„Ludzie Wisły” po cyfrowym odnowieniu w Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Ludzie Wisły

W poniedziałek 29 czerwca w Telewizji Kino Polska kolejna odsłona cyklu „100 lat miłości”: twardzi marynarze, morderstwa z miłości i władcze kobiety, czyli „Ludzie Wisły” (1938) z piękną Iną Benitą i wschodzącą wówczas gwiazdą, Jerzym Pichelskim.


Aleksander Ford kojarzony jest przede wszystkim z nieśmiertelnymi „Krzyżakami”, ale w cyklu „100 lat miłości” Telewizja Kino Polska we współpracy z Filmoteką Narodową pokaże wyreżyserowany przez niego wraz z Jerzym Zarzyckim melodramat z 1938 r.: Ludzie Wisły. Ta adaptacja reportażowej powieści „Wisła” wzbudziła w momencie premiery zachwyt realizmem scenariusza i wspaniałymi zdjęciami nadrzecznych krajobrazów. „Ludzi Wisły” warto obejrzeć już dla samych tych kadrów – zwłaszcza, że Telewizja Kino Polska pokaże wersję cyfrowo oczyszczoną i uzupełnioną.

Ludzie Wisły

Akcja  dzieje się wśród marynarzy pływających na wiślanych barkach. Ich życie pełne jest tragicznych miłości, zbrodni… i nadziei na polepszenie losu. Autorzy powieści, która stała się podstawą scenariusza, spędzili rok wśród „wodniaków”, stąd rzadka w ówczesnym kinie wierność realiom. W głównej roli zobaczymy piękną Inę Benitę, gwiazdę teatrów rewiowych i czołową amantkę II RP, która w tajemniczych okolicznościach zginęła podczas powstania warszawskiego. Partneruje jej Jerzy Pichelski, któremu wróżono karierę w Hollywood. Warto też zwrócić uwagę na przewijające się przez film piosenki – teksty do nich napisał sam Władysław Broniewski.

Kiedy oglądać?

  • Ludzie Wisły – pon 29 VI o 18:25
Powrót do strony głównej