9. Festiwal Grand OFF

środa, 25 listopada 2015

NAJLEPSZE NIEZALEŻNE FILMY ŚWIATA

Grand Off

3 grudnia rozpocznie się 9. Festiwal GrandOFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Projekcje konkursowe i wydarzenia specjalne będą miały miejsce w warszawskim kinie Luna od 3 do 7 grudnia.

  

Od 2006 roku dzięki Festiwalowi Grand OFF mamy przyjemność oglądać najlepsze niezależne filmy z całego świata, które są zebrane w jednym miejscu. W ciągu pięciu dni mamy możliwość wejścia w kulturę innych krajów, spojrzenia oczami bardziej lub mniej znanych artystów i poznania sztuki, która z jednej strony jest wspólna a z drugiej dla każdego z nas inna. W tym roku, w kinie LUNA, wyświetlane będą filmy nominowane do nagród Grand OFF. Dotychczas statuetki były wręczane w dziesięciu kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy dokument, najlepsza fabuła, najlepsza animacja, najlepsze kostiumy i scenografia oraz nagrody specjalne, jednak w tym roku organizatorzy festiwalu postanowili przyznać nagrodę w nowej kategorii – najlepszy film polski.

    

Festiwal filmów krótkich Grand Off jest międzykulturowym zbiorem bardzo różnych narracji i form, polem dyskusji wielu punktów widzenia, zawartych w jedenastu (od tego roku dodatkowa kategoria najlepszy film polski) nagradzanych kategoriach. Pozwala na wgląd nie tylko w rzeczywistość indywidualnych bohaterów ale i społeczeństw. W tym roku w szranki stanęło ponad 1800 filmów z dziewięćdziesięciu pięciu krajów, zarówno kameralne kino niezależne jak i projekty wysokobudżetowe.

  

W tym roku zauważalnym nurtem podczas selekcji filmowych było kino dotykające współczesnej duchowości, wielkich narracji i to nie, do czego przygotowują nas media, z punktu widzenia formuły płaskiego i pełnego stereotypów dyskursu. Religijnego ekstremizmu czy molestowania dzieci. Widzenie pogłębione i nieuprzedzone. Raczej jest to opowieść o duchowości z perspektywy antropologicznej niczym w twórczości Andrieja Zwiagincewa czy Krzysztofa Kieślowskiego. Przenikają się tu opowieści o różnych uniwersalnych kategoriach, islam krzyżuje się z chrześcijaństwem, chrześcijaństwo przyjmuje nową formułę pod wpływem wierzeń plemiennych.

   

Festiwal Grand OFF nie oznacza jedynie pojawiania się w kinie, wygodnego rozsiadania i delektowania się sztuką filmową. Do tej klasycznej czynności dochodzą wydarzenia okołofestiwalowe. W tym roku będą to trzy spotkania z niesamowitymi filmowymi osobistościami takimi jak:

Wojciech Wójcik – reżyser i scenarzysta, występujący na polskiej scenie filmowej. Autor takich filmów jak „Sfora: Bez litości”, „Tam i z powrotem” (za który w 2002roku dostał Złotego Lwa za najlepszą reżyserię), a także seriali „Czas honoru” w latach 2008 – 2013 i „Ekstradycja” 1995 – 1998.

Łukasz Maciejewski – dziennikarz i krytyk filmowy oraz teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej a także Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci. Jest współpracownikiem licznych czasopism takich jak „Film”, czy „Notatnik Teatralny”.

Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy i redaktor naczelny magazynu „Kino”. Autor, tłumacz oraz redaktor książek o filmie takich jak „Spojrzenie za ekran”, czy „Słownik adaptacji filmowych”. W latach 1973 – 1992 kierował działem zagranicznym tygodnika „Film”.

Ola Salwa – krytyk filmowy i dziennikarka. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także sekretarzem Zarządu Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia. W 2014 roku już po raz drugi otrzymała nominację na eksperta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Allan Starski – polski scenograf filmowy i teatralny od 1970roku. Pracował przy takich filmach jak „Panny z Wilka” reż. A. Wajda, „Lista Schindlera” reż. S. Spielberg, za którego w 1994 otrzymał Oscara za najlepszą scenografię; „Pan Tadeusz” reż. A. Wajda, za którego w 2000roku otrzymał Orła, czy „Pianista” reż. R. Polański, który również nie obył się bez nagrody w postaci Orła.

Wszystkie spotkania odbędą się w trakcie projekcji filmów nominowanych do Grand OFFu i będą miały miejsce w kinie LUNA. Dodatkowo, dla osób spragnionych seansów, w poniedziałki zaczynając już od 7 grudnia będą odbywały się pokazy filmów nagrodzonych przez festiwal, także jeżeli nie mieliście szansy pojawić się w kinie podczas trwania Grand OFFu, wciąż macie możliwość obejrzenia najlepszych niezależnych filmów świata.

Festiwal będzie odbywał się w dniach 3 – 7.12.2015 w kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie. Dokładny harmonogram projekcji filmowych oraz spotkań i wydarzeń okołofestiwalowych znajduje się na stronie internetowej festiwalu www.grandoff.eu.

  

Program GRAND OFF 2015

Czwartek 3.12.2015

Kino LUNA

16:30 - 18:30 I blok filmowy

17:00 spotkanie "Scenariusz - Scenopis - Film"

gość: Wojciech Wójcik

prowadzący: Paweł Łęski

21:00 - 23:00 II blok filmowy

 

Piątek 4.12.2015

16:00 - 18:00 III blok filmowy

17:00 spotkanie "Poetyka Krytyki Filmowej"

goście:  Ola Salwa, Andrzej Kołodyński, Łukasz Maciejewski

18:30 - 20:30 IV blok filmowy

 

Sobota 5.12.2015

11:00 - 13:00 V blok filmowy

13:00 - 15:00 VI blok filmowy

15:00 - 17:00 VII blok filmowy

19:00 Gala wręczenia nagród w Teatrze Syrena (wejście z zaproszeniami)

 

Niedziela 6.12.2015

18:00 spotkanie "Scenograf czyli artysta"

gość: Allan Starski

prowadzący: Łukasz Maciejewski

 

Poniedziałek 7.12.2015

20:00 - 22:00 BLOK FILMÓW NAGRODZONYCH

22:00 - 24:00 BLOK FILMÓW NAGRODZONYCH 

Powrót do strony głównej