Pan Samochodzik i telewizyjne atrakcje

środa, 25 lutego 2015

Pan Samochodzik

Jako agent wywiadu był lepszy od Jamesa Bonda. Jako dzielny archeolog mógłby konkurować z Indianą Jonesem. Ale Stanisław Mikulski to nie tylko Hans Kloss i Pan Samochodzik. W marcu na antenie Telewizji Kino Polska można będzie zobaczyć inne wcielenia tego aktora.
 

Superbohater po polsku
Mieliśmy swojego Bonda w postaci Klossa, mieliśmy i Indianę Jonesa. To Tomasz N., bohater cyklu przygodowych powieści Zbigniewa Nienackiego. „Pan Samochodzik” doczekał się kilku wersji filmowych i telewizyjnych, ale najbardziej znaną jest ta serialowa, w której w rolę archeologa-detektywa wcielił się… oczywiście Stanisław Mikulski. Swoją pokraczną amfibią z silnikiem Ferrari przemierza dawne krzyżackie ziemie, chcąc udaremnić splądrowanie ukrytego skarbu templariuszy przez rodzimych i zagranicznych złodziei. Telewizja Kino Polska przypomni miniserial „Samochodzik i templariusze” w marcowe soboty, rozpoczynając 14 marca o 11.25. Miłośników serii ucieszy też przypomnienie „samochodzikowych” ekranizacji z lat 80.: „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (wtorek 3 marca o 13.50) i „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (piątek 13 marca o 11.30).
 
Stirlitz i Kloss walczą z CIA
Stanisław Mikulski będzie bohaterem tego miesiąca. W „Kalejdoskopie polskiego kina” (część pierwsza 14 marca o 11.00, druga – 21 marca o 11.00) Stanisław Janicki przypomni inne role aktora, również te zagraniczne. Dwie z nich można będzie poznać jeszcze tego samego dnia. Po południu Telewizja Kino Polska pokaże węgierski kryminał „Morderca jest w domu” (14 marca o 15.30), w którym Mikulski gra przystojnego – a jakże – kapitana Timara z węgierskiej milicji. Tego samego wieczoru sensacyjna „Europejska historia” (14 marca o 23.10): radziecka wizja skorumpowanej zachodniej demokracji. Mikulski, tym razem jako szlachetny dziennikarz, występuje u boku Wiaczesława Tichonowa – czyli Stirlitza z „17 mgnień wiosny”, radzieckiej wersji „Stawki…”. Na fanów czeka zaś rarytas: „Pierwszy lot” (z soboty na niedzielę o 1.05) z debiutancką rolą Stanisława Mikulskiego. W kolejną sobotę (21 marca) oprócz następnych odcinków „Samochodzika” i „Stawki większej niż życie” stacja przygotowała „Ostatni kurs” (z soboty na niedzielę o 1.05): polski tym razem kryminał, gdzie Mikulski dla odmiany gra nie detektywa, a podejrzanego taksówkarza.
 
Konwicki na bieżni
Telewizja Kino Polska w marcu proponuje też kilka interesujących dokumentów. Obchodząca niedawno setne urodziny Danuta Szaflarska jest bohaterką „Innego świata” (piątek 13 marca o 8.40). Z kolei w „Najlepsza dla najlepszej” (czwartek 26 marca o 10.00), kronice powstawania otwartej w 2014 r. hipernowoczesnej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiej Radia, pojawią się między innymi Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki. „Nie robić głupstw” (piątek 13 marca o 16.25) to filmowy portret Stanisława Janickiego, prawdziwej legendy telewizji. On sam przypomni zaś w swoim programie swój przeuroczy wywiad z Tadeuszem Konwickim: panowie spotkali się w 1967 r. na boiskach i bieżniach warszawskiego AWF, a rozmawiają nie tylko jak dziennikarz z reżyserem-scenarzystą, ale kinoman z kinomanem (sobota 28 marca o 11.00).

<span text-align:="" center;"=""> 

Komisarz Halski powraca
W marcu nie zabraknie też w Kino Polska filmowych premier. Można będzie zobaczyć choćby nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Gdyni „Prostą historię o miłości” w reżyserii Arkadiusza Jakubika (poniedziałek 23 marca o 0.30), wstrząsający debiut Władysława Pasikowskiego „Kroll” (niedziela 1 marca o 22.30) i zjadliwą telewizyjną komedię Stanisława Barei „Niespotykanie spokojny człowiek” (czwartek 26 marca o 16.55). W marcowe niedziele i poniedziałki wieczorem Kino Polska przypomni także wszystkie trzy sezony serialu „Ekstradycja” (od 1 marca).

Powrót do strony głównej