6. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w nowej formule artystycznej i organizacyjnej.

czwartek, 30 czerwca 2016

Trzy Kolory Czerwony reż. Krzysztof Kieślowski
Trzy Kolory: Czerwony, reż. Krzysztof Kieślowski


Patrz uważnie - 6. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w nowej formule artystycznej i organizacyjnej.


19 filmów dokumentalnych i fabularnych z Chile i Europy, także z Polski, seria paneli dyskusyjnych pod hasłem „Patrz uważnie” oraz zmieniona formuła artystyczna i organizacyjna Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. Sokołowsko, 9–11 września 2016 r. 

Dorota Paciarelli konferencja prasowa Hommage a Kieslowski 2016
Dorota Paciarelli konferencja prasowa Hommage a Kieslowski 2016

Jaki charakter mają te zmiany? Jaki w tym roku będzie Hommage à Kieślowski?

W roku 2016 festiwal pójdzie tropem swoistej rady i mądrego zalecenia Krzysztofa Kieślowskiego, kierowanego wielokrotnie do jego studentów w Polsce i Europie: „Patrz uważnie”.

Bez Końca, rez. Krzysztof Kieslowski, 1984, Studio Filmowe TOR
Bez Końca, rez. Krzysztof Kieslowski, 1984, Studio Filmowe TOR 

Szczególnie istotny będzie dialog z kinem europejskim w duchu poszanowania kulturowej różnorodności i ideałów europejskich: wolności, braterstwa i równości. Zaprezentujemy filmy dokumentalne i różnorodne stylistycznie koprodukcje europejskie opowiadające o czasach, w których żyjemy oraz wpływie historycznych przewartościowań i procesów na życie człowieka. Filmy stawiające w centrum opowieści zarówno losy indywidualne, jak i zbiorowe. Obrazy te pozbawione są tezy czy recepty. To silnie emocjonalne kino zmuszające do zadawania sobie pytań, jak my sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji i w jakim świecie dzisiaj żyjemy. Jest to pewien wycinek rzeczywistości XXI wieku, kropla, w której chcemy ujrzeć ocean – tak charakteryzuje kierunki programowe Dorota Paciarelli, dyrektor artystyczna festiwaluStartujących w zawodzie filmowca chcemy zachęcić do koprodukcji. Chcemy przypomnieć, że to właśnie Krzysztof Kieślowski jako reżyser i Krzysztof Zanussi jako producent byli w Polsce pionierami realizującymi filmy w koprodukcji z Francją, Niemcami, Szwajcarią i Włochami.

Bracia, reż. Wojciech Staroń (materiały dystrybutora)
Bracia, reż. Wojciech Staroń (materiały dystrybutora)

Filmy na tegorocznym Festiwalu Hommage à Kieślowski prezentowane będą w trzech sekcjach: Bez fikcji (dokument), Re: Interpretacje (filmy fabularne), Hommage à Kieślowski (retrospektywa filmów Kieślowskiego i filmy o jego twórczości).

Carte Blanche, reż. Jacek Lusiński (materiały dystrybutora - Kino Świat) Dwa dni, jedna noc, reż. J. P. Dardenne i L. Dardenne (materiały dystrybutora - Kino Świat)
Carte Blanche, reż. Jacek Lusiński
(materiały dystrybutora - Kino Świat)
Dwa dni, jedna noc, reż. J. P. Dardenne i L. Dardenne
(materiały dystrybutora - Kino Świat)


Nową formułę artystyczną i pełny program festiwalu Dorota Paciarelli zaprezentowała  podczas konferencji prasowej, 29 czerwca w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

Aurora, reż. Rodrigo Sepulveda (materiały dystrybutora) Timbuku, reż. Abderrahmane Sissako (materiały dystrybutora - Aurora Films)
Aurora, reż. Rodrigo Sepulveda
(materiały dystrybutora)
Timbuku, reż. Abderrahmane Sissako
(materiały dystrybutora - Aurora Films)

Dzięki współpracy Hommage à Kieślowski z Narodowym Instytutem Audiowizualnym po raz pierwszy wybrane filmy festiwalu zobaczy także publiczność stolicy. Dzięki technologii streamingu na ekranie kina Narodowego Instytutu Audiowizualnego transmitowane będą na żywo także debaty z udziałem festiwalowych gości. 

Fuocoammare. Ogień na morzu, reż. Gianfranco Rosi (materiały dystrybutora - Aurora Films)
Fuocoammare. Ogień na morzu, reż. Gianfranco Rosi (materiały dystrybutora - Aurora Films)

 

Powrót do strony głównej