Polowanie na muchy

wtorek, 24 marca 2015

Polowanie na muchy

„Bez większego namysłu chwyciłem scenariusz Janusza Głowackiego i rozgoryczony chwilowymi niepowodzeniami postanowiłem rozprawić się z kobietami, które próbują kształtować nasze męskie życie”. O tym, jak wyglądała owa zemsta Andrzeja Wajdy, przekonać się będzie można 30 marca w warszawskim kinie Kultura, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty pokaz jego zrekonstruowanego cyfrowo Polowania na muchy (1969). Organizatorami projekcji są Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Kino Kultura, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu, Zygmunt Malanowicz, Halina Prugar, Jacek Fedorowicz, Andrzej Korzyński i Teresa Barska.

Polowanie na muchy to adaptacja opowiadania Janusza Głowackiego, wykorzystującego odwrócony schemat mitu Pigmaliona i Galatei. Irena (Małgorzata Braunek), zaborcza i ambitna studentka polonistyki, chce Włodka (Zygmunt Malanowicz), niedoszłego rusycystę, ukształtować na miarę swoich literackich aspiracji i z pracownika biurowego zrobić znanego tłumacza. W „ustawieniu” mężczyzny pomóc mają odpowiednie osoby, jak poeta Ołubiec czy redaktor „Myśli Młodych”. Niebawem jednak Włodek, który przed poznaniem Ireny pragnął odmiany odkrywa, że to zmiana na gorsze. I zaczyna tęsknić za dawnym życiem w mieszkaniu teściów, żoną i kilkuletnim synem…

Karykaturalny portret Warszawy końca lat 60. kreślony przez Wajdę – reportera przyziemności. Komedia – wyjątkowa na tle twórczości reżysera – dla niektórych stanowiąca sympatyczną błahostkę, dla innych manifest mizoginizmu, satyrę na feminizm albo maskowany kpiną przejaw lęku słabych mężczyzn przed silnymi kobietami. Z dzisiejszej perspektywy – świadectwo epoki, niezapomniane kwestie, a przede wszystkim znakomita Małgorzata Braunek w najsłynniejszych – obok tych Zbyszka Cybulskiego – filmowych okularach. I uśmiechem modliszki, który mężczyznom może śnić się po nocach... Dla fanów polskiego kina – pozycja obowiązkowa.

Patroni medialni wydarzenia są: sfp.org.pl, audiowizualni.pl., Telewizja Kino Polska i KronikaRP.pl.

Polowanie na muchy   Polowanie na muchy

Powrót do strony głównej