Cykl "Kino, kawa i Warszawa"

wtorek, 28 października 2014

Zapraszamy rodziców z dziećmi do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) na warsztaty varsavianistyczno-plastyczne i pokazy filmowe w cyklu „Kino, kawa i Warszawa”. To znakomity pomysł na niedzielne, rodzinne popołudnie. Dla dorosłych przygotowaliśmy filmy o Warszawie lub z Warszawą w tle (fabularne, dokumentalne i kroniki), a dla dzieci warsztaty. Sięgamy do różnych gatunków i okresów – od filmów przedwojennych po współczesne. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 4–10 lat. Dzieci będą wycinać, rysować, lepić, opowiadać, oglądać fragmenty filmów i zdjęcia. Wszystkie pokazy i warsztaty rozpoczynają się o godz. 16.00. W trakcie seansu można kupić w naszej kawiarni kawę, napoje i ciasta domowego wypieku.

Dom Spotkań z Historią

12 października 2014, godz. 16.00

TO JA ZŁODZIEJ (fab., 2000, 96’), reż. Jacek Bromski

 

Jajo ma 16 lat i smykałkę do elektroniki. Pracuje w warsztacie samochodowym na Pradze, a po godzinach kradnie radia samochodowe. Marzy o tym, by dostać się do gangu złodziei samochodów, któremu przewodzi Maks… W filmie występują m.in. Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Jan Frycz, Krystyna Feldman. Plenery z prawobrzeżnej Pragi sprzed ponad dekady pozwalają dostrzec, jak dynamicznie zmienia się miasto.

Warsztaty: W co się bawił pradziadek?

 

26 października 2014, godz. 16.00

OBRAZKI Z ŻYCIA (fab., 1979, 75’), reż. Jerzy Domaradzki, Feliks Falk, Agnieszka Holland, Andrzej Kotkowski, Jerzy Obłamski, Krzysztof Gradowski, Włodzimierz Kamiński (1975, 79’)

 

Film składa się z siedmiu zabawnych nowelek obyczajowych, których scenariusze powstały na podstawie felietonów Jerzego Kibica (Urbana) drukowanych w „Kulisach”. Każda historia została wyreżyserowana przez innego twórcę, wówczas debiutanta. Wsparli ich znani aktorzy, m.in. Wojciech Pszoniak jako niewierny mąż, czy Jan Himilsbach podający się za znanego pisarza. W skromnych epizodach dali znakomite próbki swego talentu. W tle Warszawa lat 70.

Warsztaty: Jacek i Agatka, czyli dobranocki dziadków.

 

16 listopada 2014, godz. 16.00

WARSZAWO, WARSZAWO (dok., 17’, 1980), reż. Józef Cyrus

Migawki z ulic stolicy w ostatni dzień października i pierwszy dzień listopada.

 

YOKOHAMA (fab., 1981, 56’), reż. Paweł Kuczyński

Pewien pisarz poznaje przypadkowo, na ulicy zagubioną Amerykankę bez grosza przy duszy. Kobieta marzy o tym, by wyjechać do Japonii i zrobić karierę aktorską. Bohater postanawia jej pomóc, wydaje wszystkie oszczędności na wizę dla nieznajomej. Trącąca dydaktyzmem, mało wiarygodna historyjka; jednak trafnie pokazuje ponurą peerelowską rzeczywistość lat 80. – szarą i smutną Warszawę, urzędy, w których niczego nie można załatwić, zmęczonych ludzi.

Warsztaty: Moda w czasach pradziadka i prababci.

 

30 listopada 2014, godz. 16.00

Z POWIŚLA (dok., 1958, 10’), reż. Kazimierz Karabasz

Powiśle to w latach 50. opuszczona, zapomniana dzielnica Warszawy, gdzie wciąż widać ślady wojny. Jakiż kontrast do eleganckich ulic z komedii o panu Anatolu – miasta, którym chlubiły się ówczesne władze.

 

PAN ANATOL SZUKA MILIONA (fab., 1958, 73’), reż. Jan Rybkowski

Część druga filmowej serii o panu Anatolu, nieco safandułowatym, lecz sympatycznym urzędniku, którego brawurowo zagrał Tadeusz Fijewski. Iwona studentka ASP (śliczna Barbara Kwiatkowska) wygrywa milion złotych w totolotka. Na pieniądze czyha szajka złodziei-dżentelmenów zorganizowana na wzór amerykański. I wtedy do akcji wkracza niezawodny pan Anatol. Podobnie, jak w pierwszej części („Kapelusz pana Anatola”), tak i tutaj, pojawia się Warszawa, a raczej efektowne rejony miasta, m.in. osiedle Mariensztat i reprezentacyjne ulice.

Warsztaty: W co się bawił pradziadek?

 

7 grudnia 2014, godz. 16.00

MOTYLEM JESTEM, CZYLI ROMANS CZTERDZIESTOLATKA (fab. 1976, 88’), reż. Jerzy Gruza

Fabuła nawiązująca do kultowego serialu lat 70. –„Czterdziestolatka”, w którym możemy zobaczyć wiele stołecznych plenerów. Inżynier Stefan Karwowski wybrany „Człowiekiem miesiąca” w plebiscycie popularnego programu rozrywkowego przenosi się z placu budowy Dworca Centralnego do studia telewizyjnego. Tak nagła popularność zmienia go: czuje się gwiazdorem, odsuwa się od rodziny i wdaje w romans. Jest znudzony pracą, szuka ekscytującego życia w blasku fleszy u boku pięknej piosenkarki Ireny Orskiej (w tej roli Irena Jarocka).

Warsztaty: Jak prapradziadek poszedł na wojnę – życie codzienne na froncie I wojny światowej.

 

21 grudnia 2014, godz. 16.00

NIE TYLKO O MODZIE (dok. 15’, 1965), reż. Maria Kwiatkowska

Dokument o trendach i modach, którym hołdowali Polacy w ciągu dwudziestu lat po wojnie.

 

WIECZÓR PRZEDŚWIĄTECZNY (fab. 1966’, 73’), reż. Helena Amiradżibi, Jerzy Stefan Stawiński

W wigilijny wieczór Andrzej wędruje po mieście: idzie do psychiatry, spotyka pełną temperamentu brunetkę, dawnych towarzyszy broni, rozmawia przez telefon ze swym sobowtórem… Gdy wraca do pustego mieszkania, próbuje odnaleźć ślad wymarzonej Ewy.

Poetycka opowieść o ludzkiej samotności, pogoni za szczęściem i poszukiwaniu idealnej miłości. W filmie wystąpili m.in. Krzysztof Chamiec, Jadwiga Andrzejewska, Ewa Krzyżewska.

Warsztaty: Historia z pocztówki.

 

11 stycznia 2015, godz. 16.00

NEONOWA KROWA (anim., 1987, 7’); Neon (dok. 2014, 52’), reż. Eric Bednarski; NEONOWIEC (dok. 2009, 7’), reż. Anna Brzezińska

Historia warszawskich neonów od czasów przedwojennych po współczesność. W klimat wprowadzi nas animowany teledysk grupy Lombard „Neonowa krowa”. Poznamy neony, które oświetlały warszawskie ulice przed wojną, w czasach realnego socjalizmu i po 1989 roku. Na koniec krótki dokument o Stanisławie Paradowskim, najstarszym i najbardziej oddanym pracowniku firmy od ponad półwiecza produkującej reklamy świetlne w Warszawie.

Warsztaty: Jak mieszkał pradziadek?

 

25 stycznia 2015, godz. 16.00

BEATA (fab. 1964, 97’), reż. Anna Sokołowska

Pola Raksa i Marian Opania jako para wrażliwych licealistów. Tytułowa Beata buntuje się przeciw obłudzie otoczenia – pozornej harmonii jej rodzinnego domu, zakłamaniu w szkole. Dziewczyna ucieka z domu, a w ślad za nią podąża zakochany w niej szkolny kolega. Film został zrealizowany w Warszawie: w popularnej niegdyś kawiarni „Kaprys”, nocnym barku Hotelu Europejskiego, na nowo wybudowanym śródmiejskim dworcu i stołecznych ulicach.

Warsztaty: To nie było tak – o figlach jakie płata nam pamięć.

Powrót do strony głównej