Thriller „Czerwony pająk” od 21 kwietnia na DVD

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Pod patronatem Kino Polska

Czerwony pająk

„W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują – i mężczyzn, i kobiety. Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic” – Marcin Koszałka, reżyser.

Czerwony pająk Czerwony pająk

Karol jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem. Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

Czerwony pająk Czerwony pająk

Film oparty jest na wstrząsającej historii PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.

Światowa premiera „Czerwonego Pająka” miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Karlove Vary 2015. Zakwalifikowany do konkursu głównego film został tam świetnie przyjęty przez zagraniczne media i festiwalową publiczność. „Czerwony Pająk” znalazł się także w programach prestiżowych festiwali MFF Hajfa 2015, MFF Chicago 2015, Camerimage 2015, MFF Arras 2015, gdzie został uhonorowany Nagrodą Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków oraz MFF Kair 2015, gdzie otrzymał Grand Prix Tygodnia Krytyki.

Producentem filmu jest firma Mental Disorder 4, mająca na koncie wielokrotnie nagrodzone na świecie filmy „W imię…”, „Bejbi blues” i „Kebab i Horoskop”. „Czerwony Pająk” został zrealizowany przy pomocy Krakow Film Commission. Zdjęcia powstawały w Krakowie. Scenariusz autorstwa Marcina Koszałki i Łukasza M. Maciejewskiego powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder  pt. „Lolo”, nagrodzonego w 2009 roku w konkursie Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa. Film otrzymał wsparcie w IV Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej ogłoszonym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

***

Czerwony pająkReżyseria i zdjęcia          Marcin Koszałka
Scenariusz                      Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski,

OBSADA

Karol Kremer                   Filip Pławiak,
Weterynarz                      Adam Woronowicz
Danka                             Julia Kijowska
Matka Karola                  Małgorzata Foremniak
Ojciec Karola                 Marek Kalita
Porucznik Florek           Wojciech Zieliński
Kat                                 Przemysław Bluszcz
Trener                            Piotr Głowacki
Technik śledczy            Andrzej Konopka
Żona weterynarza          Dorota Landowska

Powrót do strony głównej