Cyfrowo odnowiony kryminał „Doktór Murek” w Telewizji Kino Polska

czwartek, 26 listopada 2015

Listopadową premierą cyklu „Sto lat miłości” będzie „Doktór Murek”, świetny dramat kryminalny z 1939 r. Telewizja Kino Polska zaprasza w poniedziałek 30 XI o 17:55.

Doktór Murek po rekonstrukcji cyfrowej


Tadeusz Dołęga-Mostowicz był niezwykle popularnym w latach 30. autorem bestsellerów, z których wiele zostało z powodzeniem zekranizowanych – wystarczy wspomnieć „Karierę Nikodema Dyzmy”. Dwie jego powieści o doktorze Murku nie były wyjątkiem. Scenariusz łączący akcję obydwu książek napisał sam autor. Opisuje on losy kryształowo uczciwego prawnika, który właśnie z powodu tej „wady” traci pracę w prowincjonalnym urzędzie. W wyniku wielu perypetii trafia w końcu do warszawskiego półświatka, gdzie rozgrywa się gangstersko-miłosny dramat: dziewczyna szefa bandy zabija go, by związać się z Murkiem, ale ten myśli raczej o wżenieniu się w rodzinę bogatego dyrektora banku…
 
Filmową wersję wyreżyserował specjalista od melodramatów Juliusz Gardan („Wrzos”, „Halka”, „Trędowata”), w tytułową postać wcielił się zaś uwielbiany przez publiczność Franciszek Brodniewicz. Był to gwiazdor o tyle w przedwojennym kinie wyjątkowy, że prawie nie występował na scenie teatralnej. W „Doktorze Murku” warto też zwrócić uwagę na dwie wielkie femmes fatales, Inę Benitę i Norę Ney. Ich kariery – a wróżono im wręcz Hollywood – brutalnie przerwała wojna: ta pierwsza zginęła podczas powstania warszawskiego, ta druga musiała emigrować do USA. Muzykę do filmu napisał sam Władysław Szpilman, nostalgiczna piosenka „Gdziekolwiek jesteś – wróć” stała się zresztą sporym przebojem i grana była także w latach powojennych.
 
„Sto lat miłości” to cykl przygotowywany przez Telewizję Kino Polska we współpracy z Filmoteką Narodową. Co miesiąc widzowie mają szansę obejrzeć premierę kolejnego cyfrowo odnowionego przedwojennego przeboju.


Kiedy oglądać?

  • Doktór Murek – pon 30 XI o 17:55
Powrót do strony głównej