Spotkanie z Wiesławem Gołasem i Agnieszką Gołas

czwartek, 7 maja 2015

20 maja o godz. 18.30 do Kina Atlantic w Warszawie

zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Gołasem i Agnieszką Gołas, córką aktora, z okazji wydania ich wspólnej książki pt. „Gołas”.

 

W dniu 20 maja o godzinie 18.30 w stołecznym kinie Atlantic przy ul. Chmielnej 33  odbędzie się spotkanie, którego głównym bohaterem będzie Wiesław Gołas. Pretekstem jest nowa książka napisana przez córkę Aktora zatytułowana „Gołas”.

Gospodarzami wieczoru będą Artur Wolski i Jakub Kukla, a fragmenty zinterpretują Rafał Rutkowski oraz Adam Woronowicz.

Specjalnymi gośćmi tego wieczoru będą znajomi i przyjaciele Wiesława Gołasa, m.in. Magdalena Zawadzka, Ewa Wiśniewska, Franciszek Pieczka, Janusz Gajos, Jerzy Gruza i Jerzy Kisielewski. Zobaczymy fragmenty spektakli i filmów z udziałem Wiesława Gołasa – część z nich prezentowana po raz pierwszy na dużym ekranie.

Muzyczną niespodziankę przygotuje Marta Wągrocka, studentka drugiego roku Akademii Teatralnej w Warszawie.

„W całej mojej karierze nie spotkałem podobnego aktora, tak dokładnie zrośniętego z naturą sceny” – Gustaw Holoubek

„Ukończył warszawską szkołę teatralną, ale ma w swojej osobowości cechy, których żadna szkoła nie nauczy. W historii naszego teatru, filmu i kabaretu zajmuje bardzo ważne należne mu miejsce, szczególnie trudne do zastąpienia” – Wojciech Młynarski

Wiesław Gołas, aktor wszechstronny, wielki i… skromny. Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomuś w „Czterech Pancernych”, Oficer UB w „Zezowatym szczęściu”, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w „Dzięciole”, baron Krzeszowski w „Lalce”, Kazik Malinowski w „Brunecie wieczorową porą”), kochający nade wszystko teatr. „Musisz połknąć postać, wtedy jesteś prawdziwy” – powtarzał. Genialny w rolach kabaretowych – w legendarnym Koniu, znakomitym Dudku czy niezrównanym Kabarecie Starszych Panów.  „W Polskę idziemy” i „Tupot białych mew” to wzorzec z Sèvres wykonania „piosenki z tekstem”, natychmiast kojarzonych z Wiesławem Gołasem.

W szczerej rozmowie z córką opowiada i o drugiej stronie medalu, pokazując nie tylko uśmiechniętą twarz. Mówi o swej pracy, o mistrzach i przyjaciołach ze sceny i planów filmowych, ale i o rodzinie. Oboje – ojciec i córka – błyskotliwi, dowcipni i rzutcy – nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury tej barwnej książki, która niepostrzeżenie staje się też świetną lekcją kultury i historii.
Tę rozmowę ubarwiają wspomnienia przyjaciół Aktora – tworząc jedyny i niepowtarzalny portret NIEZNANEGO ZNANEGO GOŁASA.

 

Agnieszka Gołas o pracy and książką:

„Znam ojca doskonale, „czuję go” i często wiem, co odpowie na moje pytanie. Oboje odczuwamy podobne, czyli raczej silne emocje, więc pod tym względem „zgraliśmy się” również. Gorzej by mu się pracowało z osobą zdystansowaną, tak myślę. Moje zaangażowanie emocjonalne, pewne współodczuwanie, wpłynęło – mam nadzieję – pozytywnie na autentyzm przekazu. Identyfikowałam się z tym, o czym opowiadał, z jego odbiorem, przeżywaniem. Nie zawsze potrafił wszystko adekwatnie wyrazić w słowach, więc przekaz ustny dopełniał gestem, mimiką, pantomimą, a czasem prezentował przede mną całe etiudy. Ponieważ go znam, wiedziałam, jak zapisać to, co mi pokazywał.

 

Agnieszka Gołas jest autorką wywiadu-rzeki z ojcem oraz książki „Rodzinę mniej znaną pożyczę na chwilę”. Publikowała felietony w magazynie „Unia &Polska” , artykuły w „Polska. The Times” oraz drobne formy satyryczne w „Przekroju”. Jest też tłumaczką z języka angielskiego.

 

Gołas - książkaTytuł:                    Gołas

Autor:                  Agnieszka Gołas

Premiera:           6 maja 2015

Format:               165 x 235 mm

Oprawa:              twarda

Stron:                   368

Cena:                    49,90 zł

 

Patronat:

     

 

Organizatorzy:

        

 

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona!

Aby wziąć udział w spotkaniu 20 maja, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Zaproszenie dla 2 osób.

Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone.

 

Przed i po spotkaniu będzie możliwść zakupienia książki pt. “Gołas”.

 

Organizatorzy:
- Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy
- Kino Atlantic
- Wydawnictwo Marginesy

Patroni i partnerzy:
- Kino Polska
- Booklips
- Filmoteka Narodowa - Entropiaslowa.pl
- Legalna Kultura
- Cukiernia A. Blikle

Kontakt:

Magdalena Śniecińska, Dział Promocji, m.sniecinska@marginesy.com.pl

Powrót do strony głównej