„Fredek uszczęśliwia świat” po cyfrowej rekonstrukcji w Telewizji Kino Polska

wtorek, 20 października 2015

Fredek uszczęśliwia światfot.: Nitrofilm/Filmoteka Narodowa


Uroczo chaotyczna komedia „Fredek uszczęśliwia świat” z 1936 r. to paździer­ni­kowa odsłona cyklu „100 lat miłości”. Telewizja Kino Polska zaprasza w poniedziałek 26 X o 16:55.
 

Czy każdy wynalazek zmienia świat na lepsze? Tak sądzi Fredek, młody entuzjasta techniki, kiedy z dumą przedstawia swoje dzieło: telefonowizjer. To urządzenie, które pozwala podejrzeć telefonicznego rozmówcę bez jego lub jej wiedzy. Niestety, już pierwsza próba kończy się niefortunnie: Fredek dzwoni do narzeczonej i widzi jej czułe spojrzenia w stronę jakiegoś obcego mężczyzny. Kolejni użytkownicy dzięki wynalazkowi Fredka również zobaczą rzeczy, których niekoniecznie chcieli się dowiedzieć…
 
Dla miłośników przedwojennych komedii nie będzie oczywiście zdziwieniem, że wszystko skończy się dobrze, po drodze zaś będzie można posłuchać mnóstwa niekoniecznie związanych z akcją piosenek, między innymi w wykonaniu ówczesnych gwiazd, zespołu Te Cztery. Warto też zwrócić uwagę na taneczny występ samej Lody Halamy – oraz na Józefa Kondrata (stryja Marka Kondrata!) w roli przyjaciela wynalazcy. „Fredek uszczęśliwia świat” był reżyserskim debiutem Zbigniewa Ziembińskiego i stąd pewien inscenizacyjny chaos. Ale natłok perypetii, piosenek, gagów i miłosnych intryg składa się na uroczą całość.

Fredek uszczęśliwia świat 
fot.: Nitrofilm/Filmoteka Narodowa

„100 lat miłości” to cykl przygotowywany przez Telewizję Kino Polska we współpracy z Filmoteką Narodową. Co miesiąc widzowie mają szansę obejrzeć premierę kolejnego cyfrowo oczyszczonego przedwojennego przeboju.


Kiedy oglądać?

  • Fredek uszczęśliwia świat – pon 26 X o 16:55
Powrót do strony głównej