Janusz Majewski na premierze "Zazdrości i medycyny"

wtorek, 26 kwietnia 2016

W poniedziałek w Kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera cyfrowa zrekonstruowanego klasyka polskiego kina „Zazdrości i medycyny” z 1973 r. – jednego z najbardziej znanych obok „C.K. Dezerterów” i „Zaklętych rewirów” filmów Janusza Majewskiego. Pokaz poprzedziło spotkanie publiczności z reżyserem i ekipą filmu.

Janusz Majewski
Wiesław Zdort i Janusz Majewski, fot. Borys Skrzyński/SFP

„Zazdrość i medycyna” jest ekranizacją jednej z najbardziej poczytnych polskich powieści okresu między wojennego. Autorem książki był Michał Choromiński.

Przedwojenna Krynica. Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski), podejrzewa swoją żonę Rebekę (ostatnia rola Ewy Krzyżewskiej) , że zdradza go z doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Napięcie między trojgiem bohaterów szybko wzrasta. Szaleńczo zakochany w Rebece mąż, targany zazdrością stara się na wszelkie sposoby sprawdzić, czy jego podejrzenia są prawdziwe. Dziwną, napiętą atmosferę opowieści potęguję nieustannie obecny porywisty wiatr.

Melodramatyczna "Zazdrość i medycyna" to nie tylko ciekawa, respektująca konwencje gatunkowe historia, podróż do rekonstruowanego, innego świata, ale i uniwersalna, ponadczasowa refleksja o pułapce namiętności. Przede wszystkim jednak znakomite kino retro, którego walory – zwłaszcza formalne – dodatkowo podkreśla rekonstrukcja cyfrowa.

Janusz Majewski
Ekipa filmu "Zazdrość i medycyna", fot. Borys Skrzyński/SFP

Obok Janusza Majewskiego gośćmi specjalnymi cyfrowej premiery byli twórcy filmu m.in.: Krystyna Krupska, Michał Nekanda-Trepka, Tadeusz Pałka, Wiesław Zdort i Janusz Sosnowski – dla którego był to debiut scenograficzny.

W poniedziałek organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni ogłosili także, że Janusz Majewski otrzyma w tym roku Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Organizatorami pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Studio Filmowe TOR i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Powrót do strony głównej