Gołas

czwartek, 7 maja 2015

Gołas - Agnieszka GołasTytuł: Gołas

Autor: Agnieszka Gołas

Premiera: 6 maja 2015

Format: 165 x 235 mm

Oprawa: twarda

Stron: 368

Cena: 49,90 zł

 

„W całej mojej karierze nie spotkałem podobnego aktora, tak dokładnie zrośniętego z naturą sceny” – Gustaw Holoubek

„Ukończył warszawską szkołę teatralną, ale ma w swojej osobowości cechy, których żadna szkoła nie nauczy. W historii naszego teatru, filmu i kabaretu zajmuje bardzo ważne należne mu miejsce, szczególnie trudne do zastąpienia” – Wojciech Młynarski

Wiesław Gołas, aktor wszechstronny, wielki i… skromny. Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomaszek w „Czterech Pancernych”, Oficer UB w „Zezowatym szczęściu”, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w „Dzięciole”, baron Krzeszowski w „Lalce”, Kazik Malinowski w „Brunecie wieczorową porą”), kochający nade wszystko teatr. „Musisz połknąć postać, wtedy jesteś prawdziwy” – powtarzał. Genialny w rolach kabaretowych – w legendarnym Koniu, znakomitym Dudku czy niezrównanym Kabarecie Starszych Panów.  „W Polskę idziemy” i „Tupot białych mew” to wzorzec z Sèvres wykonania „piosenki z tekstem”, natychmiast kojarzonych z Wiesławem Gołasem.

W szczerej rozmowie z córką opowiada i o drugiej stronie medalu, pokazując nie tylko uśmiechniętą twarz. Mówi o swej pracy, o mistrzach i przyjaciołach ze sceny i planów filmowych, ale i o rodzinie. Oboje – ojciec i córka – błyskotliwi, dowcipni i rzutcy – nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury tej barwnej książki, która niepostrzeżenie staje się też świetną lekcją kultury i historii. Tę rozmowę ubarwiają wspomnienia przyjaciół Aktora – tworząc jedyny i niepowtarzalny portret NIEZNANEGO ZNANEGO GOŁASA.

 

Agnieszka Gołas o pracy and książką:

„Znam ojca doskonale, „czuję go” i często wiem, co odpowie na moje pytanie. Oboje odczuwamy podobne, czyli raczej silne emocje, więc pod tym względem „zgraliśmy się” również. Gorzej by mu się pracowało z osobą zdystansowaną, tak myślę. Moje zaangażowanie emocjonalne, pewne współodczuwanie, wpłynęło – mam nadzieję – pozytywnie na autentyzm przekazu. Identyfikowałam się z tym, o czym opowiadał, z jego odbiorem, przeżywaniem. Nie zawsze potrafił wszystko adekwatnie wyrazić w słowach, więc przekaz ustny dopełniał gestem, mimiką, pantomimą, a czasem prezentował przede mną całe etiudy. Ponieważ go znam, wiedziałam, jak zapisać to, co mi pokazywał.

 

Agnieszka Gołas jest autorką wywiadu-rzeki z ojcem oraz książki „Rodzinę mniej znaną pożyczę na chwilę”. Publikowała felietony w magazynie „Unia &Polska” , artykuły w „Polska. The Times” oraz drobne formy satyryczne w „Przekroju”. Jest też tłumaczką z języka angielskiego.

 

Patronat:

                                    

Kontakt:

Magdalena Śniecińska, Dział Promocji, m.sniecinska@marginesy.com.pl

Powrót do strony głównej