8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie 21 – 28 maja 2015 r.

wtorek, 19 maja 2015

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła

8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbędzie się w dniach 21 – 28 maja 2015 r. w Moskwie w kinach „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” oraz „Iluzjon”. Repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2015 roku.

Trzonem programu, jak co roku, będzie Kino Konkursowe, prezentujące najlepsze polskie produkcje z ostatnich 2 lat. Pokazany zostanie m.in. „Jezioraka” Michała Otłowskiego, „Obietnica” Anny Kazejak czy „Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. O statuetkę Słonia zawalczą również obrazy „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego i „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego. Przedstawione zostaną także głośne tytuły w ramach Panoramy Polskiego Kina, w tym „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz i „Jacka Stronga” Władysława Pasikowskiego. Widzowie zapoznają się z twórczością znakomitego aktora i reżysera Jerzego Stuhra w ramach retrospektywy jego filmów. Twórca osobiście zaprezentuje swój najnowszy tytuł „Obywatel”. Wydarzeniem specjalnym będzie pokaz oscarowego filmu Pawła Pawlikowskiego „Ida”. W repertuarze znajdzie się również blok filmów o Warszawie. We współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Teatrem Polskim w Moskwie stworzymy sekcję „Teatr na ekranie”, w ramach której pokażemy część projektu „Teatroteka”, będącego cyklem ekranizacji polskiej „młodej” dramaturgii teatralnej. Znajdą się tu takie tytuły jak „Walentyna” Wojciecha Farugi czy „Walizka” Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Podczas Festiwalu odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, animowanych i dokumentalnych, a także kina niemego z muzyką na żywo. „Wisła” nie zapomni o najmłodszych widzach, proponując im seanse najlepszych polskich filmów dla dzieci i młodzieży. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, takie jak dyskusje z twórcami, koncerty czy wystawy.

http://festiwalwisla.pl/

Powrót do strony głównej