Młode polskie kino w "Programie obowiązkowym"

piątek, 26 sierpnia 2016

 Jak młodzi twórcy zmieniają polskie kino? W najbliższym „Programie obowiązkowym” Telewizji Kino Polska rozmowy z członkami jury konkursu scenariuszowego „Przypadek”, którego finał miał miejsce podczas ostatniego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Emisja programu w niedzielę 28 sierpnia o 19:30 w Telewizji Kino Polska.
 Podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbył się finał konkursu scenariuszowego „Przypadek”. Celem projektu zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych było zachęcenie młodych filmowców do podjęcia próby współczesnej interpretacji „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego.
 
W jury konkursu znalazł się zarówno należący do tego samego pokolenia co twórca „Przypadku” Krzysztof Zanussi, jak też niedawny debiutant Kuba Czekaj, reżyser filmów „Baby bump” i startującego w konkursie głównym Festiwalu w Gdyni "Królewicza olch", oraz młode producentki – Joanna Szymańska i Agnieszka Dziedzic. W „Programie obowiązkowym” Magdalena Juszczyk rozmawia z nimi o fenomenie Krzysztofa Kieślowskiego, kondycji polskiego kina i miejscu, jakie zajmują w nim dzisiaj młodzi twórcy. Jej gośćmi są także Irena Strzałkowska, producentka filmów Krzysztofa Kieślowskiego, i  Roman Gutek, dyrektor festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.
 
Na program zapraszamy w najbliższą niedzielę 28 sierpnia o 19:30 (powtórka w środę 31 sierpnia o 13:00).

***
Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany „Przypadkiem” był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji, a oparty na nim film będzie zaprezentowany prawdopodobnie już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych. O kolejnych wydarzeniach w ramach obchodów Roku Kieślowskiego można przeczytać na stronie rokkieslowskiego.pl.

Powrót do strony głównej