Serialowy listopad w Telewizji Kino Polska

piątek, 30 października 2015

Ekstradycja

Listopadowe wieczory od 20:00 w Kino Polska to przede wszystkim seriale: klasyczna już kryminalna „Ekstradycja” i szpiegowskie „Pogranicze w ogniu”.
 

Premiera pierwszego sezonu „Ekstradycji” była prawdziwym wydarzeniem. Od kilku lat narzekano, że brakuje dobrych rodzimych kryminałów – zwłaszcza takich, które wiarygodnie pokazywałyby burzliwe lata ustrojowych przemian. Serial Wojciecha Wójcika był więc objawieniem: pokazane w nim gangsterskie porachunki, działalność świeżych jeszcze instytucji jak UOP czy korupcyjne afery wydawały się wprost przeniesione z pierwszych stron gazet. Dawno nie było serialu sprawiającego, że ulice w godzinie jego emisji pustoszeją. Swój udział z pewnością miał w tym Marek Kondrat: jego świetna kreacja komisarza Halskiego to klasyczny bohater rodem z amerykańskich czarnych kryminałów. Świetny glina, ale też zmęczony życiem facet. Dwa lata po pierwszym sezonie wyemitowano drugi: jeszcze mroczniejszy i jeszcze bardziej pesymistyczny w obrazie polskiej polityki. Halski, bliski emerytury, wracał tu na prywatną wojnę z gangsterami, którzy porwali mu córkę.
 
„Pogranicze w ogniu” to epicka historia o walce wywiadów polskiego i niemieckiego, opowiedziana przez międzywojenne losy dwóch kolegów z tego samego podwórka, którzy szybko trafiają jednak na przeciwne strony barykady. Dla Cezarego Pazury była to pierwsza większa rola i przepustka do kariery, partnerował mu zaś Olaf Lubaszenko. Serial kręcony był z rozmachem godnym filmu fabularnego: scenografia i kostiumy musiały wszak oddać upływ ponad 20 lat pomiędzy pierwszym a ostatnim, dwudziestym czwartym odcinkiem. Widzów do ekranów przykuwała wartka akcja, ale eksperci chwalili także wierność wiedzy historycznej (opowie o tym Bogusław Wołoszański w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego”).

Weekendowy Maraton Serialowy
 
Wciąż trwają także Weekendowe Maratony Serialowe. W listopadowe soboty i niedziele od 9:00 rano aż do późnego popołudnia będzie więc można zobaczyć między innymi „Przygody psa Cywila”, „Stawkę większą niż życie”, „Nad Niemnem”, „Noce i dnie” i „Małą Moskwę”.
 
Przepraszam, czy tu biją?
fot. Filmoteka Narodowa

W listopadzie w Telewizji Kino Polska nie zabraknie też jednak filmów. „Przepraszam, czy tu biją?” to film, którym Marek Piwowski zaskoczył wielu fanów swoich wcześniejszych tytułów. Po świetnych dokumentach i komediowym „Rejsie” nakręcił realistyczny, trzymający w napięciu kryminał o przygotowaniach do wielkiego skoku na utarg domów towarowych. Nie zabrakło jednak ani absurdalnego poczucia humoru (kultowa scena z Janem Himilsbachem jako misiem w zoo), ani aktorów naturszczyków (w głównych rolach wystąpili bokserscy mistrzowie Jerzy Kulej i Jan Szczepański).
 
Inny świat

Kino Polska proponuje też świetne dokumenty: obok wzruszającego „Innego świata” o Danucie Szaflarskiej i „Jorcajtu” młodej reżyserki Zuzanny Solakiewicz o fascynującym chasydzie pielgrzymującym do grobu cadyka w Gorlicach warto zwrócić uwagę na „Dzieci z Leningradzkiego”, oscarowy film Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego o najmłodszych bezdomnych Moskwy.


Kiedy oglądać:

  • Ekstradycja - po dwa odcinki śro i pt od 20:00
  • Pogranicze w ogniu - po dwa odcinki pon, czw i ndz od 20:00
  • Weekendowy Maraton Serialowy - sob i ndz od 9:00
  • Przepraszam, czy tu biją? - wt 17 XI o 20:00
  • Inny świat - wt 17 XI o 12:10
  • Jorcajt - wt 3 XI o 13:50, wt 24 XI o 8:00
  • Dzieci z Leningradzkiego - pon/wt 9/10 XI o 0:20
Powrót do strony głównej