Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE

piątek, 12 grudnia 2014

Filmoteka Narodowa oraz Telewizja Kino Polska zapraszają na cykl

 

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE

Z miłości do kina - Jadzia

 

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE to specjalne pokazy filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. Ruszamy już 14 grudnia w warszawskim Iluzjonie.

 

Miłośnikom stołecznego kina Iluzjon jeszcze w tym roku pokażemy – zupełnie premierowo – największe przeboje kinowe lat 30. W kolejce czeka aż czternaście propozycji, które co miesiąc zagoszczą na dużym i małym ekranie. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

 

Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. „Jadzia” zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. Seans w kinie Iluzjon w drugą niedzielę miesiąca, 14 grudnia, punktualnie o 18:00.

 

Wśród odrestaurowanych cyfrowo premier widzowie zobaczą także m.in. filmy:

ABC MIŁOŚCI - dotychczas znane były jedynie jego obszerne fragmenty. Rekonstrukcji dokonano na podstawie dwóch niekompletnych kopii oraz przedwojennego zwiastuna kinowego. Pozwoliło to na uzupełnienie aż 35 minut materiału nieznanego powojennej publiczności;

DWIE JOASIE - wspaniała komedia z Jadwigą Smosarską oraz jednym z najciekawszych polskich amantów, Franciszkiem Brodniewiczem. Przez młodszych widzów nazywana przedwojenną "BrzydULĄ", gdzie główna bohaterka, piękna kobieta, ze względów zawodowych przekształca się w nieatrakcyjną szarą myszkę

oraz

PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA - największy sukces naszego projektu. Na chwilę obecną jest to jedyny polski przedwojenny film, który jest CAŁKOWICIE KOMPLETNY. Dzięki zestawieniu wszystkich zachowanych kopii, w filmie nie brakuje już ani jednej klatki. Dodatkowo rekonstrukcja cyfrowa umożliwiła nam zaprezentowanie go w pełnej krasie, w dużo lepszej niż dotąd jakości.

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył interesujący wykład filmograficzny.

 

W styczniu filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia prawdziwych skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Przed każdym seansem na antenie prezentowany będzie wyjątkowy program, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o tym fascynującym okresie, jakim była polskie dwudziestolecie międzywojenne.

 

Z miłości do kina - Jadzia  Z miłości do kina - Jadzia

Z miłości do kina - Jadzia  Z miłości do kina - Jadzia

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE

Start 14.12.2014 o godz. 18:00 w stołecznym Iluzjonie filmem

„JADZIA” (1936), reż. Mieczysław Krawicz

sala Stolica

Pozostałe seanse:

17.12, godz. 17:30, sala Mała Czarna

21.12, godz. 17:30, sala Mała Czarna

 

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina www.iluzjon.fn.org.pl

 

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

 

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

Powrót do strony głównej