Jubileusz Andrzeja Wajdy, wspomnienie o Krzysztofie Kieślowskim i odnowione „Alternatywy 4” – w marcu w Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 22 lutego 2016

Andrzej Wajda

W marcu Telewizja Kino Polska obchodzić będzie 90 urodziny Andrzeja Wajdy – i 20 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Przypomni także kultowy serial Stanisława Barei „Alternatywy 4” – w wersji nieocenzurowanej i po cyfrowej rekonstrukcji.


W wieku 90 lat Andrzej Wajda nie zwalnia tempa i właśnie kończy kolejny pełnometrażowy film. Tymczasem w dniu jego urodzin 6 marca Kino Polska przypomni dwa wcześniejsze arcydzieła: „Dantona”, polityczny dramat o rewolucji francuskiej z aktorskim pojedynkiem Gerarda Depardieu i Wojciecha Pszoniaka, i „Wesele” – brawurową adaptację sztuki Stanisława Wyspiańskiego, zachwycającą teraz tym bardziej, że po cyfrowej rekonstrukcji odzyskała perfekcję obrazu i dźwięku. Być może jeszcze ciekawszy będzie wstęp do tych filmów: Stanisław Janicki w jubileuszowym „Kalejdoskopie polskiego filmu” porozmawia z Andrzejem Wajdą, wracając do jednego z ich pierwszych wywiadów, przeprowadzonego w 1962 r.


 
Trudno w to uwierzyć, ale 13 marca minie już 20 lat od nagłej śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – odszedł chwilę po światowym sukcesie trylogii „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”. Z tej okazji Telewizja Kino Polska rozpoczyna przegląd jego filmów. W niedzielę 13 marca będzie więc można zobaczyć „Podwójne życie Weroniki” i „Krótki film o miłości”. W weekend postać reżysera przybliżą także filmy dokumentalne o nim: nagrany jeszcze z udziałem bohatera „I’m so-so” Krzysztofa Wierzbickiego i powstały już po jego śmierci „Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim” Natalii Korynckiej-Gruz. Kieślowskiego w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego” będą też wspominać inni filmowcy, zaś Stanisław Janicki opowie o jego najważniejszych filmach w dwuczęściowym „Kalejdoskopie polskiego filmu”.


 
„Nad wszystkim czuwa gospodarz domu,/Nie da on krzywdy zrobić nikomu”: filmy Stanisława Barei są niewyczerpanym źródłem pamiętnych cytatów i serial „Alternatywy 4” nie jest tu wyjątkiem. Historia grupy przypadkowych osób, która dostaje przydział do tego samego bloku z wielkiej płyty, i autorytarnego ciecia, który stara się kontrolować ich życie (świetna rola Romana Wilhelmiego) śmieszy kolejnych widzów od dnia premiery. Absurdalnego i zjadliwego humoru nie docenili w swoim czasie cenzorzy, nakazują usunięcie wielu scen. Telewizja Kino Polska w marcu przypomni kultowy serial w pełnej wersji: bez cenzuralnych cięć i w dodatku po cyfrowej rekonstrukcji. Krzywa wielka płyta i rozpadające się meble z paździerzu nigdy nie wyglądały tak dobrze!


 
Kino Polska nie zapomni też jednak o najmłodszych widzach: w weekendy już od 6 rano będą czekać na nich zestawy krótkich i pełnometrażowych filmów animowanych: „Tata Lew” i „Paczka Tygrysiej Kaczki” na podstawie uroczych książeczek Janoscha, a także „Król Maciuś Pierwszy”, „Gwiazda Kopernika” i „Triumf Pana Kleksa”. Dla nieco starszych kanał przygotował klasyczne filmy i seriale przygodowe, żeby wspomnieć tylko „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Dziewczynę i chłopaka” czy „Szaleństwa panny Ewy”.

Kiedy oglądać:

  • Kalejdoskop polskiego filmu: Andrzej Wajda - ndz 6 marca, 11:10
  • Danton - ndz 6 marca, 12:05
  • Wesele - ndz 6 marca, 14:50
  • I'm so-so - sob 12 marca, 11:00; ndz 13 marca, 12:15
  • Kalejdoskop polskiego filmu: Krzysztof Kieślowski - cz. I sob 12 marca, 12:10; cz. II  ndz 13 marca, 11:50
  • Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim - sob 12 marca, 12:45
  • Program obowiązkowy: Krzysztof Kieślowski - ndz 13 marca, 19:30
  • Podwójne życie Weroniki - ndz 13 marca, 20:00
  • Krótki film o miłości - ndz 13 marca, 22:30
  • Alternatywy 4 - od 5 III co sobotę po 2 odc. o 20:00; od 6 III co niedziela po 2 odc. o 17:00; od 11 III co piątek po 2 odc. o 20:00
Powrót do strony głównej