr Margarete Wach z Niemiec. Pierwsza z nich pisze  dlaczego amerykańscy kinomani pozostają pod urokiem kina Kieślowskiego, druga o jego epigonach i spadkobiercach. Natomiast biograf reżysera, Stanisław Zawiśliński kończy swój artykuł  pytaniem: czy Kieślowski nie zasługuje w Polsce na coś więcej i czy Polska, którą tak rozsławiał i rozsławia nadal nie jest mu czegoś winna? Apeluje: stwórzmy Instytut Kieślowskiego. Jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

W książce zamieszczono też blok artykułów (m.in. Mieczysława Kuźmickiego) dokumentujący „wędrówki z Kieślowskim”, czyli poświęcone mu i jego twórczości wystawy, retrospektywy, sympozja (w tym imprezy tegoroczne, które miały miejsce m.in. w Hiszpanii, Rzymie, Pekinie, Szanghaju, Tokio,  Meksyku).

W ostatnim  rozdziale książki  znajdują się teksty o  nieznanych dotąd  fragmentach  życia Krzysztofa  Kieślowskiego - m.in. jego studenckiej współpracy z Lechosławem Trzęsowskim oraz o niezrealizowanych projektach filmowych. Umieszczono też materiały o laureatach najważniejszych nagród filmowych noszących imię Kieślowskiego, bibliografię oraz kalendarium życie i twórczości.

Zarówno teksty, jak i  zaprezentowane w książce materiały  ilustracyjne – w większości  szerzej nieznane, niekiedy po raz pierwszy publikowane (np. nowe plakaty Andrzeja Pągowskiego),  archiwalne zdjęcia, liczne plakaty przeglądów  sympozjów  i retrospektyw, okładki książek i albumów poświęconych  reżyserowi  (z lat 1996-2015), składaja się na nowy jego wizerunek. Zapewne nie ostatni.   

Premiera  publikacji  odbędzie się, 21  września o godz. 14 w filmowej ksiegarni  Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata. Partnerem prezentacji  jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.

Wydawca: Stowarzyszenie Filmowe Kinoart, redakcja: Stanisław Zawiśliński, Krystyna Zamysłowska,

opracowanie graficzne: Sławomir Bit, tłumaczenie: Caryl Swift

Wydawnictwo zrealizowane ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich,  Telewizji Kino Polska.

Powrót do strony głównej