Wystawy w ramach 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

wtorek, 19 kwietnia 2016

30. Tarnowska Nagroda Filmowa

W tym roku przedstawimy cztery wystawy: poświęconą tegorocznemu laureatowi nagrody za całokształt Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu, plakatów Stasysa Eidrigeviciusa (twórcy jubileuszowego plakatu TNF), Polskie drogi do Oscarów i 10 lat emocji (podsumowująca pierwszą dekadę działalności PISF).

Najwcześniej, bo już na tydzień przed rozpoczęciem festiwalu będzie można zobaczyć plenerowe wystawy Polskie drogi do Oscarów i 10 lat emocji przygotowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który od dekady wspiera swoim autorytetem oraz finansowo Tarnowską Nagrodę Filmową. Pierwsza z nich powstała dla uczczenia triumfu polskiego kina podczas gali oscarowej 22 lutego 2015 roku. Druga, prezentuje siedemdziesiąt wybranych, najczęściej nagradzanych  na międzynarodowych festiwalach polskich filmów z ostatniego 10-lecia. Ekspozycje prezentowane będą na tarnowskim Rynku od 16 kwietnia do 1 maja 2016 r. przez całą dobę.

Dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi w Galerii TCK przedstawimy wystawę Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu.  Sobociński jako operator filmów fabularnych zadebiutował w 1967 roku filmem Ręce do góry Jerzego Skolimowskiego. W kolejnych latach bogatej kariery współpracował z Andrzejem Wajdą (Wesele, Ziemia obiecana), Wojciechem Jerzym Hasem (Sanatorium pod Klepsydrą), Romanem Polańskim (Frantic), Krzysztofem Zanussim (Życie rodzinne), Andrzejem Żuławskim (Trzecia część nocy), Piotrem Szulkinem (O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji), Jerzym Kawalerowiczem (Śmierć prezydenta), Feliksem Falkiem (Był jazz). Na ekspozycję składają się oryginalne materiały z prywatnego archiwum operatora oraz ze zbiorów Muzeum Kinematografii, w tym werki, fotosy, plakaty do tych 12 filmów, które sam Sobociński określił jako swoje najlepsze. Wystawa czynna będzie w Galerii TCK - Rynek 5 od 20 kwietnia do 30 kwietnia 2016 r. w godz. od 10:00 do 18:00 (codziennie z wyjątkiem niedziel). Wstęp wolny.

Wystawa plakatów Stasysa Eidrigevičiusa, autora plakatu artystycznego 30. TNF, zatytułowana Echo Paryża zostanie zaprezentowana w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie-Mościcach. Na ekspozycji znajdą się wybrane plakaty do wystaw, spektakli, filmów i festiwali, które powstały w latach 1985–2000. Wśród nich plakaty do filmu Janusza Kijowskiego „Maskarada”, za który artysta otrzymał Gold Hugo Award w Chicago (1987), i do filmu „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego (trzecie miejsce „The Hollywood Reporter”, USA 1990), jak również do festiwali. Na wernisaż wystawy z udziałem Stasysa Eidrigevičiusa zapraszamy 20 kwietnia o g. 18:00 do Centrum Sztuki Mościce. Ekspozycję będzie można zwiedzać w hallu CSM do 30 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 20:00, w sobotę i niedzielę od 15:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Informacje o wystawach znajdują się na stronie Festiwalu: http://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl/wystawy,13.html

Powrót do strony głównej