TYDZIEŃ Z HIMILSBACHEM 1-5 września

wtorek, 25 sierpnia 2015

Tydzień z Himilsbachem

Happeningiem na moście Himilsbacha rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Himilsbacha, który na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych nie tylko naszego miasta.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Włodek Pawlik Trio. Znany jazzman, zdobywca nagrody Grammy 2014, wystąpi w odnowionej sali widowiskowej. Są tam już wygodne fotele i nowy fortepian, co z pewnością wpłynie korzystnie na widzów.

Drugiego dnia otwarcie stałej ekspozycji poświęconej Barbarze i Janowi Himilsbachom, a także premiera książki Monolog i inne zapiski, niepublikowanych dotąd opowiadań autora Monidła. Udało się je odnaleźć wśród notatek, które pozostały po pisarzu. Niektóre są w pełni dokończone, niektóre to wstępne szkice. Udział w spotkaniu zapowiedziała siostra Basicy Himilsbachowej pani Irena Wiśniewska.

Ciekawie zapowiada się dzień trzeci, zostanie bowiem pokazany film Chleba naszego powszedniego, według scenariusza Jana Himilsbacha. Przejmujący, mało znany obraz Janusza Zaorskiego, miał swoją premierę w 1974 r. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Przed seansem krótka rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi filmoznawca i kulturoznawca dr Karol Jachymek.

4 września w piątek zaplanowane są warsztaty graffiti z artystami z internetowego portalu wypiszwymaluj.com oraz warsztaty freestyle’owe z raperem, konferansjerem, prezenterem telewizyjnym i społecznikiem Maciejem Gnatowskim – znanym pod pseudonimem WSZ (Wujek Samo Zło). Ukoronowaniem dnia będzie koncert Przepraszam, czy tu grają?. Koncert jest finałem projektu Fundacji Dom Naturalnego Rozwoju -  Music Master Academy, na najlepszego mińskiego DJ-a. Gwiazdą będzie Green Rose, która zagra energetycznego seta drum&bass oraz  Ravin' or Behavin' – trio składające się z DJów Danny, Junior D  i VJ FKS,  którzy na scenie zaprezentują set back to back i mieszankę audiowizualną, wzbogaconą o projekcje wizualne. Ciekawe i niecodzienne wydarzenie – muzyka miksowana z głosem patrona festiwalu – Jana Himilsbacha.

Dla miłośników Himilsbacha – aktora, Nocny Seans Sanatoryjny, podczas którego zobaczymy filmy z udziałem Himilsbacha lub o nim.

Dzień finałowy Festiwalu – 5 września – to dzień wręczania nagród w festiwalowych konkursach. Poznamy laureatów Monidła – konkursu na najpopularniejszego aktora niezawodowego, oraz KAFLA – Konkursu Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich.

Wieczór upłynie przy muzyce zaproszonych gwiazd. W tym roku wystąpią: Skubas, Domowe Melodie i Czesław Śpiewa. Żaden z tych wykonawców nie wymaga rekomendacji.

Dodatkową atrakcją finału będzie mapping 3D na fasadzie Miejskiego Domu Kultury pod tajemniczym tytułem „…mówiłem jak w życiu, poruszałem się jak w życiu.”

Imprezą towarzyszącą jest Janowy Jarmark na Starym Rynku organizowany przez Muzeum Ziemi Mińskiej, który zaoferuje niepowtarzalne pamiątkowe przedmioty oraz rękodzieło artystyczne.

 

Festiwalowe eventy z roku na rok gromadzą coraz większe tłumy widzów nie tylko z Mińska i okolic, ale również z odległych miejscowości. Jak co roku, organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Autorem grafiki festiwalowej jest profesor Franciszek Maśluszczak.

 

 

Szczegółowy program:

1 września

godz. 12   happening na moście Himilsbacha

godz. 19   Włodek Pawlik TRIO - koncert muzyki filmowej (wejściówki)

 

2 września

godz. 19   otwarcie pokoju Barbary i Jana oraz promocja książki Monolog i inne zapiski

Spotkanie z Ireną Wiśniewską i wydawcą książki.

 

3 września

godz. 20   spotkanie reżyserem Januszem Zaorskim i filmoznawcą dr Karolem

Jachymkiem, projekcja filmu Chleba naszego powszedniego

 

4 września

godz. 11   warsztaty graffiti - wypiszwymaluj

godz. 15   warsztaty Freestyle – Wujek Samo Zło

godz. 17   Przepraszam, czy tu grają? Finał projektu Music Master Academy – konkurs

na najlepszego mińskiego DJ-a.

godz. 21  Koncert Green Rose,

godz. 22  Ravin' or Behavin'

godz. 22   Nocny Maraton Sanatoryjny czyli kultowy seans filmowy. Klub Sanatorium

 

5 września od godz 17

Wręczenie nagród MONIDŁO i KAFEL

godz. 18   SKUBAS

godz. 19:15   DOMOWE MELODIE

godz. 21   CZESŁAW ŚPIEWA

 

MAPPING 3D na fasadzie MDK

 

Janowy jarmark – impreza towarzysząca organizowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej, godz. 10 – 17, plac Stary Rynek.

Powrót do strony głównej