KINO WOLNOŚĆ – NOWA HUTA NA FINAŁ

wtorek, 3 lutego 2015

Kino Wolność

Projekt KINO WOLNOŚĆ, zainicjowany przez Fundację Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe  i Telewizję Kino Polska, był filmowym wkładem w obchody 25-lecia przełomu 1989 r. Po ponad pół roku od startu nadszedł czas na podsumowania… i uroczysty finał.

Kino Wolność  Kino Wolność  Kino Wolność 

Zakończenie projektu odbyło się 29 stycznia w powstającym w Nowej Hucie Muzeum PRL – nieprzypadkowo, bo inicjatorami tej instytucji są Krystyna Zachwatowicz i ambasador „Kino Wolność”, Andrzej Wajda. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć film „Lekcja historii”, wyprodukowany w ramach edukacyjnej części projektu, a także – przedpremierowo – najnowszy dokument Marii Zmarz-Koczanowicz „Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego”. Zakończeniem wieczoru była projekcja cyfrowo zrekonstruowanego arcydzieła Andrzeja Wajdy, „Człowieka z żelaza”.

     

Wcześniej jednak Wajda, Zmarz-Koczanowicz i Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska, wraz z Adamem Szostkiewiczem, publicystą tygodnika „Polityka”, dyskutowali o tym, czy zwrócona w 1989 r. wolność wypowiedzi pomogła filmowcom. A może konieczność oszukiwania cenzury ezopowym językiem była impulsem do większej kreatywności? „Uwielbiam to, że teraz w filmach można mówić wprost", stwierdziła Maria Zmarz-Koczanowicz – „…a widownia może wreszcie nie interesować się polityką”, dodał Andrzej Wajda. Joanna Rożen-Wojciechowska zwróciła jednak uwagę, że dzisiejszym wcieleniem cenzury bywa dyktatura cyfr: słupków oglądalności czy liczby widzów w kinie.

     

Co pozostało zatem po Kinie Wolność? Oprócz wspomnień z ponad 200 wydarzeń w 60 miejscach na całym świecie także wyjątkowe rozmowy Magdaleny Juszczyk z cyklu „Studio Kino Wolność”, dostępny dla nauczycieli film „Lekcja historii”, wspomnienia zgromadzone w portalu Moje Cudowne Lata – a także rzucony przez uczestników debaty pomysł, by nowohuckie Muzeum stało się centrum spotkań dla filmowców z krajów, w których „kino wolność” ma jeszcze do odegrania rolę taką, jak w Polsce lat 70 i 80.

Powrót do strony głównej