Młodzi twórcy i zrekonstruowana klasyka w Telewizji Kino Polska

wtorek, 30 września 2014

Zrekonstruowane arcydzieła i ciekawe debiuty – tak można najkrócej podsumować zakończony niedawno Festiwal Filmowy w Gdyni. Tymi tematami będzie też żyła w październiku Telewizja Kino Polska.
 

Nieprzypadkowo filmem otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni był odnowiony i skrócony „Potop” Jerzego Hoffmana. Trwa bowiem intensywna cyfrowa rekonstrukcja ważnych polskich filmów – także, co może wydać się zaskakujące, tych z lat 90-tych. Wiele z nich, chwilę po zakończeniu restaurowania i ponownych kinowych premierach, pojawi się wkrótce w Telewizji Kino Polska. Już w środę 8 października o 22.50 będzie więc można obejrzeć „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, w listopadzie zaś – kultowy „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.
 

 
Ratowanie i przywracanie widowni starszych i nie tak starych dzieł będzie jednym z tematów specjalnych, pofestiwalowych wydań „Programu obowiązkowego”. W niedzielę 5 października o 14.05 Magdalena Juszczyk zapyta swoich gości – Jerzego Hoffmana, Daniela Olbrychskiego, Małgorzatę Foremniak, Zbigniewa Zamachowskiego i Katarzynę Figurę – o to, dlaczego cyfrowe restaurowanie filmowych kopii jest niezbędne i co to oznacza dla twórców i gwiazd oryginalnych dzieł. Tydzień później, 12 października o 11.15, zbiorowym bohaterem „Programu obowiązkowego” będzie młode kino: o swoich filmach opowiedzą Jan Komasa („Miasto ‘44”), Krzysztof Skonieczny („Hardkor Disko”), Anna Kazejak („Obietnica”) i Ireneusz Grzyb („Małe stłuczki”). W kolejnych październikowych spotkaniach gośćmi Magdaleny Juszczyk będą Tomasz Kot, nagrodzony w Gdyni za najlepszą rolę męską w również zwycięskich „Bogach” (19 października o 11.40), oraz Jerzy Stuhr, laureat Nagrody Specjalnej Jury za „Obywatela”, i Maciej Stuhr, odtwórca głównej roli w tym filmie (26 października o 12.20).
 
Oprócz zrekonstruowanych perełek na antenie Telewizji Kino Polska pojawią się także inne filmowe premiery: mocny „Komornik” Feliksa Falka z Andrzejem Chyrą (5 października o 21.25), słodko-gorzka „Pogoda na jutro” Jerzego Stuhra (27 października o 20.15) i przezabawne „Habemus Papam” Nanniego Morettiego (13 października o 20.15). Warto także zobaczyć Stanisława Mikulskiego jako szpiega, ale nie Klossa – tym razem bowiem w czechosłowackim serialu „Łuk tęczy” (pierwszy odcinek 2 października o 15.55, kolejne w środowe popołudnia).

Powrót do strony głównej