Koniec zdjęć do „Bikini Blue” – filkmu drogi z Tomaszem Kotem i brytyjską obsadą

piątek, 20 maja 2016

Bikini Blue

W Warszawie zakończyły się właśnie zdjęcia do „Bikini Blue”, anglojęzycznego filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej. Film trafi teraz do postprodukcji – a potem na światowe festiwale. Polska premiera przewidywana jest na 2017 r.

Bikini Blue

W latach 50. w Wielkiej Brytanii funkcjonowały dwa szpitale psychiatryczne przeznaczone specjalnie dla polskich imigrantów. „Bikini Blue” opowiada historię byłego polskiego oficera Eryka (Tomasz Kot), który trafia na leczenie w wyniku szoku po otrzymaniu wieści z kraju. Jego młoda brytyjska żona Dora (obiecująca debiutantka Lianne Harvey) wyczuwa, że na życiu Eryka waży jakaś nieznana jej, a potężna tajemnica związana z jego wojennymi losami – i postanawia rozwikłać ją, aby uratować małżeństwo. Kiedy Eryk nieoczekiwanie znika, Dora rusza więc jego śladem – na starym bordowym motocyklu. „Bikini Blue” to film łączący miłosny dramat i kino drogi, osadzony w pieczołowicie odtworzonym klimacie brytyjskiej prowincji sprzed ponad pół wieku.

Twórcą scenariusza jest Jarosław Marszewski, który w 2015 r. otrzymał za ten tekst główną nagrodę Script Pro, najważniejszego konkursu scenariuszowego w Polsce. Marszewski, ceniony twórca seriali i teledysków, jest także reżyserem filmu. Wraca do fabuły po piętnastu latach od swojego pełnometrażowego debiutu, nagrodzonego między innymi na festiwalu Młodzi i Film „Jutro będzie niebo”. W „Bikini Blue” Marszewski połączył dwa interesujące go tematy: doświadczenie emigracji …i lata 50. Tamta dekada jest niezwykle fotogeniczna w swojej stylistyce i fascynująca w paranoicznej atmosferze zimnej wojny  – wyjaśnia reżyser. – Mam też słabość do sztuki tamtego okresu: brytyjskich Młodych Gniewnych w literaturze i filmie.

Od początku jasne było, że obsada będzie mieszana, polsko-angielska – dokładnie tak, jak pierwszo- i drugoplanowi bohaterzy. Stąd obok grającego po angielsku Tomasza Kota na ekranie pojawi się Lianne Harvey, niedawna absolwentka prestiżowej Royal Academy of Dramatic Art, a także aktorzy znani z brytyjskich seriali: Ruby Bentall („Poldark”), Lee Ross („EastEnders”, ale również „Angielski pacjent”) i Tilly Gaunt („Holby City”).

Bikini Blue Bikini Blue Bikini Blue 

Producentem filmu jest kierowane przez Juliusza Machulskiego Studio Filmowe Zebra, które prawa do scenariusza Jarosława Marszewskiego kupiło jeszcze przed konkursem Script Pro. Obok Zebry, a także Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, produkcję „Bikini Blue" współfinansuje grupa mediowa Kino Polska TV S.A., która nabyła prawa telewizyjne do filmu. Projekt wsparły również Studio Munka, działające w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, i Non Stop Film Service.

Zdjęcia rozpoczęły się w marcu 2016 r. W Polsce ekipa trafiła między innymi do Łodzi, gdzie ceglane budynki Księżego Młynu zagrały typowe angielskie przedmieście. Filmowano także w Wielkiej Brytanii, nie zabraknie więc i angielskich krajobrazów: w filmie pojawi się przemysłowa zabudowa Bolton i Manchesteru, wiktoriańskie miasteczko ze Shropshire i dzikie wzgórza parku narodowego Peak District. Ostatnie dni zdjęciowe przeznaczone były na sfilmowanie kluczowej sceny rozmowy bohaterów na angielskiej plaży, granej tu przez Łebę, oraz stworzenie… sekwencji z gigantycznym żółwiem niszczącym całe miasto. Ten fragment staroświeckiego filmu science fiction odgrywa ważną rolę w całej historii. O tym, jaką dokładnie, będzie można przekonać się być może już podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Do szerokiej dystrybucji „Bikini Blue” trafi prawdopodobnie w pierwszej połowie 2017 r.

Powrót do strony głównej