Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego - Edycja 2015

wtorek, 1 grudnia 2015

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje aktorom, spośród których Jury (powoływane spośród osobistości świata kultury) wyłoni laureata kolejnej edycji Nagrody.

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2014/2015:

- Agnieszka Podsiadlik za rolę w filmie „Baby Bump”,
- Anna Próchniak za rolę w filmie „Miasto 44”,
- Tomasz Schuchardt za rolę w filmie „Mur”,
- Justyna Wasilewska za rolę w filmie „Kebab i Horoskop”,
- Agnieszka Żulewska za rolę w filmie „Chemia”.                       

Dodatkowe informacje:

www.NagrodaCybulskiego.pl

http://www.facebook.com/nagrodacybulskiego

Baby bump - Agnieszka Podsiadlik  Miasto 44 - Anna Próchniak Mur - Tomasz Schuchardt

Kebab i choroskop - Justyna Wasilewska Chemia - Agnieszka Żulewska


GALA WRĘCZENIA NAGRÓD CYBULSKIEGO

Laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2014/2015 poznamy w styczniu 2016 roku.

Podczas gali zostanie również wręczona Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej 2014/2015.

Organizatorzy: Fundacja dla Kina, Fundacja „KINO”

Ekipa: Jacek Cegiełka, Krzysztof Rybarczyk, Iwona Cegiełkówna

PR: Danuta Twardoch, Strefa 101

Partnerzy: Telewizja Kino Polska, Warszawska Szkoła Filmowa, Kino Elektronik

Patronat i współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Współpraca: DKF Overground, EMPIK, Legalna Kultura
Patronat medialny: TVP2, Trójka Polskie Radio, Tele Pro, Perspektywy, Stopklatka.pl, Wp.pl

Sponsor gali: Mokate, Loyd

 

DOSSIER NOMINOWANYCH AKTORÓW

Agnieszka Podsiadlik („Baby Bump”)

data urodzenia: 1981, Sosnowiec

wykształcenie: PWST w Krakowie

wybrana filmografia: „Ekipa” (serial tv; 2007), „Maraton tańca” (2010), „Lincz” (2010), „Z daleka widok jest piękny” (2011), „Głęboka woda” (serial tv; 2011/2013), „Sekret” (2012), „Sąsiady” (2014), „Między nami dobrze jest” (2014), „Jak całkowicie zniknąć” (2014), „Książę” (2014), „Hiszpanka” (2014), „Baby Bump” (2015), „Królewicz olch” (2016), „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” (2016)

ważniejsze nagrody: Grand Prix za kreację aktorską w przedstawieniu „Nietoperz albo mój cmentarzyk” w reż. Kornéla Mundruczó z TR Warszawa na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2013)

 

Anna Próchniak („Miasto 44”)

data urodzenia: 1988, Lublin

wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2013)

wybrana filmografia: „Nieulotne” (2012), „Bez wstydu” (2012), „Miss HIV” (spektakl tv, 2014), „Miasto 44” (2014), „Krew z krwi 2” (serial tv, 2015), „Agnus Dei” (2016), „Bodo” (serial tv; 2016)

ważniejsze nagrody: Nagroda za debiut w roli żeńskiej za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” z Teatru Powszechnego w Warszawie na II Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu (2013), Wschodząca Gwiazda Elle za rolę w filmie „Miasto 44” na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2014), Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu za rolę w spektaklu telewizyjnym „Miss HIV” i filmie „Miasto 44” na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles (2015)

 

Tomasz Schuchardt („Mur”)

data urodzenia: 1986, Starogard Gdański

wykształcenie: PWST w Krakowie (2009)

wybrana filmografia: „Chrzest” (2010), „Wymyk” (2011), „Yuma” (2012), „Jesteś Bogiem” (2012), „W imię…” (2013), „Mur” (2014), „Miasto 44” (2014), „Kebab i Horoskop” (2014), „Karbala” (2015), „Demon” (2015), „Chemia” (2015), „Bodo” (serial tv; 2016)

ważniejsze nagrody: Nagroda im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych (2010), Nagroda za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Chrzest” na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2010), Nagroda za drugoplanową rolę męską w filmie „Jesteś Bogiem” na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2012), Nagroda dla najlepszego aktora w filmie „Jesteś Bogiem” w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera w Krakowie (2013)

 

Justyna Wasilewska („Kebab i Horoskop”)

data urodzenia: 1985, Wrocław

wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2009)

wybrana filmografia: „Samo życie” (serial tv, 2002/2010), „Druciki” (2009), „Hotel 52” (serial tv; 2010/2011), „Czas honoru” (serial tv; 2011), „Opowieści z chłodni” (2011), „Kebab i Horoskop” (2014), „Dżej Dżej” (2014), „Marynarz w Łodzi” (2015), „Król życia” (2015), „Czułość” (2015), „Noc w Paryżu” (2016)

ważniejsze nagrody: Nagroda publiczności za najbardziej „elektryzującą” rolę żeńską za rolę Gilety w przedstawieniu „Księżniczka na opak wywrócona” na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2009), Grand Prix za kreację aktorską w przedstawieniu „Nietoperz albo mój cmentarzyk” w reż. Kornéla Mundruczó z TR Warszawa na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2013), Talent Trójki w kategorii: Teatr (2014)

 

Agnieszka Żulewska („Chemia”)

data urodzenia: 1987, Ozimek

wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2010)

wybrana filmografia: „Na Wspólnej” (serial tv; 2003/2015), „Czas honoru” (serial tv; 2010), „W imieniu diabła” (2011), „Barwy szczęścia” (serial tv; 2011), „Sanctuary” (2012), „Bez tajemnic” (serial tv; 2012), „Przepis na życie” (serial tv; 2013), „Pocałunek” (etiuda, 2013), „M jak miłość” (serial tv; 2013), „Lena i ja” (etiuda; 2014), „Fragmenty” (2014), „Warsaw by Night” (2014), „Krew z krwi 2” (serial tv; 2015), „Demon” (2015), „Chemia” (2015), „Konwój” (2016)

ważniejsze nagrody: Nagroda Publiczności za najbardziej „elektryzującą” rolę żeńską w spektaklu „Plastelina” na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2010), Nagroda dla najlepszej aktorki za rolę w filmie „Pocałunek” na Międzynarodowym Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych Brno 16 (2013), Nagroda dla najlepszej aktorki za rolę w filmie „Pocałunek” na Sicilia Queer Filmfest Palermo (2013), Nagroda za odkrycie aktorskie za rolę w filmie „Lena i ja” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (2014), Wyróżnienie Honorowe za rolę w filmie „Fragmenty” na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato (2014), Nagroda jury dla najlepszej aktorki filmu krótkometrażowego za rolę w filmie „Pocałunek” na Festiwalu FilmOut w San Diego (2014)

 

WAŻNE FAKTY Z HISTORII NAGRODY IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

  • Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku.
  • Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli: wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”.
  • Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.
  • Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran”.
  • W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”).
  • Fundacja KINO powołała Kapitułę Nagrody, która przyznaje nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania każdorazowo powoływane Jury, złożone z osobistości świata kultury.
  • Zdobywcy Nagrody otrzymują statuetki projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

 

CZŁONKOWIE KAPITUŁY NAGRODY IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich),

Jan Englert (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie),

Krystyna Janda (aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury),

Bożena Janicka (krytyk filmowy),

Maja Komorowska (aktorka),

Agnieszka Odorowicz,

Piotr Reisch (członek rady nadzorczej Kino Polska TV S.A.), 

Witold Sobociński (operator filmowy),

Magdalena Sroka (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej),

Joanna Szczepkowska (aktorka),

Andrzej Wajda (reżyser, prezes Wajda Studio i Wajda School),

Piotr Wojciechowski (prozaik, krytyk filmowy),

Jerzy Wójcik (operator filmowy, reżyser),

Zbigniew Zamachowski (aktor),

Krzysztof Zanussi (reżyser, dyrektor Studia Filmowego „Tor”),

Piotr Zygo (prezes zarządu Multikino S.A.).

 

DOTYCHCZASOWI LAUREACI NAGRODY IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

1969 (za 1968)
DANIEL OLBRYCHSKI

1970 (za 1969)
MARIAN OPANIA („Skok”, „Sąsiedzi”)

1971 (za 1970)
OLGIERD ŁUKASZEWICZ („Brzezina”)

1972 (za 1971)
MAJA KOMOROWSKA

1973 (za 1972)
JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK („Trzeba zabić tę miłość”)

1974 (za 1973)
FRANCISZEK TRZECIAK („Na wylot”)

1975 (za 1974)
MACIEJ GÓRAJ („Ciemna rzeka”)

1976 (za 1975)
MAŁGORZATA POTOCKA („Hubal”, „Jarosław Dąbrowski”, „Orzeł i reszka”)

1977 (za 1976)
GABRIELA KOWNACKA („Trędowata”, teatry tv)

1978 (za 1977)
KRYSTYNA JANDA („Za błyskotliwy debiut w filmie fabularnym i teatry tv”)

1979 (za 1978)
MAREK KONDRAT („Zaklęte rewiry”, „Smuga cienia”, teatry tv)

1980 (za 1979)
KRZYSZTOF MAJCHRZAK („Aria dla atlety”, „Wolne chwile”)

1983 (za 1982)
LAURA ŁĄCZ („Krab i Joanna”, „Wierne blizny”, „Filip z konopi”, „Białe tango”),
PIOTR BAJOR („Ryś”, „Limuzyna Daimler-Benz”)

1984 (za 1983)
HANNA MIKUĆ,
MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

1985 (za 1984)
MAREK WYSOCKI

1986 (za 1985)
MAŁGORZATA PIECZYŃSKA,
JAN JANKOWSKI

1987 (za 1986)
MARIA PAKULNIS („Jezioro Bodeńskie”, „Weryfikacja”, „Zygfryd”),
EDWARD ŻENTARA („Karate po polsku”, „Siekierezada”, „Trzy młyny”)

1988 (za 1987)
MARIA GŁADKOWSKA („Magnat”),
PIOTR SIWKIEWICZ („Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”)

1989 (za 1988)
ADRIANNA BIEDRZYŃSKA („Schodami w górę, schodami w dół”, „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, „Borys Godunow”, „Komediantka” i teatry tv)

1990 (za 1989)
ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

1992 (za 1991)
ANNA MAJCHER,
ARTUR ŻMIJEWSKI

1993 (za 1992)
KATARZYNA SKRZYNECKA,
RAFAŁ KRÓLIKOWSKI („Pierścionek z orłem w koronie”)

1994 (za 1993)
MARIA SEWERYN,
RAFAŁ OLBRYCHSKI

1995 (za 1994)
DOROTA SEGDA,
MAREK BUKOWSKI

2005 (za sezon 2005/06)
Nagroda Jury: MARCIN DOROCIŃSKI („Pitbull”),
Nagroda Publiczności: BORYS SZYC („Symetria”),
Nagroda redakcji „KINA”: MAJA OSTASZEWSKA („Przemiany”)

Pozostałe nominacje 2005: Kamilla Baar („Vinci”), Agnieszka Grochowska („Pręgi”), Rafał Maćkowiak („W dół kolorowym wzgórzem”)

2006 (za sezon 2006/2007)
Nagroda Jury: KINGA PREIS („Komornik”),
Nagroda Publiczności: TOMASZ KOT („Skazany na bluesa”)

Pozostałe nominacje 2006: Karolina Gruszka („Kochankowie z Marony”), Agnieszka Warchulska („Teraz ja”), Piotr Głowacki („Oda do radości”) i Łukasz Simlat („Kochankowie z Marony”)

2007
Nagroda Jury: SONIA BOHOSIEWICZ („Rezerwat”),
Nagroda Publiczności: MARCIN BRZOZOWSKI („Aleja Gówniarzy”, „Chaos”)

Pozostałe nominacje 2007: Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”), Agnieszka Grochowska („Południe Północ”), Antoni Pawlicki („Z odzysku”, „Jutro idziemy do kina”), Maciej Stuhr („Testosteron”)

2008
Nagroda Jury i Nagroda Publiczności: MACIEJ STUHR („33 sceny z życia”)

Pozostałe nominacje 2008: Małgorzata Buczkowska („0_1_0”), Rafał Maćkowiak („Senność”), Antoni Pawlicki („Drzazgi”), Lesław Żurek („Mała Moskwa”)

2009
Nagroda Jury: ERYK LUBOS („Moja krew”)
Nagroda Publiczności: AGATA BUZEK („Rewers”)

Pozostałe nominacje 2009: Małgorzata Buczkowska („Jestem Twój”), Magdalena Czerwińska („Demakijaż: Pokój szybkich randek”, „Wojna polsko-ruska”), Roma Gąsiorowska („Jestem Twój”, „Wojna polsko-ruska”)

2009
Nagrody Specjalne przyznane z okazji 40-lecia Nagrody:
JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie „Matka Królów"
i BOGUSŁAW LINDA za role w filmach „Gorączka", „Kobieta samotna", „Przypadek"

2010
Nagroda Jury: MATEUSZ KOŚCIUKIEWICZ („Matka Teresa od kotów”)
Nagroda Publiczności: WOJCIECH ZIELIŃSKI („Chrzest”, „Huśtawka”)

Pozostałe nominacje 2010: Magdalena Boczarska („Różyczka”), Urszula Grabowska („Joanna”), Agnieszka Grochowska („Nie opuszczaj mnie”, „Trzy minuty. 21:37”)

2011
Nagroda Jury: MAGDALENA POPŁAWSKA („Prosta historia o miłości”)
Nagroda Publiczności: JAKUB GIERSZAŁ („Sala samobójców”)

Pozostałe nominacje 2011: Magdalena Czerwińska („Kret”), Roma Gąsiorowska („Ki”), Leszek Lichota („Lincz”)

2012
Nagroda Jury: MARCIN KOWALCZYK („Jesteś Bogiem”)

Pozostałe nominacje 2012: Piotr Głowacki („80 milionów”), Agnieszka Grochowska („Bez wstydu”, „W ciemności”), Julia Kijowska („W ciemności”), Joanna Kulig („Sponsoring”)

2013
Nagroda Jury: PIOTR GŁOWACKI („Dziewczyna z szafy”)
Nagroda Kapituły: AGNIESZKA GROCHOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

Pozostałe nominacje 2013: Magdalena Berus („Bejbi blues”), Julia Kijowska („Miłość”), Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”), Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”).

Powrót do strony głównej