Pan Tadeusz i komisarz Halski, czyli majówka w Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Predwiośnie

Klasycznie i historycznie, przygodowo i nieco sentymentalnie, albo współcześnie i z dreszczykiem – majówkę z Telewizją Kino Polska można spędzić na różne sposoby.
 

Majówka literacka
Swojskie dworki i egzotyczne plenery. Powstania, rewolucje i wielkie namiętności. Tak właśnie wygląda program majówkowego święta ekranizacji na antenie Telewizji Kino Polska.
 
Wielu wątpiło, czy XIX-wieczny poemat ma szanse trafić do współczesnej kinowej publiczności. Na szczęście widzowie mieli inne zdanie i „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy (3 maja o 14:35) stał się kasowym hitem. W rolach Tadeusza i Zosi wystąpili Michał Żebrowski i Alicja Bachleda-Curuś, a towarzyszyli im Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska i piękna muzyka Wojciecha Kilara.
 
Jeśli ktoś od Mickiewicza woli Żeromskiego, Fredrę lub Orzeszkową, w Telewizji Kino Polska czeka na niego jeszcze serialowe „Przedwiośnie” z Danielem Olbrychskim i Mateuszem Damięckim w buntowniczej skórzanej kurtce (1 maja od 12:50 i 17:15, 2 maja od 12:15 i 17:55, 3 maja od 12:20),  „3 x Fredro” (1 maja od 10:25 i 2 maja od 20:00), czyli trzy jednoaktówki mistrza komedii w wykonaniu między innymi Jerzego Treli i Macieja Stuhra, i również serialowe „Nad Niemnem” (2 i 3 maja od 10:00).
 
Majówka przygodowa
A może raczej przygody i tajemnice? Mieliśmy przecież własnego Indianę Jonesa: Tomasza N., znanego lepiej jako Pan Samochodzik. Najsłynniejszą ekranizacją przygodowych powieści Zbigniewa Nienackiego był niewątpliwie „Samochodzik i templariusze” ze Stanisławem Mikulskim (w piątek 1 maja od 15:00 i w sobotę 2 maja od 14:25).

Przygody Psa Cywila

Nie zapominajmy o „Przygodach psa Cywila” (2 maja od 15:55, 3 maja od 17:45). Uroczy owczarek latał śmigłowcami, ostrzegał przed niewypałami, łapał uciekających skazańców (w roli mordercy-uciekiniera wystąpił Stanisław Tym)… i zdobywał serca wszystkich.
 
Majówka kryminalna
Majówka to jeszcze nie powód, by rezygnować z mrocznych historii o zbrodniach. „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego (1 maja o 20:00) jest komedią nieco w duchu Barei, tyle że smoliście czarną. Mamy tu bimber, zbrodnię, skorumpowanych milicjantów i zootechnika-alkoholika (Arkadiusz Jakubik).
 
Podczas emisji „Ekstradycji” (1 maja od 22:15, 2 maja od 00:15, 3 maja od 20:00) ulice pustoszały. Marek Kondrat jako komisarz Halski to jeden z tych bohaterów, jakich znaliśmy z amerykańskich kryminałów: skuteczny, ale zbuntowany glina z życiem osobistym w strzępach.

Powrót do strony głównej