30. Tarnowska Nagroda Filmowa już w sobotę!

piątek, 22 kwietnia 2016

30 TNF30. Tarnowska Nagroda Filmowa - festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, odbywający się corocznie od 30 lat, jest imprezą związaną i poświęcona polskiej kinematografii, a będąc zaliczanym do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni, może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2011 r. przyznaną w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydenta Miasta Tarnowa, udzielających mu swego patronatu.

Choć tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 24 do 30 kwietnia, to część imprez towarzyszących rozpocznie się nieco wcześniej. Od 16 kwietnia do początku maja na płycie tarnowskiego Rynku zaprezentowane zostaną dwie wystawy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: „Polskie drogi do Oscarów” i „10 lat emocji”. 20 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce (Traugutta 1) odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Stasysa Edrigeviciusa (autora plakatu głównego 30. TNF) „Echa Paryża” z udziałem Artysty. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia. Również od 20 kwietnia w Tarnowskim Centrum Kultury (Rynek 5) przez 11 dni będzie można zwiedzać wystawę „Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu”, na którą składają się oryginalne materiały z prywatnego archiwum operatora (laureata Nagrody za całokształt i wkład w kinematografię 30. TNF) oraz ze zbiorów Muzeum Kinematografii, w tym werki, fotosy, plakaty. Swoistym prologiem TNF będzie 23 kwietnia „Wieczór Tarnowski” w kinie Marzenie (Staszica 4), podczas którego symbolicznie pokazany zostanie „tarnowski udział w polskiej kinematografii”. W tym spotkaniu wezmą udział osoby pochodzące z Tarnowa w różny sposób związanych z filmem (scenarzyści, aktorzy, reżyserzy, operatorzy, kompozytorzy, krytycy). Wieczór uświetni występ zespołu Monk, a całość poprowadzi Łukasz Maciejewski. Spotkanie zakończy projekcja filmu „Demon” tragicznie zmarłego Marcina Wrony – tarnowianina.

W konkursie festiwalu zaprezentowanych zostanie 12 filmów fabularnych, które oceniać będzie Jury pod przewodnictwem reżysera i aktora Jerzego Stuhra, i jak zawsze projekcje konkursowe wzbogacone zostaną spotkaniami z ich twórcami. W tym roku o nagrody starać się będą filmy: „11 minut” - reż. Jerzy Skolimowski, „Anatomia zła” - reż. Jacek Bromski, „Córki dancingu” - reż. Agnieszka Smoczyńska, „Czerwony pająk” - reż. Marcin Koszałka, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” - reż. Janusz Majewski, „Intruz” - ,reż. Magnus von Horn, „Karbala” - reż. Krzysztof Łukaszewicz, „Letnie przesilenie” - reż. Michał Rogalski, „Moje córki krowy” - reż. Kinga Dębska, „Na Granicy” - reż. Wojciech Kasperski, „Obce niebo” - reż. Dariusz Gajewski, „Panie Dulskie” - reż. Filip Bajon. Nagrodzone filmy będzie można zobaczyć jeszcze raz na ekranie kina Marzenie 1 maja w Epilogu.

Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego, uzupełnią pokazy polskich krótkometrażowych filmów „oscarowych” (nominowanych i nagrodzonych) m.in. „Tango”, „Joanna”, „Katedra”, „89 mm od Europy”, „Piotrus i Wilk” , pokazy specjalne w tym „Kosmos” Andrzeja Żuławskiego, debaty. Podobnie jak w latach poprzednich przygotowana jest obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce, Wędrujące Ale Kino! w Tarnowie przedstawi dzieciom i młodzieży filmy laureatów MFFMW Ale Kino! oraz dwa filmy fabularne: „Banan”, „Earl i ja, i umierająca dziewczyna”.


Najmłodsi i nieco starsi będą mogli również wziąć udział w warsztatach filmowych: „Filmowanki – i kropka!” (do lat 15), „Nieme kino” skierowane są do młodzieży ponadgimnazjalnej i prowadzone przez Yacha Paszkiewicza, które odbędą się w czasie trwania festiwalu. Na koniec pozostały takie stałe elementy festiwalu jak koncerty muzyki, nie tylko filmowej. 24 kwietnia na scenie Centrum Sztuki Mościce odbędzie się wieczór z muzyką filmową Włodka Pawlika. Laureat nagrody „Grammy” wystąpi u nas w specjalnym projekcie Włodek Pawlik Trio Plus… z udziałem Ewy Bem, Piotra Machalicy i debiutującego na scenie muzycznej Piotra Zioły. Przypomną nam oni kilka evergreenów z polskich filmów i seriali autorstwa takich kompozytorów jak Henryk Wars, Władysław Szpilman, Krzysztof Komeda czy Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. No i oczywiście Włodek Pawlik z cudowną muzyką do filmów: „Rewers”, „Pora umierać”, „Wrony” czy ostatnio „Kantor”. Od 25 do 29 kwietnia na tarnowskim Rynku w namiocie festiwalowym uruchomiona zostanie scena klubowa złożona z artystów młodego pokolenia. To będzie pięć dni koncertowych z udziałem artystów takich jak: Piotr Zioła, Mikromusic i Skubas, Sayes, The Cuts, Coals, The Dumplings. Co wieczór koncert! Natomiast 29 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert znakomitego Motion Trio z muzyką filmową m.in. Krzysztofa Komedy, fragmentem z Krzysztofa Pendereckiego i własnymi kompozycjami uwiecznionymi w filmach. Koncertowi towarzyszyć będzie pokaz video z motywami malarstwa krakowskiego artysty Jacka Sroki. W ten oto sposób magiczny świat akordeonów splecie się po raz kolejny z ekranem filmowym. I wreszcie - 30 kwietnia - na dużej plenerowej scenie na Rynku Koncert Galowy, który poprzedzi wręczenie nagród laureatom 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza z koncertem zatytułowanym „Kazanecki”. Oprócz największych przebojów muzyki filmowej tego świetnego kompozytora takich jak tematy z filmów „Dom”, „Noce i Dnie”, „Czarne chmury” usłyszymy także kilka znakomitych bonusów autorstwa Komedy, Dębskiego i Kilara. Koncert poprowadzi prezenter radiowej Jedynki i przyjaciel festiwalu – Paweł Sztompke.
Partnerem Głównym TNF jest Grupa Azoty Sponsorzy: C.H. Świt, Grupa Autograf, Kawiarnia Tatrzańska, RPM Sound&Voices, Hotel Tarnovia, Bodoni – Reklama Wizualna, Browar Trzech Kumpli, Brytania – Języki Świata Patrona medialny: Trójka PR, Radio Kraków, Radio Rzeszów, TVP Kultura, TVP3 Kraków, Telewizja Kino Polska, Imav.tv, Gazeta Wyborcza, TEMI – Galicyjski Tygodnik Informacyjny, Kino, Magazyn Filmowy SFP, TelePro, Filmpolski.pl, Sfp.org.pl, Filmweb, kultura.tarnow.pl Patronat i współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Tarnów, Tauron Dystrybucja Współpraca: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmoteka Narodowa, Legalna Kultura, Kino Za Rogiem, Instytut Sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie

Powrót do strony głównej