Filmoteka w akcji!

wtorek, 13 września 2016

Filmoteka w akcji

Działania Filmoteki Szkolnej to jedno z nieszablonowych wydarzeń edukacyjnych towarzyszących Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. Organizowane od czterech lat zajęcia, z roku na rok przyciągają coraz większe grono młodych kinomanów!

W tym roku głównym organizatorem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa, która przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Pomorskiej Fundacji Filmowej zaprasza do udziału w licznych debatach, warsztatach oraz wykładach powiązanych z programem 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Już w poniedziałek 19 września prof. Krzysztof Kornacki przybliży młodym kinomanom temat plakatu filmowego jako formy promocji, ale też sztuki. Uczestnicy mogą spodziewać się wielu odniesień do wystawy „Andrzej Wajda 40/90”, która prezentowana będzie przed Gdyńskim Centrum Filmowym. Uzupełnieniem zajęć, szczególnie wartościowym dla maturzystów, będą warsztaty prowadzone m.​in. przez Liderkę Filmoteki Szkolnej Jolantę Manthey poświęcone analizie plakatu filmowego.

Po wybranych seansach filmów „Zud” Marty Minorowicz, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego i „Fale” Grzegorza Zaricznego odbędą się debaty i warsztaty prowadzone przez dziennikarki Annę Bielak i Kaję Klimek. Dlaczego warto umieć dyskutować o filmach? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą laureaci konkursu na recenzje „Skrytykuj!”, którzy zasiądą w Jury Młodych, by wybrać najciekawszy zdaniem młodzieży film prezentowany w Konkursie Głównym.

Organizowana w 2016 roku po raz pierwszy ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej stała się inspiracją do zaproponowania uczniom wyjątkowych zajęć, które poprowadzi Dorota Wasiucionek – Wędrująca Filmoznawczyni Filmoteki Szkolnej. Szczególny nacisk położony zostanie na zapoznanie młodzieży z filmowymi środkami wyrazu, analizą i interpretacją tekstów kultury oraz rolą i znaczeniem mediów.

Podczas warsztatów reporterskich Studia Filmoteki Szkolnej młodzież pogłębi wiedzę o tym, jak skutecznie i ciekawie opowiadać za pomocą kamery. Zdobyte umiejętności uczniowie wykorzystają w praktyce realizując krótkie filmowe felietony pod kierunkiem doświadczonych dziennikarzy. Materiały przygotowane przez młodzież podczas ubiegłorocznego festiwalu wyświetlono jak dotąd ponad 66 000 razy!

Zapisy na poszczególne warsztaty i wykłady przyjmowane są do 12 września poprzez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Zajęcia odbywać się będą w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Teatrze Muzycznym.

 

Powrót do strony głównej