Chag Purim Sameach! - komediowy blok filmowy

piątek, 6 marca 2015

Chag PurimŚwięto Purim, obchodzone na pamiątkę cudownego ocalenia Żydów, to czas karnawału, kiedy świat staje na głowie, imię przeklętego Hamana zlewa się z imieniem błogosławionego Mordechaja, a ludzie zamieniają się rolami i zakładają maski. To święto radości, ale i pytań o tożsamość. W marcowym bloku filmowym zaprezentujemy dawne i współczesne komedie zastawiając się, czy rzeczywiście istnieje coś takiego, jak humor żydowski (którego źródła próbował między innymi badać Zygmunt Freud), a także jaki wpływ ma religia na to, kim jesteśmy.

 

 

7 marca

godz. 15.00 Weseli biedacy (Frejleche Kabconim), reż. Lejbele Katz, 1937

Pierwszy w Polsce pokaz zrekonstruowanego filmu wyprodukowanego przez słynną wytwórnię KINOR założoną w 1936 roku przez Saula i Izaaka Goskindów. Do Wesołych biedaków zaangażowano słynny duet komików z kabaretu Ararat, ulubieńców publiczności - Szymona Dżigana i Izraela Szumachera. To w dużej mierze dzięki ich kreacjom historia dwóch ubogich przyjaciół – zegarmistrza i krawca, którzy odkrywają złoża ropy, wciąż bawi. Film odnowiony cyfrowo przez : The National Center for Jewish Films (www.jewishfilm.org)

godz. 17.00 Przygody rabina Jakuba, reż. Gerard Oury, 1973

Żywiołowa komedia z Louisem de Funès w roli tytułowej. Chwilę przed szabatem zamożny biznesmen ale i despotyczny rasista Victor Pivert ulega wypadkowi. Los jest wyjątkowo złośliwy, ponieważ jedyną osobą, która może udzielić mu pomocy jest jego kierowca, z pochodzenia Żyd. Później jest już tylko gorzej… Reżyser filmu, Gerard Oury, był twórcą najbardziej kasowych komedii w historii francuskiej kinematografii, portretując  jednocześnie francuskie społeczeństwo w krzywym zwierciadle.

8 marca

godz. 17.00 Bóg jest wielki, a ja malutka, reż. Pascale Bailly, 2001

Młoda Michele (Audrey Tautou) przeżywszy miłosne załamanie, decyduje się poszukać oparcia w religii. Z katoliczki staje się  buddystką, a w końcu, pod wpływem nowo poznanego chłopaka, żarliwą wyznawczynią judaizmu. Romantyczna komedia o kłopotach z tożsamością w wielokulturowym świecie.

godz. 19.00 Casanova po przejściach, reż. John Turturro, 2013

Melancholijna komedia o pragnieniach, które z różnych przyczyn rzadko się spełniają. Murray (Woody Allen) i Fioravante (John Turturro) wykonują zawody, które nie przynoszą zbyt dużego dochodu. Jeden musiał właśnie zamknąć rodzinny antykwariat, drugi z trudem utrzymuje skromną kwiaciarnię. Wyjściem z impasu wydaje się być erotyczny biznes, do którego obaj postanawiają wkroczyć jako  mężczyźni do towarzystwa. Wkrótce w ich życie wkracza wyjątkowa kobieta Avigal (Vanessa Paradis), ortodoksyjna Żydówka.

Wstęp wolny

Patroni medialni cykli filmowych: FilmBox i Telewizja Kino Polska

Powrót do strony głównej